Górnicze święto w Zagłębiu Miedziowym

4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki górników, z  Zagłębiu Miedziowym, tradycyjnie dzień ten rozpoczęła tzw. pobudka w wykonaniu orkiestry górniczej. Następnie w Sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie została odprawiona Msza święta w intencji górników i ich rodzin z udziałem zarządu KGHM oraz pracowników spółki i ich rodzin. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a homilię wygłosił biskup zielonogórsko- gorzowski Tadeusz Lityński.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Obchody górniczego święta w Zagłębiu Miedziowym trwały od piątku. Podczas Akademii w Lubinie wyróżniono 60 osób. Odznaczenia państwowe: Medal Złoty za Długoletnią Służbę oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymało 20 pracowników. 30 górnikom wręczono Honorowe Szpady Górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika. 10 osób zostało wyróżnionych pamiątkowymi kordzikami jubileuszowymi. – Chciałem Wam podziękować za cały rok, życzyć abyście w pracy każdego dnia odnajdywali satysfakcję, żebyście mieli marzenia zarówno zawodowe i jak i prywatne. Życzę żeby w życiu prywatnym i zawodowym otaczała Was i Wasze rodziny patronka górniczego stanu Św. Barbara. Niech żyje nam górniczy stan! – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGH.

Po zakończeniu Akademii do Rynku w Lubinie wyruszył widowiskowy pochód Lisa Majora, który zakończył się tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, czyli symbolicznym przyjęciem młodych pracowników do braci górniczej.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica