Historyczny moment! Mamy dwóch diakonów stałych [FILM]

W sobotę w katedrze w południe miał miejsce historyczny moment. Podczas Mszy św. biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyświęcił dwóch świeckich mężczyzn na diakonów stałych. To pierwsi diakoni stali w naszej diecezji. Wojciech Dąbrowski z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze i Dariusz Bak z parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze.

W uroczystości święceń diakonatu uczestniczyli: biskup senior Stefan Cichy, księża proboszczowie, wikariusze, wykładowcy i przyjaciele oraz żony, dzieci i krewni diakonów, a także siostry zakonne i wierni ze wspólnot, i z parafii, z których pochodzą diakoni.

Wyświęceni diakoni stali będą angażować się w życie liturgiczne w parafiach, w dzieła charytatywne, w nauczanie. Będą mogli udzielać min. sakramentu chrztu, błogosławić małżeństwa katolickie, sprawować obrzędy pogrzebu czy sakramentalia. Będą mogli proklamować Ewangelię i głosić homilie. Na mocy święceń są zobowiązani do codziennej modlitwy Kościoła, czyli odmawiania liturgii godzin.

– To nadzwyczajna uroczystość, moment historyczny w naszej diecezji. Wyświęcamy na diakonów stałych dwóch mężczyzn. Czynimy to ze względu na dobro wspólnoty Kościoła, by mógł on coraz bardziej być sługą tajemnicy Jezusa Chrystusa – powiedział biskup legnicki na rozpoczęcie uroczystości.

– To dopełnienie i kontynuacja naszej dotychczasowej formacji oraz zaangażowania w życie naszych wspólnot parafialnych – powiedzieli wyświęceni diakoni. Wojciech Dąbrowski wraz z żoną są członkami wspólnoty neokatechumenalnej, natomiast Dariusz Bak wraz z małżonką angażują się we wspólnocie Domowego Kościoła. Do święceń przygotowywali się poprzez studia uzupełniające w Instytucie Formacyjnym w Opolu. Odbyli także kilkudniowe rekolekcje przed święceniami.

W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę min. na wyjątkowość misji diakonów stałych we współczesnym świecie. – Jesteście bardziej obecni w świecie przez wasze życie rodzinne, społeczne, zawodowe. Jesteście bardziej świadomi problemów tego świata i człowieka. Niesiecie w sobie zadanie bycia solą i światłem dla świata. Bądźcie radością i pokrzepieniem dla waszych wspólnot, dla Kościoła – mówił.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica i Niedzieli legnickiej