„Godzina Święta” w legnickiej katedrze

Najświętszy Sakrament został wystawiony o godz. 23. Wiernych jednak nie zabrakło.

W nocy z 3 na 4 września od godz. 23 do 24 odbyła się w legnickiej katedrze „Godzina Święta”. Tej nocy wierni rozpoczęli comiesięczne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, aby towarzyszyć Jezusowi, wspominając chwile, kiedy był zupełnie sam.  

– Chcę wynagradzać Jezusowi to, że Jego uczniowie posnęli w Ogrodzie Oliwnym – mówi Maria Cząstka. – „Godzinę Świętą” odprawiam w czwartki już od dłuższego czasu. Pragnę wtedy sercem być blisko Chrystusa – dodaje kobieta.

Wierni, którzy przybyli do katedry, zrezygnowali z części swojego snu, by współodczuwać z Chrystusem. – Poprzez niespanie i bycie z Nim, naprawdę można odczuć Jego Mękę – mówi Andrzej Dominik. – Tę godzinę warto poświęcić. Pan Bóg daje nam takich godzin w dobie przecież aż 24. Kiedyś policzyłem, ile wyniosłaby dziesięcina z mojego czasu: 144 minuty. Czy tyle poświęcamy na adorację, modlitwę, rozważanie Pisma Świętego choćby w ciągu tygodnia, miesiąca? – zastanawia się pan Andrzej.

Nocne rozważanie Męki Pańskiej poprowadził ks. Adam Bogdała, wikariusz parafii katedralnej. – Dziś stajemy przy Tobie, Panie. Każdy z nas na swój sposób. Każdy też może się odnaleźć czy to w Piotrze, Jakubie, Janie. Może nawet w Judaszu lub w zgrai złoczyńców – wymieniał duchowny. – Wpatrując się w Ciebie i Twoją postawę, Jezu, naucz nas przyjmować wolę Bożą. Naucz nas ją wypełniać i kochać – prosił w takcie nabożeństwa kapłan.  

W sierpniu w legnickiej katedrze gościła monstrancja „Królowa Pokoju” z Medjugorja. W trakcje jej pobytu w świątyni została zapoczątkowana nocna adoracja, która doczekała się kontynuacji. – Od dłuższego czasu myślałem o wprowadzeniu w katedrze regularnego czuwania w ramach „Godziny Świętej”. Chcemy rozwijać pobożność eucharystyczną i właśnie teraz znalazła się ku temu kolejna okazja – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej. 

Pełna relacja na stronie LEGNICKIEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO.