Druga tura ferii z Bogiem w WSD

W dniach 26-28 stycznia 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji legnickiej odbyła się druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej. Tym razem gościliśmy chłopców ze szkół średnich, maturzystów i studentów.

W tym wydarzeniu wzięło udział trzydziestu trzech młodych mężczyzn, którzy w ten sposób postanowili przeżyć ostatnie dni swoich ferii zimowych. Rekolekcje przeżywali pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Był to czas wyciszenia się, głębszego zasłuchania w Słowo Boże, pogłębienia swojej wiary i wiedzy.

Podczas rekolekcji konferencje dla młodzieży głosili: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz księża moderatorzy domu formacyjnego.

Najważniejszym momentem każdego dnia była Eucharystia, do której posługiwali nasi goście, przygotowywani przez seminaryjnego ceremoniarza Łukasza Toporka. W piątek w specjalnym nabożeństwie rekolektanci uwielbiali Jezusa Chrystusa za Jego mękę, przyjęcie wszystkich naszych grzechów i wielką miłość do każdego z nas. Był to też czas spowiedzi, podczas której prawie wszyscy młodzi ludzie skorzystali z posługi przełożonych seminarium w konfesjonałach. Była to wyjątkowo owocna modlitwa. W sobotę klerycy poprowadzili modlitewne uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem. Rekolektanci mogli odczuć bliskość Jezusa, o czym sami pisali w swoich świadectwach.

Czas rekolekcji to także okazja do rozmów z księżmi przełożonymi oraz z alumnami. Sami alumni starali się zapewnić jak najlepsze warunki do przeżywania czasu skupienia, angażowali się w prowadzenie prac grupach, niedzielne dzielenie się Słowem Bożym oraz w przygotowanie i prowadzenie wieczornych nabożeństw.

Zawsze po takich wydarzeniach wspólnota seminaryjna otacza szczególną pamięcią modlitewną tych, którzy skorzystali z zaproszenia do wejścia w jeszcze głębszą relację z Jezusem podczas rekolekcji w naszym domu.

MK

Świadectwa uczestników:

Podczas tych rekolekcji miałem okazję spotkać się z młodzieżą, z którą mogłem wspólnie wielbić Pana. Mogłem odczuć obecność Ducha Świętego, który pomógł mi wyciszyć się, co pozwoliło mi poznać swoje słabości, ale też radości z łask Bożych, które zauważam w swoim życiu. Cieszę się, że spędziłem tutaj ten wyjątkowy czas.

Kornel

Wyjątkowa okazja do umocnienia duchowych przeżyć i wrażeń. W czasie tych rekolekcji było mi dane być bliżej Jezusa, spojrzeć na pewne sprawy i na siebie samego z innej perspektywy oraz spotkać ludzi, z którymi warto było spędzić te chwile.

Tomek

Co wyniosłem z tych rekolekcji? Na pewno to, że konieczne jest zaufanie w Bogu, cokolwiek by się nie działo. Nie jest to łatwe do zaakceptowania – ja to zrozumiałem i postaram się wprowadzać w życie – zaufanie bezwarunkowe.

W czasie tych rekolekcji poznałem ciekawych ludzi, od których mogłem uczyć się wielu rzeczy dotyczących liturgii i innych. Piątkowe nabożeństwo adoracji krzyża dodało mi odwagi, by jeszcze bardziej pragnąć bliskości Jezusa. W sobotę miałem okazję służyć do Mszy świętej niosąc krzyż. Pomogło mi to poczuć się jeszcze bardziej częścią tej wspólnoty. Rozważanie fragmentów z Pisma Świętego podczas pracy w grupach na temat służby okazało się wyczerpujące, ale zarazem ciekawe.

Jacek

Podczas rekolekcji w legnickim seminarium miałem wyjątkową okazję na spotkanie z Chrystusem. Jestem tu już po raz czwarty i zawsze doznaję w tym miejscu wielkich łask i odczuwam pokój w sercu. Są to trzy dni, podczas których mogę oderwać się od codziennych spraw, oddać się modlitwie i pomyśleć o swoim powołaniu. Wszyscy myślą, że w seminarium tylko się modlimy. Ja tego tak nie czuję. Jestem tu wolny duchem, bliżej Pana niż kiedykolwiek. Poza modlitwą spędzamy czas na rozmowach z alumnami i w czasie pracy w małych grupach pogłębiamy swoją wiarę zgłębiając wąski temat teologiczny. Klerycy oddają nam swój czas, co jest bardzo piękne, szczególnie że przed nimi sesja i trudne egzaminy. Mam nadzieję, że kiedyś także dostanę szansę i wezwanie od Boga być tutaj, ale już nie jako rekolektant… Jeśli ktoś potrzebuje chwili zatrzymania, jest to idealne miejsce, bo szczególnie widoczna jest obecność Jezusa w czasie nabożeństw i adoracji, które są przygotowywane w piękny sposób. Przygoda warta trzech dni.

Przyjazd do seminarium na rekolekcje wiąże się dla mnie z szukaniem odpowiedzi od Boga na prozaicznie proste pytania: „do czego zostałem powołany?”, „kim mam zostać w przyszłości?”, „jaką rolę, służbę pełnić w życiu?”. Te niby proste pytania są związane z całym moim życiem, a nie tylko z chwilową myślą, która się rozwieje na wietrze. Jest to decyzja życiowa. Kim chcę zostać? Kim być? Co robić? Nie wiem. Dlatego szukam odpowiedzi albo bynajmniej wskazówek od Ducha Świętego, by mnie oświecił. Nie działa to od razu i wiem, że należy długo i cierpliwie czekać. Czekam i proszę, a gdy odnajdę, będę dziękował za łaskę i pomoc w rozeznaniu. Gdy już rozeznam będę prosił o umocnienie w tym powołaniu. Bardzo przejmujące nabożeństwa i bliskie spotkanie z Jezusem „Twarzą w twarz” utwierdzają mnie głęboko w przekonaniu, iż niezależnie jaką drogę powołania bym nie obrał – czy to kapłaństwo, czy to małżeństwo, czy samotność – On zawsze będzie przy mnie, a Jego Święty Duch stale będzie mnie umacniał.

Adam

„W mocy Bożego ducha”! Rekolekcje w WSD DL! Wyjazd do seminarium?! Jasne! Ferie oraz obóz powołaniowy to dla mnie nic nowego. Przyjeżdżam do seminarium już od sześciu lat. Jest to niesamowite doświadczenie… Konferencje prowadzone przez księży biskupów, prace w grupach, a także wieczorne nabożeństwa. Uczucia są nie do opisania! Podczas rekolekcji odbyły się prace w grupach, podczas których poruszaliśmy bardzo ciekawe tematy. Klerycy i księża przełożeni starali się, aby atmosfera panująca w seminarium była zbliżona do tej, która panuje w naszych domach. Mieliśmy czas na zawiązanie nowych znajomości i odświeżenie starych.

Jakub

Poproszono mnie o świadectwo mojego przeżycia rekolekcji. Ale jak opisać przeżycia, które ufundował nam Duch Święty w swojej najpiękniejszej postaci? Spotkania i nabożeństwa w grupie tak różnych, nieznanych sobie wcześniej osób, ale młodzieży, której przyświeca jeden cel i jedna potrzeba woła z serca, zawsze jest niezmierną przyjemnością. Gdy dochodzą do tego łaski od Ducha Świętego wzruszenie i radość na twarzy to już rutyna, a łzy stają się powodem dumy. Szczególnie staranne przygotowanie rekolekcji przez księży i kleryków, pogoda ducha, otwartość i poczucie bezpieczeństwa sprawiły, że przeżyłem te rekolekcje z wielkim uśmiechem na twarzy oraz pokojem w sercu. Czułem się bratem w nowym, większym rodzeństwie.

W seminarium znowu nastał wielki ruch.

Jak co roku zorganizowano rekolekcje dla młodzieży.

Chłopaków przyjechało chyba trzydziestu dwóch.

Wszyscy inni, a jednak każdy z nich w Jezusa wierzy.

Życzliwość kleryków, wsparcie księży, obecność Ducha Świętego

Wprawiły nas w nastrój bezpieczeństwa i ciepła domowego.

Uśmiech i radość, czasami kilka łez wzruszenia.

Jak można opisać przeżycia nie do opowiedzenia?

Poczuć catarsis na własnej skórze,

To jakby stać przy Jezusie, który słowami ucisza burzę.

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię,

A jeśli potrzebujecie poczuć to głębiej,

Serdecznie polecam rekolekcje w seminarium legnickim,

Bo zaproszeni są wszyscy, tylko przyjeżdżają nieliczni.

Bartek

 

X