Jakie sekrety kryje w sobie katedra legnicka?

„Sekrety katedry” – pod takim hasłem odbyło się pierwsze zwiedzanie katedry z ks. Proboszczem Robertem Kristmanem. Pierwsze, ponieważ jak żywią nadzieję obecni na spotkaniu – nieostatnie.

Wydarzenie to zapoczątkowało uroczyste obchody 680. rocznicy poświęcenia kościoła. Licznie obecni parafianie oraz goście w liczbie ponad 100 osób mogli poznać wyjawiane przez gospodarza tego miejsca tajemnice. Od podziemi po dzwony, od średniowiecza po czasy współczesne.

Spotkanie rozpoczęło się w półmroku od rysu historycznego. Kiedy przewodnik, w którego wcielił się ks. Proboszcz, przedstawił historię dzwonów – zgromadzeni udali się na zewnątrz, aby tam wysłuchać dźwięków, wydawanych przez poszczególne z nich. Następnie wszyscy powrócili do wnętrza rozświetlonej katedry, a organista – p. Daniel Dziuda zaprezentował próbkę możliwości organów. Po krótkim koncercie, przedstawiona została historia związana z instrumentami organowymi kościoła. Uczestnicy spotkania mogli również zapoznać się z tajemnicami ołtarza głównego, prezbiterium, ambony, chrzcielnicy oraz bocznych kaplic.

Jak przyznał ks. Proboszcz – zostało jeszcze wiele do opowiedzenia, stąd nadzieja na kolejne spotkania.