Komunikaty duszpasterskie – 10 czerwca 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. We wszystkich kościołach i kaplicach na terenie Diecezji Legnickiej w uroczystość Przenajświętszej Trójcy, 12 czerwca 2022 roku należy odczytać w ramach ogłoszeń duszpasterskich „Zaproszenie Biskupa Legnickiego na VI Kongres Rodzin i 28. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej”. Treść zaproszenia dotarła kolporterem na wszystkich parafie.

2. W najbliższą środę (15 czerwca) Radio PLUS Legnica będzie obchodziło jubileusz 30-lecie swojej działalności. Biskup Legnicki będzie celebrował Eucharystię w katedrze o godz. 10.00 w intencji wszystkich pracowników radia. Niech ten dzień będzie okazją do naszej wspólnej modlitwy dziękczynnej w intencji wszystkich tworzących Radio PLUS Legnica dzięki którym zarówno informacje z naszego rejonu jak i wszelkiego rodzaju audycje, w tym te ewangelizacyjne, docierają do nas poprzez radioodbiorniki i internet.

 3. 16 czerwca będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). W godzinach przedpołudniowych przez centrum Legnicy przejdzie centralna procesja Bożego Ciała pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Rozpocznie się ona po Mszy Świętej sprawowanej o godz. 10.00 i wyruszy z Katedry Legnickiej, by przejść do Sankturium św. Jacka. Przewielebnych Księży Proboszczów parafii legnickich proszę o podanie tej informacji w ogłoszeniach duszpasterskich w niedzielę 12 czerwca.

 4. Biskup Legnicki udzielił pasterskiego błogosławieństwa i zezwolił na działalność na terenie diecezji legnickiej Wspólnocie Trudnych Małżeństw SYCHAR mianując jednocześnie ks. Mariana Zieję, proboszcza parafii pw. śś. Joachima i Anny w Legnicy, duszpasterzem tej wspólnoty w diecezji legnickiej.

5. Informujemy, że w dniach 16-17 czerwca br. (czwartek-piątek) Legnicka Kuria Biskupia będzie zamknięta.

6. 11 czerwca (sobota) o godz. 11.00 w Katedrze Wrocławskiej odbędzie się beatyfikacja Siostry Marii Paschalis i IX Towarzyszek. 10 sióstr zakonnych, odważnych kobiet, które broniły tego, w co wierzyły. Brutalnie skrzywdzone i zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej stają się dla nas Orędowniczkami u Boga. Same doświadczywszy przemocy, mogą dziś pomagać swym wstawiennictwem w uzdrowieniu serca ze wszystkich skutków zranień i przemocy. Zaprośmy je do naszego życia, by towarzyszyły nam, pomagały żyć wiernie w miłości i odważnym stawianiu czoła wszystkiemu, co złe. Módlmy się o POKÓJ i zachowanie świata od wojny. Obrzędu beatyfikacji, w imieniu Ojca św. Franciszka, dokona Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Marcello Semeraro – Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

7. Diecezja Legnicka świętuje swój Jubileusz, realizując różnego rodzaju projekty. W parafii katedralnej dzięki wsparciu Caritas Diecezji Legnickiej planuje się utworzenie schroniska dla bezdomnych oraz innych placówek charytatywnych dla potrzebujących. Osoby odpowiedzialne z fundacji „Stiftung Seelsorge” uznały tę inicjatywę za godną poparcia. W związku z tym przekazali 115 obrazów ze swojej kolekcji dzieł sztuki na aukcję na rzecz tego projektu. Prosimy o przekazanie zaproszenia do udziału w tej aukcji oraz linku (https://aukcja-korzysc-legnica.jimdosite.com) do oferowanych przedmiotów wszystkim swoim przyjaciołom i znajomym. Każdy, kto zakupi na tej aukcji obraz. Osoby, które nie mogą osobiście uczestniczyć w aukcji, mogą również wcześniej złożyć pisemną ofertę. W tym celu należy podać swoje imię i nazwisko, adres, numer obrazu wystawionego na aukcję oraz kwotę, do której można licytować. Zamówienia należy przesyłać na adres:mail@stiftung-seelsorge.de do 8 czerwca. LICYTACJA OBRAZÓW ODBĘDZIE 11 CZERWCA (SOBOTA) O GODZ. 10.00 W AKADEMII RYCERSKIEJ W LEGNICY.

