Komunikaty duszpasterskie – 21 lutego 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą Niedzielę (23 lutego) rozpoczynamy w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Materiały duszpasterskie przeznaczone na ten tydzień tj.: pomoce liturgiczne na każdy dzień (wprowadzenia, homilie, modlitwy wiernych), modlitewnik (rozważania drogi krzyżowej, adoracja 40-godzinna), materiały katechetyczne etc. znajdują się u wszystkich Księży Dziekanów. Wszelkie treści zawarte w „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości” oparte są o nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Zachęcam do wykorzystania tych materiałów w poszczególnych dniach trwającego tygodnia modlitw o trzeźwość Narodu.

2. 26 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Środa Popielcowa jest obowiązującym dniem pokuty, który należy zachować w całym Kościele przez wstrzemięźliwość i post. Wskazania liturgiczne na Wielki Post oraz Środę Popielcową zostaną umieszczone na stronie diecezji na początku przyszłego tygodnia.

3. Zapraszam wszystkich do udziału w naszym wydarzeniu pro-life, jakim jest „40 dni dla życia”.O godzinie 13:00 w Środę Popielcową (26 lutego) rozpocznie się krucjata modlitewna, która – trwając do godziny 13:00 Niedzieli Palmowej (5 kwietnia) – będzie nieprzerwanie naszą modlitwa szturmowała Niebo w tych ważnych dla nas intencjach, jakimi jest powstrzymanie świata przed zabijaniem dzieci nienarodzonych, a także pokój na świecie. Zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w akcje i dawania świadectwa wiary i wartości życia ludzkiego. W celu zgłoszenia i wszelakich pytań prosimy o kontakt mailowyna zarzad@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 513 129 362. Szczegóły znajdują się >>tutaj<<.

4. „Pierwszy piątek Wielkiego Postu (28 lutego) przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich (…)”. Konferencja Episkopatu Polski przygotowała materiały duszpasterskie „Modlitwa zranionego Kościoła” – dostępne >>tutaj<<. Zachęcam, by skorzystać z przygotowanych materiałów, które w formie drukowanej zostały dostarczone na każdą parafię, a ich elektroniczny odpowiednik jest zawarty w załączniku do niniejszych komunikatów. Warto w najbliższą Niedzielę poinformować wszystkich wiernych o takiej modlitwie i zachęcić do udziału we wspólnotach parafialnych, zakonnych. We wszystkich czterech rejonach duszpasterskich odbędą się Drogi Krzyżowe oraz Msze święte według następującego harmonogramu:

+++

LEGNICA, Katedra św. App Piotra i Pawła

11.30 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Piotr Kot, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży)

12.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, biskupa legnickiego

+++

KRESZÓW, Bazylika Wniebowzięcia NMP

16.30 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Marian Kopko, kustosz bazyliki)

17.15 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Prał. Józefa Lisowskiego, kanclerza LKB

+++

BOLESŁAWIEC, Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

17.00 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bazyliki)

18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Marka Mendyka, biskupa pomocniczego

+++

JELENIA GÓRA, Bazylika św. Erazma i Pankracego

17.15 – Droga Krzyżowa (przewodniczy: Ks. Dziekan Bogdan Żygadło, kustosz bazyliki)

18.00 – Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem Ks. Bpa Stefana Cichego, biskupa seniora

5.  „Diecezjalne przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”. Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy (wejście od pl. Orląt Lwowskich). Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Kazimiera Jaworska (PWT Wrocław) pt. „Prymas Tysiąclecia a sprawa ziem zachodnich – w służbie jednania” po której nastąpi projekcja filmu „Zawód: Prymas Polski”.Wstęp na prelekcje i projekcje jest bezpłatny. Harmonogram spotkań znajduje się na plakacie, który dotarł do wszystkich parafii diecezji legnickiej.

6. Przystąpienie do I Komunii Świętej jest dla dziecka okazją, aby zakosztować radości misyjnego zaangażowania. Taką możliwość daje inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce pt. “Dzieci komunijne dzieciom misji”. Dwa proste gesty – modlitwa i dobrowolny dar materialny, który wkładany jest do „kopertki misyjnej”. Dzięki temu zaangażowaniu polskich dzieci od kilkudziesięciu lat wspierane są projekty niosące pomoc najmłodszym mieszkańcom krajów misyjnych. Ich celem jest ochrona życia, edukacja oraz formacja chrześcijańska. „Kopertki misyjne” są do nabycia w kasie kurialnej w cenie 0,30 gr/sztuka.

