Gala wręczenia wielkiej legnickiej nagrody [FILM]

Wiele wskazuje na to, że jednym z wyróżników Legnicy będzie – obok Turnieju Legnica Cantat – nagroda imieniem Księcia Henryka Pobożnego. Nagroda za wierność i obronę chrześcijańskich wartości. Pierwszym jej laureatem został historyk Andrzej Nowak – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczysta gala wręczenia statuetki odbyła się w ubiegłą sobotę w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Laudację wygłosił pisarz i publicysta Tomasz Łysiak. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia zapisu filmowego gali.

Duchem sprawczym tej inicjatywy jest mec. Andrzej Potycz, wybitny i zasłużony legniczanin, od kilkudziesięciu lat prowadzący Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90. W ramach pracy formacyjnej Duszpasterstwa wykłady głosili tam najwybitniejsi polscy kapłani, pisarze publicyści, historycy i politycy.

Jednak tym, co najbardziej go pochłania jest fascynacja postacią księcia Henryka II Pobożnego. Pasja, z jaką dociera do nieznanych dotąd informacji o naszym legnickim bohaterze, budzi podziw i szacunek. Trudno powiedzieć, czy uda mu się doprowadzić do beatyfikacji naszego obrońcy wiary, jednak to, co dzieje się po drodze też jest cenne. By pielęgnować pamięć i szerzyć cnoty naszego obrońcy chrześcijaństwa – z jego i Tomasza Łysiaka inicjatywy – powstało Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, czyli Bractwo Henryka Pobożnego. Należą do niego wybitne postaci z Legnicy i całej Polski. To tam właśnie zrodziła się inicjatywa ustanowienia nagrody im. Henryka Pobożnego za zasługi dla obrony chrześcijańskich wartości. Materialny kształt nagrodzie nadał wybitny legnicki artysta Grzegorz Niemyjski.

 

Pełna relacja oraz materiał filmowy na stronie RADIA PLUS LEGNICA.