Biskup Legnicki pobłogosławił nowoczesne organy

W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy zabrzmiały nowoczesne organy. W sobotę 2 grudnia uroczystość pobłogosławienia instrumentu rozpoczęło nabożeństwo pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Po homilii ks. biskup pobłogosławił potężne organy. – Myślę, że nasze miasto zostało ubogacone przez instrument, który daje tak wielkie możliwości – mówił min. Biskup Legnicki.

Następnie odbył się koncert inauguracyjny. Na organach zagrał Marek Fronc. Wystąpiła Legnicka Orkiestra Symfoniczna, Chór kameralny Senza Rigore Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Chór parafialny pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny. Można było usłyszeć m.in. utwory J.S. Bacha, W. A. Mozarta i Th. Duboisa.

Olbrzymi instrument wielkości domu jednorodzinnego budowany był 10 lat. Ma 3 kondygnacje, składa się z 60 tysięcy elementów, a każdy z nich był ręcznie robiony. Jest to potężne 43- głosowe mechaniczne dzieło sztuki, które waży 17 ton. Drewno na piszczałki i klawiaturę sprowadzono m.in. z Istebnej w Polsce, gdzie tylko tam rośnie unikatowa odmiana świerka, z Libanu oraz Afryki, a miedź na trąbki hiszpańskie pochodzi z Chin. Samych piszczałek jest około 3 tysięcy, a największa z nich waży ponad 330 kg. Jak przystało na nowoczesne organy, nie mogło zabraknąć w nich komputera. Na tych organach można zagrać każdą muzykę, począwszy od barokowej, na współczesnej kończąc.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Monika Poręba-Zadrożna
Monika Łukaszów (Niedziela Legnicka)