7. Od 28 lutego w kinach można oglądać film o kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Film “Najświętsze Serce”rozpoczyna się historią objawień, jakich doświadczyła św. Małgorzata Maria Alacoque i dwunastoma obietnicami złożonymi przez Pana Jezusa tym, którzy czcić będą Jego Serce. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa ma w Polsce, a szczególnie w polskich rodzinach, piękną tradycję. Nasza Ojczyzna została też oddana Sercu Jezusowemu 100 lat temu, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. Szczegółowe informacje nt. filmu znajdują się >>tutaj<<.

8. W sobotę 29 lutego kleryk Aleksander Soból, alumn 3. roku Wyższego Seminarium Duchownego przyjmie posługę lektoratu w kaplicy seminaryjnej. Polecam kleryka Aleksandra modlitwom wszystkich wspólnot parafialnych jak również proszę o codzienną modlitwę
w intencji nowych, świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszej diecezji oraz o uświęcenie kapłanów.

9. W niedzielę 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny.

10. Przypominam, że Wydział Duszpasterski zajmuję się koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy w dniu 7 czerwca br. z terenu diecezji legnickiej. Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów oraz wszystkich osób, biur organizujących wyjazd na tę uroczystość o zgłaszanie wszelkich wyjazdów do wydziału duszpasterskiego.

11. Chciałbym poinformować, że Wydział Duszpasterski LKB organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w dniach 15-21 maja 2020 Koszt pielgrzymki to 780 zł+150 euro. Szczegółowy program znajduje się na stronie diecezji. Zapisy w wydziale. Pozostało jedynie 18 miejsc wolnych na wyjazd. Szczegóły >>tutaj<<.

12. 18 lutego Biskup Legnicki powołał nowy zespół penitencjarzy katedralnych, którzy z racji swego urzędu posiadają władzę zwyczajną uwalniania w zakresie sakramentalnym od cenzur wiążących mocą samego prawa, jeśli cenzury nie są stwierdzone wyrokiem sądowym lub dekretem przełożonego i nie zastrzeżone stolicy apostolskiej. Penitencjarzami zostali ustanowieni: Robert Bielawski, ks. Stanisław Kawzowicz, o. Zbigniew Kluska OFMConv, ks. Tomasz Kołodziej, ks. Mateusz Kopania, ks. Piotr Kot, o. Tomasz Skibiński OFM, o. Damian Stachowicz OFM, o. Paweł Tarnowski OFM, ks. Andrzej Tracz, ks. Wiesław Walendzik, ks. Krzysztof Wiśniewski, ks. Paweł Wołczański.

13. Biskup Legnicki z dniem 11 lutego 2020 roku mianował Piotra Kota diecezjalnym koordynatorem ds. Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski oraz z dniem 19 lutego br. mianował ks. Tomasz Filipka wicedziekanem dekanatu Legnica Zachód na okres 5 lat.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie zaprasza w dniach 23-28 lutego
na „Pierwszy Tydzień Walki z Depresją” podczas którego odbędą się bezpłatne wykłady, warsztaty, konsultacje. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie: www.cfrlubin.pl

***

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła IIzaprasza 23 lutego (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Film „War room. Siła modlitwy.” – Tony i Elizabeth Jordan mają wszystko: wspaniałą pracę, piękną córkę i wymarzony dom. Pozory jednak mylą. Ich świat w rzeczywistości rozpada się pod ciężarem umierającego małżeństwa. Podczas gdy on wygrzewa się w blasku sukcesów zawodowych, flirtując na prawo i lewo, ona poddaje się narastającej frustracji i goryczy. Ich życie przybiera jednak nieoczekiwany obrót, gdy Elizabeth poznaje pannę Clarę i zostaje zmuszona do stworzenia sali narad wojennych – „war room” – oraz opracowania planu taktycznego modlitwy za swoją rodzinę. W czasie, gdy Elizabeth stara się walczyć o najbliższych, na jaw wychodzą rozterki Tony’ego. Musi zdecydować, co tak naprawdę liczy się w jego życiu.

