Kociołek Kultury z Moniką Rogozińską

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Salezjańskiego Kociołka Kultury, które odbędzie się w piątek 16.02.2018r. o godz. 18:30 w sali teatralnej przy kościele św. Jana Bosko w Lubinie.

Gościem będzie Monika Rogozińska (pisarka, dziennikarka, himalaistka), która wygłosi prelekcję pt. „Polowanie na Matkę – opowieść o sile i pięknie polskiej tożsamości”.

Monika Rogozińska:
Dziennikarz. Urodzona w Warszawie, ukończyła studia polonistyczne i kulturoznawcze Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Tatrach i Zakopanem. Była pracownikiem schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” schronisk. Tworzyła dla obcokrajowców programy poznawania kultury i przyrody naszego kraju. Współzałożycielka Oddziału Polskiego The Explorers Club, w latach 1993-2009 służyła Stowarzyszeniu jako Sekretarz, a w okresie 2009-2015 jako Prezes. W 2013 roku, jako pierwsza osoba z Polski otrzymała prestiżowy SWEENEY MEDAL przyznawany przez Stowarzyszenie Odkrywców i Badaczy „The Explorers Club”. Współorganizowała zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum oraz uczestniczyła w nich, jako korespondent dziennika „Rzeczpospolita”, Polskiego Radia, TVP. Organizowała autorskie wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce. Publikuje w kraju i za granicą. Od 1996 r. do końca 2013 r. współpracowała z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Jest redaktorem i współautorem książek oraz wystaw prezentowanych na kilku kontynentach. Mieszka w Warszawie. Matka dwóch synów: Krzysztofa i Łukasza. Monika była współorganizatorem i korespondentem wypraw zimowych na Nanga Parbat, Makalu i K2. Pod K2 była z obydwu stron (zimą od Chin, a latem od strony Pakistanu (tam gdzie teraz jest polska wyprawa zimowa).

„Polowanie na Matkę”:
Relacje uczestników wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i Europy, tajne dokumenty służb komunistycznych, unikatowe fotografie składają się na ten pełen akcji, sensacyjny reportaż historyczny, którego centralnym punktem jest Jasna Góra i wizerunek Czarnej Madonny. Ich rola w najnowszych dziejach.
„Wielkie sprawy zaczynają się cicho”, „Obława”, „Ściany mają uszy”, „Różaniec na Evereście”, „Krzyk” – to tytuły niektórych rozdziałów.
„Polowanie na Matkę” jest opowieścią o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania. O źródle, z którego czerpie swą moc. Ta książka to przepis na niezłomność!
Prezes światowej organizacji The Explorers Club, Amerykanin, odwiedził kiedyś nasz kraj. Organizowałam tę wizytę. Na koniec zadał mi nurtujące go pytanie:
– Monika, powiedz mi, co w was Polakach jest takiego, że Polska przetrwała ponad tysiąc lat w tym miejscu Europy, w tym sąsiedztwie geopolitycznym?
Mam nadzieję, że książka „Polowanie na Matkę” odpowiada na to pytanie.

X