Dzień Sybiraka w Legnicy

17 września 1939 roku wojska sowieckie, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyły do naszego kraju. Konsekwencje były tragiczne. Rozpoczęły się aresztowania, rozstrzeliwania. Dla Polaków mieszkających na Kresach, rozpoczął się czas prześladowań i zsyłek na Syberię. W bydlęcych wagonach wywożono całe rodziny. Ocenia się, że podczas czterech dużych deportacji, władze sowieckie zesłały na Syberię łącznie od 1,5 do 2 mln Polaków. Z powodu głodu, chorób i niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach wielu z nich pozostało tam na zawsze. Dziś przypada 84. rocznica ataku sowietów na Polskę. Od 2013 roku to także Dzień Sybiraka.

W Legnicy przed pomnikiem Zesłańcom Sybiru odbyły się państwowe uroczystości upamiętniające te tragiczne dla Polski wydarzenia. Wzięli w nich udział Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Sybiracy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Obecni byli także biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz wojsko i mieszkańcy Legnicy.

Natomiast w południe w kościele Św. Trójcy w Legnicy, podczas Mszy św. sprawowanej z okazji obchodzonego Światowego Dnia Sybiraka, została odsłonięta i pobłogosławiona tablica poświęcona gen. Władysławowi Andersowi.

„Wybitny organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRR, a następnie zwycięzca spod Monte Casino 18 V 1944 r. Gen. Władysław Anders w 1942 r. wyprowadził ze Związku Sowieckiego ponad 115 tys. osób, w tym 78,5 tys. żołnierzy oraz 37 tys. cywilów, wśród nich 18 tys. dzieci.” – można przeczytać na niej.

O odsłonięcie tablicy, wykorzystując jej obecność tego dnia w Legnicy, została poproszona Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Homilię podczas Mszy św. wygłosił kapelan Związku Sybiraków ks. prał. Andrzej Tracz.

W uroczystości wzięli udział obok Sybiraków i parafian także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, delegacja szkoły mundurowej, poczty sztandarowe Związku Sybiraków, Harcerzy i 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka w Świętoszowie na czele.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica oraz Niedzieli legnickiej