8. Już 24 czerwca, na samym początku tegorocznych wakacji, rozpoczyna się kolejne  Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej pod hasłem: „Miłość jest twórcza”. Tyn razem zapraszamy Was do Lubina, do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Dlaczego tam? Ponieważ w dniach poprzedzających nasze spotkanie odbywają się warsztaty muzyczne dla młodych z Narodową Orkiestrą Dętą. Uczestnicy tych warsztatów przygotowują ogromny festiwal i koncert finałowy pod hasłem „Wniebodęte”. Nasze spotkanie będzie obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń, konferencji, warsztatów, wspólnego grillowania, udziału w koncercie na lubińskich błoniach. Zatem zapraszamy młodzież w dniach 24-25 czerwca do Lubina. Koszt uczestnictwa to 50 zł. Zapisy na SM 2022 odbywają się w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie diecezji.

9. Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na drugą edycję imprezy, która duchowe uniesienia połączy z dobrą zabawą i w ten sposób pomoże wszystkim poczuć się częścią wspólnoty. „Wniebodęte! Festiwal im. Marka Garcarza” odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.00 na lubińskich błoniach. Rok temu koncert „Wniebodęte!” intrygował nie tylko ciekawie brzmiącym tytułem. Część ludzi przyszła posłuchać religijnych piosenek w nietypowych dla nich aranżacjach na orkiestrę dętą. Część chciała poznać historię nawróconego gangstera. Część liczyła po prostu na chwilę rozrywki. Kiedy na scenie pojawiło się 200 osób, dęciaki i bębny, na błoniach nikt nie miał wątpliwości, że będzie to wyjątkowe wydarzenie. Razem z uczestnikami warsztatów zaśpiewa m.in. Ala Tracz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior w 2020 roku oraz finalistka programu „The Voice Kids”. „Wniebodęte!” tak jak rok temu patronatem honorowym objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Hierarcha zdecydował, że tegoroczne wakacyjne spotkanie młodzieży diecezji legnickiej odbędzie się w Lubinie w tym samym czasie, co festiwal, by młodzi katolicy mogli wziąć udział w tym niezwykłym muzyczno-religijnym widowisku. W dniach poprzedzających koncert (20-23 czerwca) odbędą się warsztaty choralne do których zapraszamy. Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Regionalne Centrum Sportu, Miasto Lubin, TV Regionalna, Diecezja Legnicka oraz Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

10. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zaprasza na:

1) Dni Skupienia Maturzystów w WSD (uczestnicy od II klasy szkoły średniej)

Termin: 10-12 czerwca 2022 roku

Przyjazd do Seminarium i zakwaterowanie do godz. 17.30;

Zakończenie udziałem w festynie przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Legnicy ok. godz. 16.00.

Szczegółowy plan w załączniku.

2) Obóz wakacyjno-powołaniowy w WSD (uczestnicy po VI klasie szkoły podstawowej)

Termin: 24-28 czerwca 2022 roku

Przyjazd do Seminarium i zakwaterowanie do godz. 17.30;

Zakończenie obiadem ok. godz. 14.00.

W planie: Eucharystia, praca w grupach, spotkania z klerykami, nabożeństwo (codziennie), wyjazd na koncert „Wniebodęte” do Lubina (sobota), popołudnie sportowe (niedziela), wyprawa w góry (poniedziałek). Młodzież powinna zabrać ze sobą: Pismo święte Starego i Nowego Testamentu, wypełnioną kartę  uczestnika i zaświadczenie od Księdza Proboszcza (oba formularze w załączniku), notatnik, strój liturgiczny (dotyczy lektorów i ministrantów), legitymację szkolna [!], śpiwór i poduszke, ręcznik, strój i buty sportowe, wygodne ubranie na wycieczkę, ewentualnie śpiewniki i instrument muzyczny (osoby grające), potrzebne lekarstwa. Zgłoszenia na poszczególne wydarzenia prosimy kierować do ks. Tomasza Metelicy: kom. 880-644-402, e-mail: powolanie@diecezja.legnica.pl.

