Historia na żywo w pocysterskim opactwie w Krzeszowie.

Odwiedzając pocysterskie opactwa w Krzeszowie w najbliższy weekend (22-23.10), będzie można przeżyć prawdziwą podróż w czasie. Zaplanowano zwiedzanie najciekawszych obiektów – w tym podziemia, strych i wieżę, będzie można natknąć się na husytów oraz hitlerowców strzegących niemieckiej „Berlinki”.
Przed nami festiwal historyczny „Krzeszów bez tajemnic – czyli historia na żywo!”, w ramach którego kompleks zajmą rekonstruktorzy. Turyści będą mogli zwiedzić specjalną trasę, uczestniczyć w inscenizacjach i spotkaniach historycznych.
Historia krzeszowskiego kompleksu liczy ponad 700 lat. To wyjątkowe miejsce, które przyciąga turystów i pielgrzymów. Na miejscu podziwiać można pozostałości cysterskich zabudowań i cudów architektury sakralnej.
Majestatyczna Kościół Klasztorny urzeka pięknem i harmonią fresków, obrazów i rzeźb, ale też skalą i rozmachem budowli. Jej ponad 70-metrowe wieże stanowią charakterystyczną cechę lokalnego krajobrazu i są widoczne z odległości wielu kilometrów. Pierwsza fundacja klasztorna związana jest z Anną Przemyślidką, wdową po Henryku II Pobożnym, która na pamiątkę tragicznie zmarłego męża, 8 maja 1242 r. sprowadziła do Krzeszówka benedyktynów z czeskich Opatowic.
Według legendy w 1426 r. na Krzeszów najechali husyci, którzy wymordowali 70 zakonników, wtedy też miało dojść do zaginięcia Cudownej Ikony na niemal dwa stulecia. Niezwykle interesująca jest również historia hitlerowskiej „Berlinki”, legenda o jej ukryciu ożywia wyobraźnię każdego poszukiwacza skarbów – to 500 tysięcy zabytkowych archiwaliów pochodzących z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej. Znaczną część tych skarbów latem 1944 roku zmagazynowano na strychu Kościoła Brackiego w Krzeszowie.
Turyści odwiedzający Europejską Perłę Baroku w nadchodzący weekend będą mogli poznać te historie na żywo. Zwiedzanie obiektów oraz udział w inscenizacjach możliwy będzie zarówno w dzień w ramach trasy specjalnej, jak i w nocy. Osoby spragnione prawdziwej przygody, mogą zwiedzić opactwo po zmroku w ramach organizowanego tam Nocnego Zwiedzania, to odbędzie się w sobotę o godz. 19:00 i 21:00.
Nie zabraknie także interesujących spotkań, m.in. z autorem książki „Krzeszów Benedyktyński” Rafałem Bijakiem oraz prowadzącym program History Hiking – Maciejem Regewiczem. W ten weekend z pewnością odkryjemy wszystkie tajemnice tego miejsca.
Jacek Trybuła, EPB