Komunikaty duszpasterskie – 14 lutego 2020

 

SPRAWY BIEŻĄCE

1. 17 lutego swój dzień patronalny obchodzi Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Pamiętajmy tego dnia w modlitwach wspólnotowych i osobistych o Dostojnym Solenizancie wypraszając wszelkie potrzebne łaski przez orędownictwo Matki Bożej Łaskawej.

2. W dniach 23-29 lutego będziemy obchodzili 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W imieniu ks. Bronisława Piśnickiego, diecezjalnego duszpasterza trzeźwości, zwracam się z prośbą do Księży Dziekanów o odebranie materiałów dekanalnych z furty Legnickiej Kurii Biskupie, gdzie znajdują się przygotowane w druku materiały duszpasterskie tj.: pomoce liturgiczne na każdy dzień (wprowadzenia, homilie, modlitwy wiernych), modlitewnik (rozważania drogi krzyżowej, adoracja 40-godzinna), materiały katechetyczne etc. Wszelkie treści zawarte w „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości” oparte są o nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

3. „Pierwszy piątek Wielkiego Postu (28 lutego) przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich (…) Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą”. (abp Wojciech Pola, Prymas Polski). KEP przygotowała materiały duszpasterskie „Modlitwa zranionego Kościoła”, które pomogą przeżyć ten dzień we wszystkich wspólnotach parafialnych. Materiały są dostępne >>tutaj<< oraz w przyszłym tygodniu zostaną dostarczone w formie drukowanej wraz z plakatem na każdą parafię.

4. Biskup Legnicki zaprasza przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich i Parafialnych Rad Ekonomicznych na Diecezjalny Kongres Rad Parafialnych pod hasłem: „Eucharystia w życiu. Życie w Eucharystii”, który odbędzie się w sobotę, 14 marca br. od godz. 10.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Wszyscy księża Proboszczowie pisemne zaproszenie od Księdza Biskupa otrzymają w przyszłym tygodniu wraz z harmonogramem kongresu.

5. Komisja Maryjna KEP wraz z o. Stanisławem Przepierskim OP przygotowali „czytanki majowe” zawierające przemyślenia Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego „Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Rozważania stają się kolejną szansą do duchowego przygotowania parafii na uroczystość beatyfikacji. Książkę z „czytankami” można zamówić od 15 lutego przez internet lub telefonicznie: instytut.maryjny@jasnagora.pl ; tel. 34-377-74-39

6. Wyższe Seminarium Duchowe wraz z Wydziałem Duszpasterskim serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w „Diecezjalnym przygotowaniu do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”.Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy (wejście od pl. Orląt Lwowskich). Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Kazimiera Jaworska (PWT Wrocław) pt. „Prymas Tysiąclecia a sprawa ziem zachodnich – w służbie jednania” po której nastąpi projekcja filmu „Zawód: Prymas Polski”. Wstęp na prelekcje i projekcje jest bezpłatny. Harmonogram spotkań znajduje się na plakacie, który do wszystkich parafii diecezji legnickiej został dostarczony w minionym tygodniu

7. Przypominam, że Wydział Duszpasterski zajmuję się koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy w dniu 7 czerwca br. z terenu diecezji legnickiej. Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów oraz wszystkich osób, biur organizujących wyjazd na tę uroczystość o zgłaszanie wszelkich wyjazdów do wydziału duszpasterskiego.

8. Chciałbym poinformować, że Wydział Duszpasterski LKB organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w dniach 15-21 maja 2020 Koszt pielgrzymki to 780 zł+150 euro. Szczegółowy program znajduje się na stronie diecezji. Zapisy w wydziale.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

 

Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie zaprasza w dniach 23-28 lutego na „Pierwszy Tydzień Walki z Depresją” podczas którego odbędą się bezpłatne wykłady, warsztaty, konsultacje. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie: www.cfrlubin.pl

***

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła IIzaprasza 23 lutego (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Film „War room. Siła modlitwy.” – Tony i Elizabeth Jordan mają wszystko: wspaniałą pracę, piękną córkę i wymarzony dom. Pozory jednak mylą. Ich świat w rzeczywistości rozpada się pod ciężarem umierającego małżeństwa. Podczas gdy on wygrzewa się w blasku sukcesów zawodowych, flirtując na prawo i lewo, ona poddaje się narastającej frustracji i goryczy. Ich życie przybiera jednak nieoczekiwany obrót, gdy Elizabeth poznaje pannę Clarę i zostaje zmuszona do stworzenia sali narad wojennych – „war room” – oraz opracowania planu taktycznego modlitwy za swoją rodzinę. W czasie, gdy Elizabeth stara się walczyć o najbliższych, na jaw wychodzą rozterki Tony’ego. Musi zdecydować, co tak naprawdę liczy się w jego życiu.

***

Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” działająca przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach zaprasza na kolejne rekolekcje – KURS DANIEL. Jest to kurs o modlitwie osobistej, mający na celu rozbudzenie, odnowienie modlitwy osobistej, przełamanie kryzysu w modlitwie, pogłębienie relacji z Jezusem na modlitwie. Jeśli potrzebujesz nowego doświadczenia modlitwy i rozpalenia do niej – ten kurs jest dla Ciebie. Rekolekcje poprowadzi ekipa Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Marka ze Stryszawy. Kurs odbędzie się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach w dniach od 27 lutego do 1 marca. Zapraszamy szczególnie osoby, które mają doświadczenie zawierzenia swojego życia Jezusowi Chrystusowi w formacjach wspólnotowych, takich jak Seminarium Odnowy Wiary, kurs Nowe Życie, formacja Niewolników Maryi, Oaza itp. Zapisy: tel. 667-900-207, E-mail: jelenia@galilea.pl. Koszt: 110 zł

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się  pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

– 14-16 lutego 2020 r., dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej i kl. I szkoły ponadpodstawowej

– 21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00.

Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD.

Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl.

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

***

15-22 lutego | Cypr
Pielgrzyma katechetów śladami św. Pawła

 ***

16-20 lutego | Zembrzyce
Turnus Dolnośląski „RekoSki dla młodzieży”