Komunikaty duszpasterskie – 19 listopada 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Najbliższa niedziela to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – jest to święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych. Wszystkich członków tych ruchów i stowarzyszeń zawierzamy Bożej Opatrzności. Zachęcam do odnowienie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana podczas sumy parafialnej. Tekst aktu >>tutaj<<.

2. Odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP w dniu 21 listopada (niedziela) włączamy się w ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej (zbiórka do puszek). Od początku kryzysu migracyjnego Caritas niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie Polski. Wsparcia potrzebują zarówno osoby, które dopiero dotarły do naszego kraju, jak i te, które przebywają już w ośrodkach, albo opuszczają je po zakończeniu procedury administracyjnej i rozpoczynają nowe życie w Polsce. Zebrane środki zostaną przeznaczone na finansowanie interwencyjnych działań pomocowych m.in.Namioty Nadziei i działalność specjalnego zespołu. Wesprą również proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce. Zebrane ofiary należy wpłacać na konto Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. nr 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem: „Kryzys migracyjny”.

3. Krajowy Duszpasterz Kierowców zachęca do pamięci o tragicznych ofiarach wypadków oraz troski okazanej osobom poszkodowanym na drogach. Trzecia niedziela listopada (w tym roku: 21 listopada) to ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II –„Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”  szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste. Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych są zawsze połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani – ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia!

4. 20 listopada br., w Katowicach, będzie miała miejsce uroczystość beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy.Zachęcam do zapoznania się z postacią ks. Jana na specjalnej stronie przygotowanej z racji beatyfikacji: janmacha.gosc.pl

5. W przyszłą niedzielę, 1. Niedzielę Adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zachęcam wszystkich Księży do organizowania, w miarę możliwości, katechez dla osób dorosłych, nabożeństw eucharystycznych oraz różnego rodzaju inicjatyw, które pomogą zarówno nam samym, jak i powierzonym naszej trosce duszpasterskiej ludziom jeszcze głębiej przeżywać tajemnicę Eucharystii.

6. Informuję, że kalendarze liturgiczne zostaną dostarczone do Legnickiej Kurii Biskupiej w przyszłym tygodniu. Księża Dziekani zostaną poinformowani o możliwości odbioru paczek przeznaczonych na poszczególne dekanaty.

7. Dziękuję za złożenie zamówień na obrazki kolędowe, które zostało już przesłane do drukarni. Jednocześnie chciałbym poinformować Księży Proboszczów, że tegoroczna cena za obrazki to 10 zł/100 szt. (100 zł/1 000 szt.).

8. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 22-25 listopada – rekolekcje kapłańskie (2. tura) w Szklarskiej Porębie. Prowadzący: ks. dr Bernard Kozłowski z Częstochowy. Wszystkie serie rekolekcji rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza:  602 104 670. SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

– 24 listopada – Dzień Skupienia Księży Neoprezbiterów

9. 30 listopada swój dzień patronalny obchodzi Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski. Pamiętajmy tego dnia w modlitwach wspólnotowych i osobistych o Dostojnym Solenizancie wypraszając wszelkie potrzebne łaski przez orędownictwo Matki Bożej Łaskawej i św. Andrzeja Apostoła. Informuję, że 29 listopada (poniedziałek) będzie istniała możliwość spotkania się z Księdzem Biskupem oraz złożenia życzeń w refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego w godz. 11.00-13.00.

 

ZAPROSZENIA

26-28 listopada br.  zapraszamy do Wyższego Seminarium Duchownego na powołaniowe dni skupienia dla młodzieży maturalnej i starszej (dolny próg to II klasa szkoły średniej, górny to studenci). Rozpoczynamy w piątek o godz. 17.30, a kończymy obiadem w niedzielę ok. godz. 13.00. W planie bogaty program, skupiający się na rozeznawaniu powołania, w tym: uroczysta wigilia I niedzieli Adwentu, praca w grupach, modlitwy, możliwość spowiedzi, poznanie życia seminaryjnego itd. W dniach skupienia będą brali udział także klerycy roku propedeutycznego, dlatego będzie to okazja do rozmów i poznania tego etapu formacji.

***

11 grudnia br. zapraszamy na kolejną górską wędrówkę powołaniową dla mężczyzn w ramach Dobrego Rozeznania Powołania (DRP). 