11. Ojciec Święty Franiczek prosi, aby Światowe Spotkanie Rodzin, które odbywa się w Rzymie w dniach od 22 do 24 czerwca br. i realizuje temat: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości” miało charakter powszechny. Celem jest, aby w dniach od 22 do 26 czerwca 2022 r. każda diecezja i parafia umieściła rodziny w centrum uwagi duszpasterskiej, prowadząc działania, które odzwierciedlają temat ŚSR. Będzie to swego rodzaju „Tydzień Rodziny” w jedności z rodzinami i diecezjami na całym świecie. Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski zaprasza duszpasterzy, małżeństwa i rodziny na VI Kongres Rodzin w dniu 25 czerwca, do Krzeszowa. Będziemy modlić się za małżeństwa i rodziny naszej diecezji za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej. Pragniemy także w tym dniu łączyć się duchowo z Ojcem Świętym i Rodzinami przeżywającymi Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, które zakończy Rok Rodziny „Amoris laetitia”. Proszę o wydelegowanie choć jednej rodziny z parafii, abyśmy mogli wspólnie się modlić, świętować i świadczyć, że miłość rodzinna jest powołaniem i drogą do świętości.

12. GiG Festival jest katolickim festiwalem muzycznym, który od 2016 roku koncertuje w całych Niemczech. Jednak w tym roku GiGFest zawita po raz pierwszy do Polski, a miejscem jego organizacji stanie się Legnica. Do festiwalu dołączają katoliccy artyści i muzycy z całego świata. W Legnicy pojawią się muzycy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii i Irlandii. GiG Festival pragnie przekazać radość, piękno wiary i Kościoła, zwłaszcza młodym ludziom, a także rodzinom. GiG oznacza „God is Good” (Bóg jest dobry) oraz „muzykę na żywo”, podczas festiwalu te dwie rzeczywistości są połączone. Muzyka powinna z łatwością i zabawnym nastrojem dawać jasno do zrozumienia, że ​​Bóg jest naprawdę dobry i kocha każdego z nas.Wstęp na festiwal jest zawsze wolny, aby podkreślić dobroć Boga i fundamentalną dobrowolność. Zapraszamy Was już 17 lipca od godziny 16.00 na Osiedle Kopernika w Legnicy (plac przy kościele Matki Bożej Królowej Polski), by właśnie tam usłyszeć muzykę na światowym poziomie, posłuchać historii wielu osób z całego świata i dzięki temu zrozumieć, że Bóg jest dobry.

13. 24 czerwca będzie obchodzili uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcam, by w dniach 15-23 czerwca br. przygotować się do tej uroczystości poprzez odmawianie nowenny. Jako przykładowe modlitwy dołączam teksty wydawnictwa WAM z roku 2011 (stąd w treści rozważań znajdują się odniesienie do bł. Jana Pawła II).

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE I PARAFIALNE

 

10 CZERWCA (piątek)

Burmistrz Miasta Lubań oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba Apostoła w Lubaniu zapraszają na CZUWANIE MODLITEWNE przed beatyfikacją s. Marii Sabiny Thienel z Lubania: 10 czerwca 2022 r. (piątek) w kościele na Osiedlu. Czuwanie poprowadzi Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej! (WMU)

godz. 17.00 – Wykład okolicznościowy: Janusz Kulczycki

godz. 18.00 – Eucharystia

godz. 19.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – Wieczorne Uwielbienie z prowadzeniem muzycznym WMU

* 11 czerwca 2022 r. – Beatyfikacja Sióstr Elżbietanek w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Kard. Marcello Semeraro

11 CZERWCA (sobota)

Z wielką radością pragniemy zaprosić na Święto Rodziny, które odbędzie się 11 czerwca 2022 rokuw Bolesławcu. Będzie to czas wspólnej modlitwy, uwielbienia, a także śpiewu, radości oraz świadectw. Wydarzenie to odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej i IV Publicznego Liceum Zakonu Pijarów w Bolesławcu, obok której mamy duży plac/boisko. W dzisiejszym świecie w sposób szczególny potrzeba nam świadków. Pragniemy poprzez to święto dać wspólne świadectwo wiary i modlitwy. Na placu szkolnym będzie mieścił się namiot adoracji, gdzie przez cały czas trwania spotkania będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w NS. Będzie też możliwość spowiedzi. Mszy Świętej o godzinie 15.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Długosz, który po zakończeniu Eucharystii uda się z nami na Marsz dla Życia i Rodziny. Prosimy o przekazywanie informacji wiernym, w ramach ogłoszeń parafialnych, a także szkołom i placówkom wychowawczym oraz moderatorom i liderom różnych grup i wspólnot działających przy parafii. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 690 622 271. Jeśli nie będzie to problemem, to prosimy o przekazanie informacji w przypadku grup o tym jak liczna będzie grupa, ewentualnie konkretną nazwę wspólnoty, która przybędzie na święto. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: dominik191086@gmail.com

12 CZERWCA (niedziela)

W dniu 12 czerwca 2022 r odbędzie się 24-ta już Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Przyświecać nam będzie hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujemy trzeźwą i wolną Polskę”.

