Komunikaty duszpasterskie – 17 stycznia 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W dniach 18-25 stycznia będziemy obchodzili kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Życzliwymi bądźmy”. Zachęcam wszystkich księży Dziekanów, którzy na terenie swoich dekanatów posiadają kościoły innych wyznań chrześcijańskich do zorganizowania wspólnych nabożeństw ekumenicznych w tym terminie. Główne nabożeństwo (Nieszpory) z udziałem Biskupa Legnickiego odbędzie się w katedrze legnickiej 19 stycznia (niedziela) o godz. 17.30.Materiały duszpasterskie do wykorzystania każdego dnia trwania modlitw, przykładowe nabożeństwo ekumeniczne przygotowane przez chrześcijan z Malty powinny dotrzeć w formie tradycyjnej, natomiast w formie elektronicznej znajdują się na stronie internetowej diecezji.

2. Na stronie internetowej diecezji powstała nowa zakładka „Pielgrzymki diecezji legnickiej” (adres: diecezja.legnica.pl/pielgrzymki). Pod tym linkiem będę starał się umieszczać na bieżąco ofertę pielgrzymek, wspólnych wyjazdów, które są orgaznizowane przez parafie naszej diecezji. Dlatego zwracam się z prośbą do Przewielebnych Księży o przesyłanie na adres Wydziału Duszpasterskiego LKB informacji o pielgrzymkach organizowanych przez parafię wraz z wszelkimi szczegółami tj. termin, program, koszt. Po otrzymaniu tych informacji pielgrzymka zostanie zamieszczona pod wspomnianym adresem, by większa liczba osób mogła skorzystać z możliwości wyjazdu.

3. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski zwraca się z prośbą do duszpasterzy diecezji legnickiej o podanie w najbliższą niedzielę (19 stycznia) do wiadomości wiernym parafii komunikatu Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy w związku z sezonem grzewczym. Komunikat można dołączyć do ogłoszeń parafialnych, umieścić na parafialnej stronie internetowej lub w gablocie ogłoszeń parafialnych. Jego treść TUTAJ.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Schola dziecięca, schola parafialna oraz zespół ROTA zapraszają na koncert charytatywny, który odbędzie się w niedzielę 19 stycznia 2020 roku o godz. 16.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi. Podczas koncertu przeprowadzona będzie zbiórka pieniężna na pomoc dla walczącego z chorobą nowotworową 9-letniego Pawła Kowalika. 

***

W sobotę 18 stycznia o godz. 19:00 zapraszamy do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu na koncert kolęd polskich i światowych w wykonaniu OLGI SZOMAŃSKIEJ, na fortepianie Jacek Subociałło.

Podczas koncertu usłyszymy także utwory Zbigniewa Preisnera, Piotra Rubika oraz inne znane przeboje. Znana i ceniona wokalistka i aktorka, szerszej publiczności znana jako Marzenka z serialu „M jak Miłość”, zaprezentuje nam swoje ciekawe muzyczne interpretacje pięknych kolęd i pastorałek oraz innych utworów.

***

19 stycznia (niedziela) zapraszamy na Spotkanie Opłatkowe Rodziny Radia Maryja w Krzeszowie. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 12.00, następnie występ chóru i orkiestry z Nowej Rudy z programem kolędowym, dzielenie się opłatkiem oraz koronka do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy do „Domu Łaski Maryi”

***

W najbliższą niedzielę 19 stycznia, zapraszamy na rodzinny i świąteczny koncert kolęd w wykonaniu góralskiej kapeli „Góralska Hora” w katedrze legnickiej.

Zespół Góralska Hora jest folk kapelą muzyczną z polskich Tatr i Beskidów oraz ze Słowacji. Instrumentarium zespołu to: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, kontrabas. Zespół Góralska Hora sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.

Wstęp jest bezpłatny. Szczególnym gościem koncertu będzie św. Mikołaj, który bardzo pragnie się spotkać zwłaszcza z dziećmi. Serdecznie zapraszamy.

