Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – 29 kwietnia

Biskup Kaliski Damian Bryl skierował do duchowieństwa w całej Polsce zaproszenie do łączności podczas tegorocznego „Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego”:

„Zbliża się „Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego”, którego główne obchody, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, odbywają się corocznie 29 kwietnia w kaliskim sanktuarium św. Józefa. Stanowi to kontynuację dziękczynnych pielgrzymek Księży-Więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niewoli za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Także w obecnym roku w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zaniesiemy dziękczynną modlitwę za naszych współbraci w kapłaństwie, którzy ponieśli śmierć i dali świadectwo wierności Chrystusowi w tylu miejscach zagłady i kaźni podczas ostatniej wojny światowej. Mszy św. w dniu 29 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski ze Siedlec.

Z racji trwającej pandemii nie zapraszamy jak co roku przedstawicieli duchowieństwa ze wszystkich diecezji w Polsce, ale zachęcamy do szczególnej duchowej łączności w tym dniu wszystkich kapłanów”.

Udział w tegorocznych obchodach będzie możliwy za pośrednictwem transmisji diecezjalnej telewizji internetowej „Dom Józefa” pod adresem: www.domjozefa.tv

Zdjęcie ilustracyjne; egzekucja polskich księży podczas Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, 9 września 1939 r. / By nieznany – Włodzimierz Jastrzębski, Jan Szyling, „Okupacja hitlerowska na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1979, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16143317