Komunikaty duszpasterskie – 14 maja 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. 28 marca 2002 r. papież Jan Paweł IImianował ks. prałata Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem siedleckim. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 20 maja 2002 roku (święto Matki Kościoła) w rzymskiej Bazylice św. Piotra z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Angelo Sodano. Współkonsekratorami byli: abp Henryk Muszyński, bp Jan Mazur. W najbliższy czwartek Biskup Legnicki będzie obchodził rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Pamiętajmy w osobistych oraz wspólnotowych modlitwach o naszym Pasterzu.

2. W dniu 10 maja 2021 roku Papież Franciszek poprzez list apostolski w formie „Motu proprio” Antiquum ministerium ustanowił w Kościele posługę świecką katechety. Zachęcam do zapoznania się z całością dokumentu >>zobacz<<.

3. Czterech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy: Karol Diduszko, Maciej Glinka, Jarosław Kojder oraz Łukasz Toporek rozpoczynają od 15 maja swoje rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu, które odbędą się 22 maja (sobota) o godz. 12.00 w katedrze legnickiej. Pamiętajmy w modlitwy o diakonach wypraszając dla nich wszelkie potrzebne łaski na drodze kapłańskiego życia.

4. Ważne pomoce mające charakter mini-poradników: „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Gdy dziecko pyta o seks”. Materiały są przygotowane przez Archidiecezje poznańską pod osobistym patronatem biskupa pomocniczego Szymona Stułkowskiego. Zawierają konkretne wskazówki, które poszerzą wiedzę i pomogą w wychowaniu młodych ludzi. Przeznaczone są bezpośrednio dla rodziców. Możemy je rozdawać rodzicom dzieci pierwszo-komunijnych, bierzmowanych lub w ogóle rodzicom dzieci. Na furcie Legnickiej Kurii Biskupiej znajdują się bezpłatne broszury w formie drukowanej rozdzielone na poszczególne dekanaty (30 sztuk każdej z broszur na parafię). Przesyłam Czcigodnym Księżom również wersję elektroniczną broszur w celu udostępnienia ich na parafialnej stronie www. Chodzi o to by dotarły do jak najszerszego grona osób zainteresowanych wychowaniem młodego pokolenia i ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami. W załączniku znajdują się po 3 warianty prezentacji każdej z broszur. Mogą je wykorzystać proboszczowie, wikariusze, katecheci, liderzy grup duszpasterskich. Wszystko po to, by prezentacja była jak najbardziej skuteczna. W tym samym załączniku znajdują się informacje o warsztatach, podczas których autorki broszur pokażą, w jaki sposób pomóc rodzicom zatroskanym o swoje dzieci w kontekście zagrożeń świata wirtualnego oraz rozmów o seksualności. Terminy: Warsztat „Dzieci w wirtualnej sieci” – 17 i 24 maja, godz. 19.00. Warsztat: „Gdy dziecko pyta o seks” – 19 i 26 maja, godz. 19.00. Poniżej znajdują się linki do filmików prezentujących obie broszury: Broszura „Dzieci w wirtualnej sieci”: https://www.youtube.com/watch?v=Iwio33qUm8U&t=31s. Broszura „Gdy dziecko pyta o seks”: https://www.youtube.com/watch?v=HrV1F6z5nas&t=8s

5. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zachęca młodych mężczyzn, których Jezus Chrystus zaprasza do oddania życia dla Ewangelii i do posługi w Jego Kościele, aby podjęli formację ku kapłaństwu. Kandydaci są proszeni o osobiste zgłoszenie się do Rektoratu WSD w celu przeprowadzenia rozmowy wstępnej. Egzaminy wstępne odbędą się w dwóch terminach: 12 lipca 2021 roku (godz. 10.00) i 10 września 2021 roku(godz. 10.00).

6. Od 19 maja do 19 czerwca 2021 roku będziemy spoglądali w diecezji legnickiej na św. Józefa jako Patrona Starszych. Stąd proponowana modlitwa wiernych, nabożeństwo oraz katecheza są skupione wokół maleństw w podeszłym wieku, wdów, wdowców. Tego dnia będziemy posługiwali się formularzem mszalnym z Mszy świętej wotywnej o św. Józefie.

7. Peregrynacja obrazu św. Józefa:

– w dniach 15-22 maja br. obraz będzie nawiedzał dekanat Kamienna Góra Zachód, którego kościołem stacyjnym został kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze.

8. Została uruchomiona aplikacja „Święty Józef – mój opiekun”. Aplikacja jest adresowana do osób, które znają rolę św. Józefa w Kościele, ale także dla tych, którzy szukają sobie w nim miejsca. W aplikacji zgromadzone są wszystkie fragmenty Biblii opowiadające o życiu Józefa z Nazaretu. Zainteresowani kultem św. Józefa znajdą teksty modlitw. W nagłych potrzebach można użyć „Telegramu do św. Józefa” lub pomodlić się w intencji umierającego. Z poziomu aplikacji można złożyć intencję modlitewną. Wypełniony formularz dociera do sióstr, które modlą się w intencjach przesyłanych tą drogą. W bibliotece audio można znaleźć np. świadectwa, fragmenty Pisma Świętego. Aplikacja „Święty Józef – mój opiekun” będzie stale aktualizowana. Można ją nieodpłatnie pobrać w Google Play. 

9. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 19-22 lipca 2021 – rekolekcje kapłańskiej prowadzone przez ks. dra Tomasza Trzaskawkę z Gniezna (miejsce: budynek WSD w Legnicy)

– 15-18 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów prowadzone przez ks. prof. Mariusza Rosika z Wrocławia (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

– 22-25 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie prowadzone przez ks. dra Bernarda Kozłowskiego z Częstochowy (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

Wszystkie serie rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza  tel. 602 104 670.

 

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

23 MAJA (NIEDZIELA):

ONLINE: „Wieczorne rozmowy rodziców… o rekonstrukcji rodziny”. Warsztaty przeznaczone są dla rodziców, którzy podejmują trud rekonstrukcji rodziny, dla tych, którzy chcą zadbać o dzieci w czasie kryzysu między rodzicami, dla tych, który chcą poprawić relacje między wszystkimi członkami rodziny. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 19.30. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 697-672-275, poradniajbm@diecezja.legnica.pl. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

23-26 MAJA (NIEDZIELA-ŚRODA):

Parafia pw. św. Rodziny w Legnicy zaprasza na rekolekcje dla małżeństw pod hasłem: „Jak zadbać o swoje małżeństwo i rodzinę”, które poprowadzi gość specjalny: Mieczysław Guzewicz – mąż, ojciec, doktor Teologii Biblijnej, członek rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, wykładowca i autor wielu książek.  Informacje i zgłoszenia pod numerami telefonów (poniedziałek-piątek 15.00-17.00): 722-066-933 lub 721-837-894