***

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza na Mszę Świętą, która zostanie odprawiona 23 stycznia 2020 r. (czwartek) o godz. 18.30 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy w intencji: o radość życia wiecznego dla śp. o. Tadeusza Słotwińskiego OFM – 25-krotnego wykładowcy Duszpasterstwa.

Po Mszy Świętej ks. dr Ignacy Soler (hiszpański kapłan prałatury personalnej Opus Dei) wygłosi – w sali nr 8 na parterze – wykład pt. „Papieże mojego życia: św. Paweł VI, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek”.

***

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła IIzaprasza 26 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Film „Chleb z nieba” – Lilli i Annibale mieszkają w Mediolanie, choć „mieszkają” to niekoniecznie właściwe określenie. Są bezdomni. W Wigilię znajdują w śmietniku niemowlę – małego i bardzo radosnego chłopca. Para zabiera go do najbliższego szpitala, ale tam czeka ich nie lada niespodzianka.

***

Warsztaty:

Warsztaty: „Jak Ci to powiedzieć – skuteczna komunikacja dla małżeństw, narzeczonych i par”. To zajęcia, podczas których będzie można popracować nad wzajemną relacją, podreperować komunikację, zadbać o to, by codzienne rozmowy nie były jedynie przekazywaniem informacji, ale realnym dialogiem. Poprowadzi je Aneta Rams, żona, mama, terapeutka NEST i nauczycielka. Odbędą się 25 stycznia w godzinach 9.00-14.00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują telefoniczne zapisy: 697-672-275. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli
w Lubinie.

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Zapraszamy na Diecezjalne Rekolekcje Misyjne. Rekolekcje skierowane są do młodych osób z diecezji legnickiej w wieku 15-30 lat, które chcą poczuć co oznacza być misjonarzem we współczesnym świecie. Chcą zaangażować się bardziej w swoją wspólnotę. Podczas rekolekcji odbędą się konferencje ks. misjonarza Wojciecha Porady, który spędził 11 lat na misjach. Warsztaty, które mają przygotować młodych do aktywnego udziału w życiu Kościoła, wzbudzić w nich chęć poznania siebie i odkrycia swoich możliwości. Będzie to okazja do pracy nad rozwojem duchowym i osobistym. Młodzi usłyszą świadectwa misjonarzy, którzy posługiwali w różnych częściach świata – opowiedzą o trudnościach, pięknych chwilach i doświadczeniu Boga. Nie zabraknie anegdotek i ciekawostek dotyczących kultury i krajów. W programie Msze Święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa, Bibliodrama, integracja, elementy pedagogiki zabawy, planszowisko. Termin: 24-26 stycznia 2020 Miejsce: Dom rekolekcyjny, ul. Grunwaldzka 50, Legnica. Koszt: 100 zł. Prowadzący: Wolontariat Misyjny SALVATOR.

***

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zaprasza na Dni Skupienia dla maturzystów i młodzieży męskiej po maturze organizowane w Seminarium – ul. Jana Pawła II nr 1 w Legnicy. Odbędą się one w dniach: 31 stycznia-2 lutego 2020 r. Rozpoczną się w piątek o godz. 18.00, a zakończą się obiadem w niedzielę o godz. 13.00. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, która, jak doświadczenie pokazuje, służy skutecznie odnalezieniu pokoju serca tak potrzebnego do podejmowania dojrzałych decyzji. Program skupienia włączony będzie w zwyczajny bieg życia seminaryjnego kleryków. Ze względu na konieczność przygotowania posiłków i miejsc w pokojach ważne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu. Najlepiej wysłać mail, albo zadzwonić, można też wysłać zgłoszenie na podany poniżej adres: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl

***

Parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza w dniach 10-15 lutego 2020 roku do Rakowic Wielkich na rekolekcje poświęcone IV prawom życia duchowego pod hasłem: „W mocy Ducha”. Zaproszenie jest skierowane do młodzieży, która w tym czasie ma ferie, ale również do dorosłych, którzy nie muszą być związani z Odnową. Jest to propozycja pogłębienia życia duchowego szczególnie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Rekolekcje poprowadzą: ks. Jarosław Święcicki oraz ks. Paweł Sajdutko. Koszt to 300 zł. Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie diecezji.

