Jubileusz Sióstr Magdalenek

W Nowogrodźu pojawiły się dokładnie 800 lat temu. Dzisiaj właśnie tam świętowały swoją obecność na dolnośląskiej ziemi.

W niedzielę poświęconą Trójcy Świętej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu odbyła się piękna uroczystość. Były to centralne obchody 800-lecia sprowadzenia do Polski Zgromadzenia Sióstr Marii Magdaleny od Pokuty. Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

– Wasza obecność jest znakiem potrzeby ciągłego nawracania się i pokuty – mówił bp Zbigniew Kiernikowski do sióstr magdalenek.

Wydarzenie to było wielkim świętem nie tylko sióstr, ale także całej społeczności Nowogrodźca i diecezji legnickiej, na terenie której znajduje się dom generalny zgromadzenia.

– Każda setna rocznica jest okazją do dziękowania i dziękowania Bogu za tak długi okres funkcjonowania zgromadzenia na ziemiach śląskich. Ogromną radości jest to że nie świętujemy tylko we własnym gronie ale że zgromadziło się dzisiaj tutaj tak wielu mieszkańców miasta, jesteśmy bardzo związane z tym miejscem – mówi s. Wiesława Kopij CSMM.

Siostry nie mieszkają w Nowogrodźcu od ponad 200 lat, od kasaty zakonów przez pruskie władze w 1810 roku. Teraz pojawiła się możliwość, dzięki inicjatywie płynącej ze strony władz miasta, i najprawdopodobniej na jesieni tego roku siostry znowu zamieszkają w mieście.

Siostry do tego miasteczka sprowadziła z Francji św. Jadwiga Śląska. Jubileusz ich obecności odbywa się w 750-tą rocznicę kanonizacji św. Jadwigi. Siostry w tym roku czeka jeszcze jedno święto. W połowie września za zgodą Stolicy Apostolskiej zostanie odnowiony patronat św. Marii Magdaleny nad miastem Lubań. W 2020 roku siostry będą świętowały 700 lat obecności w Lubaniu.

 

fotogaleria dostępna na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego