Komunikaty duszpasterskie – 10 stycznia 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą Niedzielę (12 stycznia) obchodzimy święto Chrztu Pańskiego. „Święto Chrztu Pańskiego zamyka okres Narodzenia Pańskiego. Doceniane bardziej dopiero w naszych czasach, nie stało się ono źródłem jakichś szczególnych form pobożności ludowej. Jednak dla uwrażliwienia wiernych na to wszystko, co się odnosi do chrztu i wspomnienie naszych narodzin jako dzieci Bożych, może się stać dobrą okazją do wykorzystania takich inicjatyw duszpasterskich, jak ‘Obrzęd niedzielnego pokropienia wodą święconą’ podczas każdej Mszy świętej z licznym udziałem wiernych, a w homiliach i katechezach skupienie szczególnej uwagi na tematach i symbolach chrzcielnych” (Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, nr 119)

2. Chciałbym przypomnieć, że ofiary zbierane na tacę w dniu 6 stycznia są przeznaczone na cele misyjne i należy je wpłacić w kasie Legnickiej Kurii Biskupiej.

3. 17 stycznia (piątek) obchodzimy w Polsce Dzień Judaizmu w Kościele katolickim pod hasłem: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20, 8)

4. W dniach 18-25 stycznia będziemy obchodzili kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Życzliwymi bądźmy”. Zachęcam wszystkich księży Dziekanów, którzy na terenie swoich dekanatów posiadają kościoły innych wyznań chrześcijańskich do zorganizowania wspólnych nabożeństw ekumenicznych w tym terminie. Główne nabożeństwo z udziałem Biskupa Legnickiego odbędzie się w katedrze legnickiej 19 stycznia (niedziela) o godz. 17.30. Materiały duszpasterskie do wykorzystania każdego dnia trwania modlitw, przykładowe nabożeństwo ekumeniczne przygotowane przez chrześcijan z Malty powinny dotrzeć w formie tradycyjnej w tym tygodniu, natomiast w formie elektronicznej znajdują się >>tutaj<<.

5. Zapraszamy członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego na tradycyjne już wspólne kolędowanie do Legnicy w niedzielę 19 stycznia 2020 Spotkanie rozpocznie się w kaplicy seminaryjnej celebracją Eucharystii o godz. 11.00. Po Mszy świętej i posiłku odbędzie się dalsza część, m.in. wspólne śpiewanie kolęd oraz nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Zakończenie spotkania ok. godz. 16.00. W celu usprawnienia przygotowań prosimy o telefoniczne lub e-mailowe zgłoszenie liczby uczestników do dnia 13 stycznia 2020 r. (nr tel. 076-72-44-125; e-mail: wsdlegnickie@gmail.com). Istnieje możliwość udziału w spotkaniu osób nie zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół WSD. Prosimy wówczas o wcześniejsze zgłoszenie.

6. Diecezjalne Biuro Gospodarcze umieściło na stronie internetowej informacje dotyczące deklaracji związanych z podatkiem od nieruchomości oraz wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także zostało zamieszczone pismo Ministerstwa Klimatu dot. gospodarowania odpadami komunalnymi na cmentarzach. Bardzo prosiłbym wszystkich Księży Proboszczów o zapoznanie się szczegółowo z w/w treściami >>tutaj<<.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Dziekan Dekanatu Zgorzelec serdecznie zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek „Cud, cud, w Betlejem cud!”, który odbędzie się 17 stycznia (piątek) o godz. 19.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu. Wystąpią: Anna Majkut-Polańska, wrocławska wokalistka jazzowa, oraz

Andrzej Walus – multiinstrumentalista z Rawicza, specjalizujący się w graniu standardów jazzowych i rozrywkowych. Wspólnie stworzyli świąteczny muzyczny projekt, w którym już za kilka dni będziemy mogli uczestniczyć. Składa się na niego kilka tradycyjnych kolęd oraz 6 autorskich pastorałek, przeplecionych strofami poetyckimi. Wszystko w oryginalnych i niezwykle ciekawych autorskich aranżacjach muzycznych. Wykonanie tego dzieła tworzy niezwykłą, ciepłą i radosną atmosferę oraz zapewnia wysokie doznania artystyczne. Przed koncertem o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny.