***

„Małżeństwo i rodzina drogą do szczęścia”, to tytuł spotkania z Panem Jackiem Pulikowskim, znanym w Polsce specjalista do spraw rodziny. Odbędzie się ono 25 lutego (wtorek) o godz. 19.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Pan Jacek Pulikowski jest mężem i ojcem trójki dzieci. Wykłada na Politechnice Poznańskiej. Od początku małżeństwa mocno zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin. Razem z żoną w poradni małżeńskiej doradza rodzinom w kryzysie, prowadzi kursy przedmałżeńskie, a także pomaga młodym przygotować się do odpowiedzialnego małżeństwa i założenia rodziny. 

***

Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” działająca przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach zaprasza na kolejne rekolekcje – KURS DANIEL. Jest to kurs o modlitwie osobistej, mający na celu rozbudzenie, odnowienie modlitwy osobistej, przełamanie kryzysu w modlitwie, pogłębienie relacji z Jezusem na modlitwie. Jeśli potrzebujesz nowego doświadczenia modlitwy i rozpalenia do niej – ten kurs jest dla Ciebie. Rekolekcje poprowadzi ekipa Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Marka ze Stryszawy. Kurs odbędzie się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach w dniach od 27 lutego do 1 marca. Zapraszamy szczególnie osoby, które mają doświadczenie zawierzenia swojego życia Jezusowi Chrystusowi w formacjach wspólnotowych, takich jak Seminarium Odnowy Wiary, kurs Nowe Życie, formacja Niewolników Maryi, Oaza itp. Zapisy: tel. 667-900-207, E-mail: jelenia@galilea.pl. Koszt: 110 zł.

***

Rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie pod hasłem: „Dialog we dwoje”. Rekolekcje prowadzą odpowiednio przygotowane małżeństwa, para niesakramentalna oraz kapłan – animatorzy Spotkań Małżeńskich; uczą podstawowych zasad dialogu i umiejętności praktycznego stosowania ich w życiu, a przez to przyczyniają się do dobrej komunikacji w związku; nie ma na tych spotkaniach układu: prelegent – słuchacz; w skupieniu, w oderwaniu od kłopotów życia codziennego, pary rozmawiają ze sobą, odkrywają to, co w ich związku jest najważniejsze; odnajdują drogę do życia w jedności ze sobą; zachowana jest całkowita tajemnica rozmowy. Kto może w nich uczestniczyć? Każda para, która chce wejść na drogę wzajemnego porozumienia. Są to rekolekcje weekendowe – rozpoczynają się w piątek o godz. 18,00, a kończą w niedzielę o godz. 15,00; odbywają się w domu Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy ul. Grunwaldzka 50. Termin: 28 lutego – 01 marca 2020. Zgłoszenia przyjmują i bliższych informacji udzielają:Ryszard i Irena Orzelscy: tel. 691 832 539; e-mail: zgloszenia.legnica@spotkaniamalzenskie.pl

***

Chrześcijański Klub Filmowy „ICHTHIS” przy kinie „PIAST” w Legnicy zaprasza na kolejne projekcje. W sobotę 29 lutego, o godz. 14:00, obejrzymy film pt. „41 dni nadziei”. Opowiada on o wyprawie dwojga młodych ludzi z Tahiti do USA. Płyną luksusowym jachtem, podziwiają piękne zachody słońca, mają wiele czasu dla siebie.  Jednak jak w życiu, nie zawsze jest pięknie
i bezproblemowo. Trafiają w centrum szalonego sztormu, który cudem udaje im się przeżyć. Niestety, nie wychodzą z niego bez szwanku. Dalsza podróż staje się jednocześnie walką o życie. Czy siła miłości, poświęcenie i wola walki mogą skutecznie przeciwstawić się siłom natury? Przyjdź, przekonaj się. Cena biletu 13 zł.Dzień później (1 marca) o godz. 16:15, zapraszamy na film fabularno-dokumentalny pt. „Najświętsze Serce”, którego opis znajduje się powyżej w komunikatach. Cena biletu 12 zł.

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00. Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD. Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl.

***

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Nie do przekreślenia”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 14+. Termin: 13-15 marca 2020 (zjazd piątek 17.00, koniec niedziela ok. 13.30). Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 30 zł (opłata na cele organizacyjne – jeśliby opłata miałaby być przeszkodą przyjazdu prosimy o kontakt indywidualny). Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

26 lutego | Legnica | Centrum Spotkań im. Jana Pawła II

Spotkanie dekanalnych animatorów katechezy i Diecezjalnej Rady Katechetycznej

 ***

28 lutego-1 marca | Bolesławiec
Diecezjalny Zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

 ***

29 lutego | Jelenia Góra
Warsztaty dla posługujących modlitwą wstawienniczą organizowane przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.