Henryk Pobożny w legnickim Orszaku Trzech Króli

Około 1500 osób wzięło udział w legnickim Orszaku Trzech Króli, który przemaszerował ulicami miasta. Po raz kolejny organizatorem wydarzenia był min. Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli.

Legnicki Orszak Trzech Króli poprzedziła Msza św. odprawiona w legnickiej katedrze o g. 13 pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.  W homilii mszalnej Biskup legnicki podkreślił, że uroczystość Objawienia Pańskiego przekazuje nam ważną myśl. – Człowiek po grzechu pierworodnym znajduje się w ciemności, skazuje siebie na samotność, na walkę. Ale w Jezusie objawia się życie, które nie boi się być małe, które później daje się ukrzyżować. To jest prawdziwe życie! To nam uświadamia, że jest ktoś mocniejszy niż wszystko. Ta moc wyraża się w miłości do człowieka – mówił bp Kiernikowski.

Odnosząc się do odczytanego fragmentu Ewangelii o pokłonie Mędrców stwierdził: – Trzeba być ostrożnym, od kogo chcemy otrzymać pouczenie, radę. My wiemy, że rozwiązaniem nie jest Herod. Tylko zwrócenie się do tego, który już jako dziecko cierpiał, a potem oddał za nas życie, przyjął krzyż jest słuszne. Po to jest Objawienie, byśmy wiedzieli, do kogo mamy się zwracać.

Zachęcając zaś do udziału w Orszaku powiedział: – Pójdziemy za Chrystusem, jako Kościół, pójdziemy razem z Nim, by przyjmować tajemnicę Objawienia.

Po Eucharystii wyruszył barwny Orszak, na czele którego harcerze nieśli gwiazdę betlejemską. Za gwiazdą podążał orszak, w którym maszerowali Królowie, a także książę Henryk Pobożny, który oddał swoje życie w bitwie z Mongołami pod Legnickim Polem oraz księżna Anna.

W Orszaku maszerowały całe rodziny, dzieci, młodzież, osoby dorosłe ze śpiewem kolęd na ustach. Podczas marszu dzieci z różnych szkól zaprezentowały scenki biblijne mówiące o narodzeniu Jezusa. Przy kościele Mariackim scenę „Zaślubin Maryi z Józefem”, przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7. Na Wzgórzu Zamkowym – „Taniec aniołków” wykonali podopieczni Świetlicy Terapeutycznej nr 2 pod kierunkiem p. Małgorzaty Przerywacz. Natomiast w Rynku scena „Ucieczka do Egiptu” została zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu.

Orszak Trzech Króli zakończy się wspólną modlitwą oraz śpiewem kolęd w kościele ojców Franciszkanów.

W organizację Marszu włączyli się także: Diecezjalne Centrum Edukacyjne, Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej, Duszpasterstwo Młodzieży, nauczyciele, wychowawcy oraz dzieci i młodzież legnickich szkół.

Warto dodać, że Orszaki Trzech Króli przemaszerowały w kilkunastu miejscowościach diecezji legnickiej, min. w Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Bolesławcu, Lubinie, Chojnowie, Jaworze, Leśnej i Męcince.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski