Komunikaty duszpasterskie – 16 kwietnia 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

 

1. W najbliższą 3. Niedzielę Wielkanocną (18 kwietnia)już coraz trzynasty będziemy obchodzić Niedzielę Biblijną oraz rozpoczniemy Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35). Tego samego dnia obchodzimy również Narodowe Czytania Pisma Świętego. Do wszystkich parafii naszej diecezji zostały dostarczone materiały duszpasterskie związane z tymi inicjatywami tj.: biuletyn Dzieła Biblijnego (pomoce duszpasterskie na Tydzień Biblijny); płyta CD zawierająca m.in. sigla biblijne do wydrukowania dla wiernych, którzy wychodząc z kościoła wybierają fragment Pisma Świętego do odczytania w domu. Zachęcam wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów, by 18 IV w Niedzielę Biblijną podczas V Narodowego Czytania Pisma Świętego (Ewangelia wg. św. Marka) wyeksponować w kościele Księgę Pisma Świętego np.: poprzez uroczyste Jej wniesienie podczas procesji, poświęcenie uwagi w homilii, organizację dodatkowego nabożeństwa Słowa Bożego itp. Materiały duszpasterskie >>tutaj<<.

2. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony program peregrynacji obrazu św. Józefa w diecezji legnickiej wraz z wszelkimi materiałami duszpasterskimi po ówczesnym zawiadomieniu Przewielebnych Księży Proboszczów, których kościoły zostały wybrane jako kościoły stacyjne. Peregrynacja obrazu będzie miała miejsce od 1 maja do 6 listopada br. Rozpocznie się w dekanacie Świerzawa (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Świerzawie), a zakończy w dekanacie Legnica Wschód (parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy).

3. Od 19 kwietnia do 19 maja 2021 roku będzie spoglądali w diecezji legnickiej na św. Józefa jako Patrona Narzeczonych. Stąd proponowana modlitwa wiernych, nabożeństwo oraz katecheza są skupione wokół osób przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa. Tego dnia będziemy posługiwali się formularzem mszalnym ze święta Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, Mszał Rzymski s. 37. Materiały duszpasterskie >>tutaj<<.

4. W piątek (23 kwietnia) obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, który po Matce Najświętszej jest razem ze św. Stanisławem, biskupem, głównym patronem Polski.Zachęcam do szczególnej modlitwy za Ojczyznę tego dnia. Od 2004 roku relikwie św. Wojciecha zawierające fragment kości męczennika znajdują się nastawie ołtarza głównego Katedry Legnickiej św. Apostołów Piotra i Pawła.

5. Za tydzień będziemy przeżywali Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpocznie kolejny Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Materiały duszpasterskie w formie drukowanej już powinny dotrzeć do wszystkich parafii. Znajdziemy tam plakat oraz cztery zeszyty:

1) Liturgia i nabożeństwa, który zawiera: modlitwy wiernych na każdy dzień, nabożeństwo eucharystyczne, rozważania różańcowe

2) Katechezy, który zawiera: konspekty katechez dla kas I-III, IV-VI, VII-VIII, konspekt katechezy powołaniowej dla szkół ponadpodstawowych

3) Spotkania i świadectwa, który zawiera: konspekty spotkań dla ministrantów, dla lektorów oraz świadectwa

4) Statystyka, który zawiera: zestawienie liczebności WSD w całej Polsce oraz wszelkie dane statystyczne z roku 2020 dotyczące seminarium oraz zakonów męskich i żeńskich.

 

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

 

17 KWIETNIA (SOBOTA):

Zdzisław Tamioła OFMConv. jako referent Biskupa Legnickiego ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego zaprasza osoby konsekrowane na dzień skupienia 17 kwietnia br, który odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Rozpoczęcie o godz. 10.30. Szczegółowy program na stronie diecezji.

17 KWIETNIA (SOBOTA):

Instytut Niepokalanej Matki Kościoła zaprasza na spotkanie online z okazji setnej rocznicy urodzin czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Chcemy podjąć refleksję nad treścią niezwykłych darów, które Ojciec zostawił nam w swoim Testamencie, by zobaczyć w jaki sposób duchowa spuścizna naszego Założyciela jest obecna w różnych wymiarach życia Kościoła. Program spotkania przewiduje m.in. wprowadzenia do poszczególnych darów oraz świadectwa osób z różnych środowisk, żyjących charyzmatem Światło-Życie. Wśród prelegentów znajdą się: abp Grzegorz Ryś, bp Zbigniew Kiernikowski, ks. Stanisław Adamiak (wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego) oraz członkinie INMK. Serdecznie zapraszamy do udziału online wszystkich, którzy zaczerpnęli z dziedzictwa sługi Bożego ks. F. Blachnickiego, i tych którzy chcą je lepiej poznać. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 kwietnia br. Transmisja na kanale Youtube INMK: https://www.youtube.com/watch?v=fci5PgYb-gM

17 KWIETNIA (SOBOTA):

ONLINE: „Warsztaty dla rodziców”. Warsztaty z terapeutą dotyczące relacji, rywalizacji w rodzeństwie, więzi rodzinnych, „tańca rodzinnego” – czyli wzajemnych zależności. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 17.00-19.15 Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 505-471-007, legnica@3plus.pl

21 KWIETNIA (ŚRODA):

ONLINE: „Wieczorne rozmowy rodziców… o naszych dzieciach w pandemii”. Warsztaty przeznaczone są dla rodziców zatroskanych o rozwój emocjonalny, psychologiczny, społeczny i duchowy swoich dzieci w czasie/po pandemii. Prowadząca: dr Beata Bochnia – mama, babcia, pedagog, terapeuta rodziny, wykładowca. Godzina: 19.30-21.00. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: 697-672-275, poradniajbm@diecezja.legnica.pl. Organizator:Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

29 KWIETNIA (CZWARTEK):

Biskup Kaliski Damian Bryl skierował do duchowieństwa w całej Polsce zaproszenie do łączności podczas tegorocznego „Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego”. Udział w tegorocznych obchodach będzie możliwy za pośrednictwem transmisji diecezjalnej telewizji internetowej „Dom Józefa” pod adresem: www.domjozefa.tv

4-13 SIERPNIA (ŚRODA-PIĄTEK):

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Jana Pawła II w Legnicy oraz biurem podróży SPORTUR z Głogowa zapraszają na kolonię letnią dla dzieci w Międzywodziu. Kolonia odbędzie się w terminie 4-13 sierpnia 2021 r. Miejsce: Marena Wellness & Spa, Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”. Ośrodek znajduje się na ogrodzonym i monitorowanym terenie z całodobową ochroną. Oddalony jest od centrum miasteczka, dając ciszę i spokój. Znajduje się bardzo blisko morza, posiada własną wydzieloną część plaży. Pokoje 4-osobowe z łazienkami. Na terenie ośrodka znajduje się basen kryty. Koszt kolonii to 1800 zł. Opiekunami na kolonii będą osoby świeckie, z wymaganymi przez kuratorium kwalifikacjami.  Szczegółowych informacji udziela osoba odpowiedzialna za kolonię – kierownik kolonii i dyrektor Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Legnicy, p. Dominika Warmuz tel. 607 436 918.

 

 

 

 

X