Komunikaty duszpasterskie – 12 marca 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. 13 marca będziemy obchodzić rocznicę wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Pamiętajmy tego dnia w sposób szczególny o modlitwie w intencji Ojca Świętego i całego Kościoła.

2. W dniu 4 marca br. Biskup Legnicki podpisał dekret erygujący z dniem 19 marca 2021 roku Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Legnickiej, z siedzibą przy kościele katedralnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Jednocześnie mianował Piotra Kruczyka diecezjalnym duszpasterzem w/w duszpasterstwa. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania duszpasterstwa, statut, dekrety znajdują się na specjalnie przygotowanie stronie internetowej duszpasterstwa, która powinna zostać uruchomiona w najbliższych dniach.

3. Od dwóch lat w naszej diecezji przygotowuje się do przyjęcia chrztu, bierzmowania i Eucharystii kilku dorosłych kandydatów. Okres Wielkiego Postu będzie dla nich szczególnie ważnym czasem poprzedzającym przyjęcie tych sakramentów w Wigilię Paschalną w legnickiej katedrze. Zachęcam do duchowego wspierania tych osób, a także do uczestniczenia wraz z nimi w celebracji najbliższej niedzieli Wielkiego Postu w naszej katedrze. Odbędzie się również transmisja z katechezy oraz Mszy świętej od godz. 9.45 na stronie diecezji legnickiej oraz katedry.

3. 19 marca 2021 roku w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, który jest patronem diecezji legnickiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbędzie się wiele znaczących wydarzeń dla naszej diecezji. Tego dnia Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski będzie przewodniczył uroczystościom w Krzeszowie, gdzie podniesie do rangi Sanktuarium Diecezjalnego kościół bracki pw. św. Józefa.  Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok Rodziny pod hasłem „Amoris laetitia” (Radość miłości), który rozpoczyna się także 19 marca. Podczas uroczystości w Krzeszowie będzie obecny obraz przedstawiający św. Józefa, który na stałe znajduje się w Katedrze Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a który od maja br. będzie peregrynował po parafiach naszej diecezji. Przed Jego wizerunkiem Biskup Legnicki zawierzy orędownictwu św. Józefa całą diecezję legnicką. Szczegółowy program uroczystości znajduje się >>tutaj<<.

4. Od 19 marca do 19 kwietnia 2021 roku będzie spoglądali w diecezji legnickiej na św. Józefa jako patrona Rodziny. Stąd proponowana modlitwa wiernych, nabożeństwo oraz katecheza są skupione wokół „Kościoła Domowego” jakim jest rodzina. Tego dnia będziemy posługiwali się formularzem mszalnym z uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP, Mszał rzymski s. 40′.

5. W najbliższą środę (17 marca) zostaną opublikowane na stronie diecezji materiały do włączenia się w „Tydzień Modlitw o Ochronę Życia”. Wspólną modlitwę planujemy rozpocząć w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP i zakończyć w doroczny Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania NMP. Przez siedem kolejnych dni będziemy rozważać wybrane fragmenty listu apostolskiego „Patris corde” papieża Franciszka i modlić się słowami litanii do św. Józefa oraz modlitwy św. Jana Pawła II do Maryi Matki Żyjących z encykliki „Evangelium vitae”. Do poszczególnych dni zostaną przypisane szczegółowe intencje:

– dzień 1: O odwagę dla rodziców, by każde dziecko przyjęli z miłością oraz o solidarność z rodzinami otrzymującymi trudną diagnozę prenatalną dla ich dzieci;

– dzień 2: O zwiększenie pomocy dla osób niepełnosprawnych ze strony państwa;

– dzień 3: O prawo do życia dla każdego człowieka, odrzucenie prób szukania kompromisowych rozwiązań nowej eugeniki oraz o respektowanie przez polityków prawa Bożego;

– dzień 4: O rozwój hospicjów perinatalnych;

– dzień 5: O prawe sumienie dla lekarzy, położnych, pielęgniarek i farmaceutów;

– dzień 6: O prawe sumienie dla dziennikarzy i ludzi mediów;

– dzień 7: O opamiętanie dla domagających się zabijania nienarodzonych dzieci.

6. W najbliższym tygodniu swoje rocznice urodzin będą obchodzili następujący współbracia
w kapłaństwie:

– 13 marca: ks. Tomasz Kwasik

– 14 marca: ks. Antoni Pławecki, ks. Józef Czekański, ks. Zbigniew Radziwołek

– 15 marca: ks. Jan Bryja

– 16 marca: ks. Paweł Wołczański

– 18 marca: ks. Robert Dublański

Wypraszajmy dla wszystkich Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa oraz wszelkie potrzebne łaski w posłudze kapłańskiej.

 

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE

+++

13 MARCA:

1) o. Zdzisław Tamioła OFMConv. jako referent Biskupa Legnickiego ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego zaprasza osoby konsekrowane na dzień skupienia 13 marca br, który odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Rozpoczęcie o godz. 10.30. Szczegółowy program na stronie diecezji.

