Harcerze zapraszają 1 sierpnia do kina

Hufiec ZHP w Legnicy zachęca do wspólnego uczczenia w ciekawej formie Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, przypadającego 1 sierpnia.

Mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego zapraszamy na bezpłatną projekcję filmu poświęconego realiom Powstania Warszawskiego. Jest to film Jana Komasy pt. „Miasto 44”. Projekcja odbędzie się ona w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. o godz. 15.30 w legnickim kinie PIAST przy ul. Biskupiej 5.

Wstęp na film jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich, a jedynym limitem jest ilość miejsc na sali kinowej. Dlatego prosimy, aby rezerwować miejsca w kinie na naszym seansie za pomocą e-maila wysłanego na adres legnica@zhp.pl z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu, na który prześlemy sms-em potwierdzenie przyjęcia rezerwacji.

Projekcja filmu zostanie przerwana na minutę, w Godzinę „W”, kiedy to stając w pozycji zasadniczej, w milczeniu, uczcimy pamięć uczestników Powstania Warszawskiego i ludności cywilnej stolicy.

W witrynie kina harcerze zaprezentują wystawę przygotowaną przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, przedstawiającą podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Przed udziałem w projekcji filmu „Warszawa 44” zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią i opiniami Powstańców Warszawskich o filmie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fBAEoOFM1nw

W obsadzie aktorskiej filmu znaleźli się m.in. Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski, Michał Czerniecki, Rafał Zawierucha, Katarzyna Sawczuk, Piotr Rogucki, Monika Kwiatkowska i Sebastian Fabijański.

Dziękujemy Dolnośląskiemu Centrum Filmowemu, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego za pomoc w organizacji wydarzenia.

Dotychczas legniczanie tradycyjnie spotykali się tego dnia pod tablicą poświęconą Szarym Szeregom przy ul. Okrzei 9. Jednak w związku z kradzieżą tej tablicy, o której informowaliśmy, czekamy na wykonanie i posadowienie nowej tablicy poświęconej Szarym Szeregom. Niestety, nie będzie to możliwe przed 1 sierpnia. Uroczystość taką planujemy wstępnie na 27 września 2022 r., czyli w rocznicę utworzenia Szarych Szeregów.

Przy okazji zachęcamy do włączenia w przygotowanie nowej tablicy. Prosimy chętnych o wsparcie przez darowiznę. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie www.legnica.zhp.pl

W imieniu społeczności Hufca ZHP w Legnicy
hm. Sławomir Waś – komendant Hufca