12 CZERWCA (niedziela)

Teatr Żywego Słowa przy Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy zaprasza na premierę przedstawienia pt. „Tajemnica Eucharystii” w dniu 12.06.2022 r. o g. 20.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy.

12 CZERWCA (niedziela)

Zapraszamy wszystkie osoby należące do Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oraz tych, którzy wspierają nasze dzieło formacyjne duchowo i materialnie na FESTYN, który odbędzie się w dn. 12 czerwca 2022 roku (niedziela) w Legnicy obok budynku seminaryjnego przy ul. Grunwaldzkiej 50. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą o godz. 11.00. Po Eucharystii zapraszamy wszystkich na plenerowy posiłek. W nawiązaniu do tegorocznego jubileuszu XXX-lecia Diecezji Legnickiej podczas festynu zaprezentuje się zespół muzyczny księży absolwentów «Presbiteri». Spotkanie zakończymy ok. godz. 16.00 okolicznościowym nabożeństwem czerwcowym, podczas którego będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie. Prosimy, aby Księża Proboszczowie lub Prezesi grup parafialnych zgłosili telefonicznie liczbę uczestników do dnia 6 czerwca 2022 roku (poniedziałek), dzwoniąc na nr tel. (076) 724-41-25(portiernia) lub na nr +48 666 698 864 (ks. Tomasz Kołodziej, dyrektor WSD).

15 CZERWCA (środa)

15 czerwca w Legnicy odbędzie się wielki koncert ku czci Św. Jana Pawła II. Na placu przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. na osiedlu Piekary wystąpi zespół Golec uOkriestra. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 występem lokalnych artystów. Godzinę później zaplanowano wykład: „Święty Jan Paweł II – Największy z Polaków” podczas którego będzie można powrócić do wyjątkowych chwil spędzonych z Ojcem Św. w Legnicy. O godz. 19.30 na scenie pojawi się zespół Golec uOrkiestra ze swoimi największymi hitami, a także utworami specjalnie dedykowanymi papieżowi. Usłyszymy m.in. „Ściernisko”, „Słodycze”, „Szarpany”, „Pędzą konie”, a także utwory dedykowane papieżowi Polakowi takie jak np. „Leć muzyczko”. Koncert z okazji 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Legnicy zakończy pokaz sztucznych ogni.

15 CZERWCA (środa)

Serdecznie zapraszamy do udziału w IX Legnickim Biegu Papieskim, który odbywa się pod honorowym patronatem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Nagrodą główną biegu jest rower górski ufundowany przez Biskupa Legnickiego.

Plan wydarzenia:

10.00 – Msza św. w katedrze pod przewodnictwem Biskupa legnickiego

11.00 – wspólne odśpiewanie „Barki” pod pomnikiem papieskim przemarsz na Stadion Miejski

12.00 – biegi dzieci i młodzieży na różnych dystansach (rozpoczną niepełnosprawni)

13.30 – wręczenie nagród dla dzieci i młodzieży

14.00 – bieg główny na dystansie 1997 m

15.00 – zakończenie

17 CZERWCA (piątek)

Serdecznie zapraszamy wszystkie panie, nie tylko matki, na kolejne Spotkanie Kobiet w Koskowicach pt. „Ruth i Noemi – relacja przyjaźni”, które odbędzie się 17 czerwca br. Rozpoczynamy o godz. 17.00 Adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Po Mszy św. Przewidziana jest agapa (można podzielić się swoimi zdolnościami kulinarnymi lub cukierniczymi i małe co nieco przynieść) i wykład, który poprowadzi p. Marzena Lewandowska. Dokładny plan spotkania poniżej i na plakatach. Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania to dzwoń pod nr: 721-311-444 lub 533-551-151.