2) 13 marca zapraszamy na kolejne DRP (Dobre Rozeznanie Powołania). Tym razem, ze względu na wielkopostny charakter naszej górskiej wyprawy, będzie nieco mniej kilometrów, ale za to bardziej refleksyjnie. Plan: 8.50 – zbiórka pod kościołem św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie-Zdroju (ul. Kościelna); 9.00 – Eucharystia; 10.00 – przejście przez centrum miasta do Stacji Kultury; wejście na Sępią Górę (droga krzyżowa); zejście do Świeradowa-Zdroju (różaniec); ok. 17.00 – zakończenie; wyjazd ze Świeradowa-Zdroju. Będzie możliwość wyjazdu z Legnicy (ul. Jana Pawła II nr 1, zbiórka o godz. 7.00, powrót ok. 19.00; ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)! Na zachętę materiał o planowej drodze krzyżowej: https://wroclaw.tvp.pl/51303557/gory-izerskie-powstaje-niezwykla-droga-krzyzowa . ZAPISY – ks. Tomasz Metelica 880 644 402 albo powolanie@diecezja.legnica.pl

+++

19 MARCA:

W uroczystość Św. Józefa z kościoła św. Urszuli w Gwizdanowie wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. W roku św. Józefa zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej właśnie ze św. Józefem opiekunem Pana Jezusa. 

Trasa liczyć będzie 25 km i prowadzić będzie przez Rudną, Starą Rudną, Wądroże, Dziesław, Tymową, Dębiec aż do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie. Początek o godz. 17:00 Mszą św. w Gwizdanowie. Po Mszy błogosławieństwo relikwiami Krzyża Św. Następnie pielgrzymi wyruszą w inwitowaną Drogę Krzyżową zatrzymując się na stacjach w kościołach oraz kapliczkach przydrożnych. 

Każdy uczestnik zobowiązany jest to założenia kamizelki odblaskowej, maseczki. Podczas EDK będą obowiązywać wszystkie panujące obostrzenia sanitarne.

Należy się zapisać u organizatora Adriana Szum z parafii Tymowa 733-515-404.

+++

26-28 MARCA:

Zapraszamy na dni skupienia dla młodzieży maturalnej i starszej (dolny próg to II klasa szkoły średniej). Rozpoczynamy w piątek o godz. 18.00, a kończymy obiadem w niedzielę ok. godz. 13.00. W planie bogaty program formacyjno-wspólnotowy, skupiający się na rozeznawaniu powołania, lecz również dający szansę na poznanie życia seminaryjnego oraz kleryków i przełożonych. Zdajemy sobie sprawę, że przypada wtedy Niedziela Palmowa, lecz mamy nadzieję, że nie będzie to przeszkodą ani dla Księży, ani dla uczestników. Widzimy, że szczególnie skuteczne jest świadectwo i dobre słowo samych Księży, dlatego prosimy, by wspomnieć o dniach skupienia nie tylko w ogłoszeniach, ale także zachęcić do nich w czasie spotkań formacyjnych (jeśli się odbywają) oraz w innych pozaliturgicznych momentach (katecheza szkolna, rozmowy w zakrystii itp.). ZAPISY – ks. Tomasz Metelica 880 644 402 albo powolanie@diecezja.legnica.pl

 +++

28 MARCA:

EDK rozpocznie się w tym roku w trzech miejscach: w Lubinie, Prochowicach oraz Koskowicach. Zaplanowano ją na 28 marca br., czyli Niedzielę Palmową albo inaczej – Niedzielę Męki Pańskiej. Jest to ważne podkreślenie, ponieważ wszystkie trasy kończą się w kościele Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim Eucharystią o godz. 12. Jest to diecezjalne sanktuarium Męki Pańskiej.

Poszczególne trasy będą wiodły:

– Trasa z Lubina (43,5 km) wychodzi o północy (w nocy z 27 na 28 marca) z kościoła pw. św. Wojciecha w Lubinie.

– Trasa z Prochowic (21,5 km) wychodzi o godz. 6:00 z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach.

– Trasa z Koskowic (15,5 km) wychodzi o godz. 7:00 z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Koskowicach.

Jak informują organizatorzy, liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ po Eucharystii jest organizowany transport dla uczestników, który zawiezie ich do miejscowości wyjścia tj. do Lubina, Koskowic, Prochowic. Dlatego też obowiązują zapisy: dla trasy z Lubina (u Pawła tel. 790 692 669), dla trasy z Prochowic (u Jarka tel. 505 270 765) oraz z Koskowic (u Piotra tel. 605 447 383).

Szczegóły zapisów, regulaminy, opis tras, mapki, rozważania i numery kont bankowych do wpłat – www.sladamimaryi.pl.

 

 

 

 

X