Chłopczyk w legnickim Oknie Życia

Dziś koło południa w Ośrodku Edukacyjno – Opiekuńczym „Samarytanin”, prowadzonym przez legnicką Caritas, gdzie znajduje się Okno Życia, personel znalazł chłopca.

Jak mówi s. Beata, Magdalenka od Pokuty, pracująca w placówce: „kiedy rozległ się alarm w Oknie Życia, natychmiast ze współpracownikami poszliśmy skontrolować to miejsce. Okazało się, że jest tam chłopczyk”. Po tym odkryciu została uruchomiona tzw. procedura Okna Życia. Wezwano pogotowie ratunkowe oraz inne służby. Chłopczyk, którego pielęgniarki nazwały Robertem ma około 3 – 4 miesięcy.

– To dla nas smutna radość. Z jednej strony jest radość, że dziecko żyje, jest zdrowe, w dobrym stanie, z drugiej strony smutek, bo rodzice musieli podjąć bardzo poważną, dramatyczną decyzję – powiedziała kierownik ośrodka Katarzyna Kardasz. – Mamy nadzieję, że to dziecko będzie miało dobre życie. Warto też pamiętać, że rodzice w ciągu 30 dni mogą się zgłosić do szpitala, gdzie dziecko będzie przebywało, aby je odebrać. Bowiem tak dramatyczne decyzje mogą być podejmowane w emocjach, w sytuacji jakiegoś zagrożenia, dlatego jest ten czas na zastanowienie – dodała.

Okno Życia w Ośrodku Edukacyjno – Opiekuńczym „Samarytanin” przy ul. Poselskiej w Legnicy istnieje od 2010 roku. W tym czasie pozostawiono w nim sześcioro dzieci (czterech chłopców i dwie dziewczynki) – w listopadzie 2011 i 2012, grudniu 2017 r. w kwietniu i maju 2018 r. i dzisiaj 13 października 2023 r. Drugie Okno Życia w diecezji legnickiej zostało otwarte w Bolesławcu przy klasztorze s. Adoratorek Krwi Chrystusa przy ul. Zgorzeleckiej.

Okno Życia jest alternatywą dla matek (rodziców), które nie mogą wychować swego dziecka, urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, nie mają warunków, nie czują się na siłach lub po prostu nie są gotowe na takie wyzwanie. Warto podkreślić, że pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest porzuceniem. Okno Życia gwarantuje anonimowość matce pozostawiającej w nim dziecko. Matki pozostawiające dziecko w oknie życia nie są poszukiwane, a maleństwo po badaniach w szpitalu kierowane jest do rodziny zastępczej, następnie do adopcji.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica, Gościa legnickiego i Niedzieli legnickiej