Komunikaty duszpasterskie – 1 kwietnia 2022

1. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zaprasza domodlitwy o pokój w Ukrainie podczas Miejskiej Drogi Krzyżowej ulicami Legnicy w piątek 8 kwietnia (przed Niedzielą Palmową). Rozpoczęcie o godz. 19.30 w Katedrze Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i zakończenie na placu Orląt Lwowskich przed budynkiem Legnickiej Kurii Biskupiej. Prosimy uczestników o zabranie świec i domowych krzyży.

2. 28 marca w Dzienniku Ustaw pod poz. 679 opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Weszło ono w życie z dniem 28 marca 2022 r.,natomiast rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 473) zostanie uchylone. Jeśli chodzi o obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa, to od poniedziałku – 28 marca – pozostał on utrzymany jedynie w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach – § 7 rozporządzenia.

 3. 2 kwietnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Zachęcam do wykorzystania tej rocznicy, by ukazywać nauczanie oraz życiorys Naszego Świętego Rodaka w sposób szczególny młodemu pokoleniu(podczas katechezy, spotkanie do Bierzmowania) dla który św. Jan Paweł II staje coraz bardziej postacią nieznaną.

4. Najbliższy czwartek (7 kwietnia) jest pierwszym czwartkiem miesiąca. Zachęcam do organizacji nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem o nowe, święte powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego w naszej diecezji, a także o włączenie do modlitwy wiernych wezwania w tej intencji i zakończenie jej modlitwą św. Pawła VI lub św. Jana Pawła II o powołania.

5. Wielki Post jest okresem, w którym przez post, modlitwę i jałmużnę przychodzimy z pomocą potrzebującym. Bardzo dziękujemy za wsparcie działań Caritas na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Dziękujemy za ofiary złożone do puszek w niedzielę, 27 lutego i w Środę Popielcowa oraz te, które otrzymaliśmy od indywidualnych darczyńców. Dziękujemy również za dary rzeczowe. Wszystko to przeznaczamy na pomoc uchodźcom. Wiemy, że w wielu parafiach, dekanatach, domach zakonnych na terenie naszej Diecezji przybywa coraz więcej uciekających przed wojną. Dlatego bardzo prosimy i zachęcamy do włączenia się w zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę, która odbędzie się w Niedzielę Palmową (10 kwietnia). Połowa zebranych ofiar będzie przeznaczona na pomoc uchodźcom przebywającym na terenie parafii.

6. Caritas Diecezji Legnickiej organizuje wczasy w Ustroniu Morskim. Planujemy utworzyć IV turnusy (25.06 – 08.07; 09.07 – 22.07; 23.07 – 05.08; 06.08 – 19.08). Koszt uczestnictwa wynosi 1.950,00 zł. Zachęcamy do udziału, szczególnie członków Parafialnych Kół Caritas. Zapisy przyjmujemy do 30 kwietnia 2022 r. – możliwość zorganizowania wyjazdu uzależniona jest od ilości zgłoszeń. Szczegóły na stronie internetowej Caritas Diecezji Legnickiej (caritaslegnia.pl).

7. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 28 marca 2022 roku, zatwierdziła nowy tekst wezwania modlitwy powszechnej w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej. Sprawa dotyczy wezwania 6. Za Żydów (tekst i zapis nutowy). Wydawnictwo Pallottinum przygotowało odpowiednią wkładkę, z możliwością wklejenia do mszału. Tekst wezwania został zatwierdzony na stałe, dlatego znajdzie się w nowej wersji mszału.

8. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 25 marca 2022 roku, wystosowała Notę dotyczącą tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia. W tekście dokumentu został przywołany zapis znajdujący się w mszale: „w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji lub ją nakazać” (Modlitwa powszechna, n. 11, w: Mszał rzymski dla diecezji polskich, wydanie drugie, poszerzone, Pallottinum: Poznań 2010, s. 134). Dlatego Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opracuje wezwanie (tekst i zapis nutowy), tematycznie nawiązujące do sugestii zamieszczonej w tekście Noty: W minionych dniach Ojciec Święty wielokrotnie wzywał nas do modlitwy, prosząc Boga o dar pokoju dla Ukrainy, aby zakończyła się ta „odrażająca wojna”. Wraz z Ukrainą pragniemy również przypomnieć o wszystkich innych konfliktach, których jest niestety stale wiele, w wielu krajach świata, a które papież Franciszek określił jako trzecią wojnę światową „w kawałkach”. Materiał zostanie rozesłany do wszystkich diecezji, a decyzja o jego ewentualnym wykorzystaniu należy do biskupa diecezjalnego.

9. XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa, w szachach klasycznych –odbędą się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Kraków, ul. Benedyktyńska 37, w dniach od 04 do 08 lipca 2022 roku (poniedziałek – piątek) na dystansie 9-u rund systemem szwajcarskim. Tempo gry: 90′ + 30” na ruch. Turniej zgłoszony do klasyfikacji rankingowej FIDE. Mogą w nich wziąć udział duchowieństwo kościołów chrześcijańskich; księża diecezjalni i zakonni, alumni, bracia zakonni i siostry zakonne. Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie ks. Krzysztof Domaraczeńko, tel. 602 826 454 lub przez e-mail kdomar#wp.pl, W zgłoszeniu prosimy podać następujące dane: nazwisko i imię, miejscowość, diecezja / seminarium / zakon, data urodzenia, kategoria szachowa i ranking. Zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu. Odprawa techniczna będzie 04. 07. 2022 r. (poniedziałek) o godz. 15.00.  I runda w poniedziałek o godz. 15.15. Natomiast zakończenie XXI SMPD będzie w piątek około 18.00.

10. Już niedługow Kołobrzegu odbędą się XVII Mistrzostwa Polski LSO w Piłce Nożnej o Puchar KnC (27 – 28 czerwca). Wiemy, że w wielu miejscach w Polsce trwają eliminacje do tego turnieju. Zgłaszają już swój udział pierwsi uczestnicy.  Chcielibyśmy przypomnieć, że do 29 kwietnia należy zgłosić udział diecezji. Następnie do 30 maja należy zgłosić poszczególne drużyny. Rozgrywki podzielone zostały jak zwykle na trzy kategorie wiekowe: ministrant (2014 – 2010), lektor młodszy (2009 – 2006) i lektor starszy (2005 – 2001). Podobnie, jak w poprzednim roku, turniej odbywać się będzie w halach sportowych (kategoria ministrant) i na boiskach zewnętrznych – orlikach (pozostałe kategorie).  Dostępne są już informacje dotyczące pakietów pobytowych. W tym roku przygotowaliśmy ich pięć rodzajów: noclegi w szkole (I), internacie (II) oraz hotelu lub obiekcie o podobnym standardzie (III), a także samo pełne wyżywienie (IV) i w ostatnim – wyłącznie obiady (V). Ze względów organizacyjnych liczba miejsc w pierwszych trzech pakietach jest ograniczona i o ich dostępności decydować będzie kolejność zgłoszeń.  Sposób zgłaszania udziału drużyn, pakiety pobytowe i inne ważne informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://www.diecezjakoszalin.pl/mistrzostwa-lso Poza tym wszelkie pytania można kierować poprzez pocztę elektroniczną ( mistrzostwa@kolobrzeg.hub.pl) lub pod numer telefonu 508400429. Zachęcamy też do śledzenia bieżących przygotowań do Mistrzostw na naszej stronie na Facebooku: Mistrzostwa Polski LSO. Mamy nadzieję, że udział w turnieju będzie dla wszystkich okazją do dobrej, sportowej rywalizacji, ale również umocnienia w służbie przy ołtarzu Pana Jezusa. Liczymy na spotkanie na Mistrzostwach w Kołobrzegu. Pozdrawiam serdecznie w imieniu Gospodarzy,  Stanisław Wiechowski – koordynator Mistrzostw.