***

Każdego roku w trzecią sobotę stycznia dzieci i młodzież z Polski, Czech i Niemiec stają na scenie, by zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Serdecznie zapraszamy artystów i słuchaczy do Krzeszowa na kolejny przegląd grup kolędniczych i jasełkowych! Przeglądy odbędą się w dniu 18 stycznia 2020 roku. Regulamin oraz karty zgłoszeń są do pobrania na stronie: www.opactwo.eu, prawidłowo wypełnioną kartę należy przesłać do dnia 12 stycznia 2020 roku. Wszystkie szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie, dodatkowe informacje dot. spraw organizacyjnych Festiwalu Trzech Kultur 2020 można uzyskać mailowo lub telefonicznie pod numerem +48 798 679 261. Organizatorami Festiwalu Trzech Kultur są Fundacja Europejska Perła Baroku oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra.

***

Warsztaty:

Warsztaty: „Jak Ci to powiedzieć – skuteczna komunikacja dla małżeństw, narzeczonych i par”. To zajęcia, podczas których będzie można popracować nad wzajemną relacją, podreperować komunikację, zadbać o to, by codzienne rozmowy nie były jedynie przekazywaniem informacji, ale realnym dialogiem. Poprowadzi je Aneta Rams, żona, mama, terapeutka NEST i nauczycielka. Odbędą się 25 stycznia w godzinach 9.00-14.00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują telefoniczne zapisy: 697-672-275. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

 ***

Rekolekcje, dni skupienia:

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Zależy jak leży – o perspektywie”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 14+. Przyjdźcie i przekonajcie się. Termin: 17-19 stycznia 2020 (zjazd piątek 17.00, koniec niedziela ok. 13.30). Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 30 zł (opłata na cele organizacyjne – jeśliby opłata miałaby być przeszkodą przyjazdu prosimy o kontakt indywidualny). Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

 ***

Zapraszamy na Diecezjalne Rekolekcje Misyjne. Rekolekcje skierowane są do młodych osób z diecezji legnickiej w wieku 15-30 lat, które chcą poczuć co oznacza być misjonarzem we współczesnym świecie. Chcą zaangażować się bardziej w swoją wspólnotę. Podczas rekolekcji odbędą się konferencje ks. misjonarza Wojciecha Porady, który spędził 11 lat na misjach. Warsztaty, które mają przygotować młodych do aktywnego udziału w życiu Kościoła, wzbudzić w nich chęć poznania siebie i odkrycia swoich możliwości. Będzie to okazja do pracy nad rozwojem duchowym i osobistym. Młodzi usłyszą świadectwa misjonarzy, którzy posługiwali w różnych częściach świata – opowiedzą o trudnościach, pięknych chwilach i doświadczeniu Boga. Nie zabraknie anegdotek i ciekawostek dotyczących kultury i krajów. W programie Msze Święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa, Bibliodrama, integracja, elementy pedagogiki zabawy, planszowisko. Termin: 24-26 stycznia 2020 Miejsce: Dom rekolekcyjny, ul. Grunwaldzka 50, Legnica. Koszt: 100 zł. Prowadzący: Wolontariat Misyjny SALVATOR.

***

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zaprasza na Dni Skupienia dla maturzystów i młodzieży męskiej po maturze organizowane w Seminarium – ul. Jana Pawła II nr 1 w Legnicy. Odbędą się one w dniach: 31 stycznia-2 lutego 2020 r. Rozpoczną się w piątek o godz. 18.00, a zakończą się obiadem w niedzielę o godz. 13.00. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, która, jak doświadczenie pokazuje, służy skutecznie odnalezieniu pokoju serca tak potrzebnego do podejmowania dojrzałych decyzji. Program skupienia włączony będzie w zwyczajny bieg życia seminaryjnego kleryków. Ze względu na konieczność przygotowania posiłków i miejsc w pokojach ważne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu. Najlepiej wysłać mail, albo zadzwonić, można też wysłać zgłoszenie na podany poniżej adres: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl

***

Parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza w dniach 10-15 lutego 2020 roku do Rakowic Wielkich na rekolekcje poświęcone IV prawom życia duchowego pod hasłem: „W mocy Ducha”. Zaproszenie jest skierowane do młodzieży, która w tym czasie ma ferie, ale również do dorosłych, którzy nie muszą być związani z Odnową. Jest to propozycja pogłębienia życia duchowego szczególnie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Rekolekcje poprowadzą: ks. Jarosław Święcicki oraz ks. Paweł Sajdutko. Koszt to 300 zł. Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie diecezji.

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

***

11 stycznia | g. 9.00 | Legnica | budynek Wyższego Seminarium Duchownego
Zjazd Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka.

***

11 stycznia | Legnica

Spotkanie formacyjne dla liderów, animatorów i osób posługujących we Wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym

***

12 stycznia | g. 16.00 | Legnica | Katedra Legnicka Św. Apostołów Piotra i Pawła
Msza święta w nadzwyczajnie formie rytu rzymskiego tzw. „trydencka”.