PARAFIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W JELENIEJ GÓRZE-CIEPLICACH

Proboszcz: o. Stefan Wojda SchP

Pozostali duchowni: o. Kazimierz Zborowski SchP, o. Józef Raczek SchP, o. Łukasz Porąbka SchP, o. Grzegorz Sekuła SchP

Adres: ul. Cieplicka 9, 58-560 Jelenia Góra

Telefon: 75-642-88-10

E-mail: cieplice@pijarzy.pl

www.cieplice-pijarzy.pl

Dekanat: Jelenia Góra Zachód

Drewniana kaplica Joannitów wzmiankowana w 1281 r., dobra cieplickie od 1403 r. należały do Cystersów. Kościół powstał w latach 17112-1714 wg projektu K. Jentscha, jako budowla jednonawowa, sześcioprzęsłowa bez wydzielonego prezbiterium z rzędami  płytkich kaplic po obu stronach nawy, z emporami nad nimi, wejście do klasztoru pod emporą muzyczną. Dach dwuspadowy, szczyt wolutowy, wnętrze nakryte kolebką z lunetami, przy elewacjach dwie kruchty z wejściami do kościoła i krypty grobowej fundatora kościoła hrabiego von Schaffgotsch. We wnętrzu zachowały się m.in. drewniany, polichromowany ołtarz główny H. Wagnera z 1716 r. z obrazem przypisywanym M. Willmannowi oraz osiem ołtarzy bocznych z XVIII w., drewniana, polichromowana ambona, fundacja opata D. Geiera z 1702 r., kamienna chrzcielnica z 1794 r., pięcioosiowy prospekt z organami G. Herbsta, zespół obrazów poświęconych Czternastu Wspomożycielom, warsztat M. Willmanna, oraz późniejsze czasowo różne elementy wyposażenia z XVIII i XIX w.

Kaplica filialna pw. św. Józefa Kalasancjusza.

Kaplicę wzniesiono w latach 1982-1988.

NIEDZIELE:

– Jelenia Góra: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00 (oprócz lipca i sierpnia), 19.00

– Goduszyn: 10.00

– Dom Opieki im. św. Brata Alberta: 12.00

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 9167

Odpust parafialny: 24 czerwca oraz 15 sierpnia

Wieczysta adoracja: 1 maja

Ulice w parafii:

Bilewicza, Brezy, Bulwar Łazarkiewicza, Ceglana, Cervi, Cicha, Cieplicka (numery parzyste od 2 do 104 i nieparzyste od 5 do 89), Cmentarna, Czarnieckiego, Dąbrowskiej, Dolnośląska, Dworcowa, Dworska, Fabryczna, Fałata, Francuska, Gimnazjalna, Gminna, Goduszyńska, Grochowiaka, Harcerska, Jagiellońska, Juszczaka, Korfantego, Kowalska, Krasińskiego, Kryniczna, Książęca, Kubusia Puchatka, Langego, Lubańska, Ludowa, Łąkowa, Marysieńki Sobieskiej, Mieszka I, Miłosza, Nadbrzeżna nr 80, Narutowicza, Nerudy, Niemcewicza, Objazdowa, Orla, Parkowa, Picasso, Plac Cichy, Plac Kombatantów, Plac Piastowski, Plac Zdrojowy, Przechodnia, Przybyszewskiego, Pułaskiego, Rataja, Sadowa, Sobieszowska, Solankowa, Sowińskiego, Spokojna, Sprzymierzonych, Staromiejska, Starzyńskiego, Staszica, Stęczyńskiego, Stwosza, Ściegiennego, Tabaki, Ujejskiego, Wazów, Wodna, Wojewódzka, Wolności (numery parzyste od 170 do 264), Zakopiańska, Zamoyskiego, Zjednoczenia Narodowego, Źródlana.