Plan dnia: 

8.45 – zbiórka pod kościołem św. Barbary w Walimiu (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, 58-320 Walim); 9.00 – Eucharystia; 10.00 – wyprawa w Góry Sowie (po drodze: konferencja, różaniec, czas na rozmowy, a na zakończenie [jeśli pogoda pozwoli] bitwa na śnieżki). ok. 16.30 – zakończenie. Będzie możliwość wyjazdu z Legnicy (ul. Jana Pawła II nr 1, zbiórka o godz. 7.00, powrót ok. 19.00; ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). 

Dolny próg uczestnictwa to siódma klasa szkoły podstawowej. Chłopcy powinni być odpowiednio ubrani, mieć jedzenie i picie na czas wędrówki oraz telefon ze słuchawkami (potrzebne do konferencji). Nie da się ukryć, że najbardziej skuteczne jest świadectwo i dobre słowo samych Księży, dlatego prosimy, by wspomnieć o dniach skupienia oraz DRP nie tylko w ogłoszeniach, ale także zachęcić do nich w czasie spotkań formacyjnych oraz w innych pozaliturgicznych momentach (katecheza szkolna, rozmowy w zakrystii itp.). Zachęcamy do udziału w wyprawie także księży (szczególnie opiekunów służby liturgicznej), ponieważ również dla nas może to być okazja do spotkania, rozmów i tworzenia powołaniowej atmosfery dla ludzi młodych.  

Cieszymy się i warto podkreślić, że od tego roku organizujemy nasze wyprawy we współpracy z diecezją świdnicką, co otwiera nowe możliwości.

ZAPISY na oba powyższe wydarzenia:

Tomasz Metelica880 644 402albo powolanie@diecezja.legnica.pl.

***

Ks. Mateusz Rycek zaprasza Ceremoniarzy na najbliższe wydarzenie jakim będą DNI SKUPIENIA w ośrodku Caritas: „Dom Na Białej Dolinie” w Szklarskiej Porębie od 3 do 5 grudnia 2021r. Początek spotkania w piątek kolacją (przyjazd do godz. 17.30), a zakończenie w niedzielę obiadem (ok. godz. 14.00). W programie wyjście w góry, dobry film, modlitwa, Eucharystia, wykłady na temat liturgii. Spotkanie jest przeznaczone dla Ceremoniarzy, którzy ukończyli kurs w tym lub w minionych latach. Zgłoszenia przyjmujemy do 21 listopada br. poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.gle/HMnXHYVBwfdSd7jD9. Koszt pobytu z pełnym wyżywieniem to 250 zł. (2 kolacje, 2 śniadania, 2 obiady; zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienką).

***

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym EFFATHA działająca przy parafii pw. Narodzenia NMP w Złotoryi zaprasza na Czuwanie Adwentowe 27 listopada. Rozpoczęcie o godz. 18.00. W programie: modlitwa uwielbienia, konferencja, Eucharystia, nabożeństwo adwentowe. Planowane zakończone ok. godz. 21.30.

***

W ramach przygotowanie do Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie zapraszamy na modlitwę ze śpiewami kanonów TAIZE, która odbędzie się 26 listopada o godz. 19.00 w kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu.

***

W niedzielę, 5 grudnia o 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbędzie się spotkanie z siostrą Nullą. To siostra zakonna, która została uzdrowiona dzięki gorliwej modlitwie za wstawiennictwem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej historia została opisana w książce „Cud Kardynała Wyszyńskiego”.

W 1989 roku u siostry Nulli wykryto guza, a lekarze dawali jej trzy miesiące życia. Zaczęła się gorliwie modlić i prosić o wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego, aby wyprosił u Boga przywrócenie jej zdrowia. Po pewnym czasie nastąpił zwrot. Guz zaczął się cofać, a zaplanowana operacja okazała się niepotrzebna. Zabieg odwołano. – Lekarze wielokrotnie mówili, że przyjęli mnie na oddział tylko dlatego, że byłam młoda – żebym się psychicznie nie załamała, bo to, czym mnie leczyli, nie mogło mi pomóc. Jestem świadkiem tego, że cuda się zdarzają, a wierzącym nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć – opowiadała w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. Konsylium lekarskie uznało w 2018 roku, że to wydarzenie – z medycznego punktu widzenia – jest niewytłumaczalne. „We wrześniu 2019 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego. Papież Franciszek 2 października 2019 roku, podczas audiencji dla prefekta upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etapprocesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego”. Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża nastąpiła w niedzielę, 12 września.

 

 

 

 

 

X