***

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się  pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

14-16 lutego 2020 r., dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej i kl. I szkoły ponadpodstawowej

21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00.

Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD.

Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl. Do niniejszych komunikatów dołączam plakat w formie elektronicznej oraz zgodę udziału w rekolekcjach dla osób niepełnoletnich.

***

Franciszkanie z Lwówka Śląskiego serdecznie zapraszają na Kurs Ewangelizacyjny NOWE ŻYCIE,prowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” z Cieszyna. Kurs ten jest przeznaczony dla wszystkich osób pełnoletnich, które pragną:

– poznać Boga żywego, działającego, realnego

– zbliżyć się do Jezusa, który uzdrawia, wyzwala i umacnia

– utwierdzić się w przekonaniu, że Bóg istnieje

– zmienić bieg swojego życia i nadać mu nowy tor

– pozwolić Bogu „dotknąć” swojego serca

– odkryć cel w życiu

– nauczyć się żyć w bliskości Boga

– wyzwolić się z nałogu, beznadziei i pustki

Rozpoczęcie kursu – 24 stycznia (piątek), g. 17.00, zakończenie w 26 stycznia (niedziela) ok. g. 14.00. Istnieje możliwość wykupienia posiłków

 

SPRAWY RÓŻNE

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie wraz z Nowym Rokiem podjęło szereg działań mających na celu dbałość o sferę świętości, ale także działań wspierających rozwój kulturalny i turystyczny tego miejsca. Część z podjętych wyzwań nie jest możliwa do wykonania bez pomocy Państwa – naszych Przyjaciół. W związku z tym zwracam się do Was o pomoc w kilku ważnych dla nas kwestiach, a za każdy gest wsparcia dziękuję, jednocześnie zapewniając o pamięci w modlitwie.

1. Europejska Perła Baroku zabiega o tytuł jednego z najciekawszych turystycznie miejsc w naszym kraju w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL organizowanym przez „Jedynkę” – program 1 Polskiego Radia. Głosy można oddawać codziennie bezpłatnie i bez rejestracji odwiedzając https://tlp.polskieradio.pl/. Nasze sanktuarium znajdziecie Państwo w zakładce „Historia” pod nazwą Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie.

2. W tym roku w zeznaniach podatkowych za 2019 rok istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rozwój kulturalny Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, odbywa się to za pośrednictwem Caritas Diecezji Legnickiej. Dzięki tej inicjatywie udało się zdobyć w ubiegłym roku ponad 3 tyś. zł, które w całości zostały wykorzystane na przygotowanie Festiwalu Krzeszów 2019 – obejmującego wszystkie przeglądy dziecięce i młodzieżowe, a także koncerty i wydarzenia artystyczne. Więcej informacji w tym zakresie znajduje się na naszej stronie opactwo.eu. Jak przekazać 1% na kulturalny rozwój Europejskiej Perły Baroku? To naprawdę proste.

Pracujący, wystarczy w zeznaniu PIT wpisać w pozycji:
124 – nr KRS „0000221535”
125 – 1% podatku (z poz. 120)
126 – tytuł „PARAFIA  KRZESZÓW”
127 – zaznaczyć „X” wyrażam zgodę

Emeryci i renciści, wypełnić druk PIT OP wpisując w pozycji:
9 – nr KRS „0000221535”
10 – tytuł „PARAFIA  KRZESZÓW”
11 – zaznaczyć „X” wyrażam zgodę