Komunikaty duszpasterskie – 22 kwietnia 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. 24 kwietnia przypada II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)”. Zachęcam, aby tego dnia stworzyć możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, a o godz. 15.00 zaprosić na nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia. Tego dnia przeżywamy również 16. Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców.

2. Od tej Niedzieli rozpoczynamy w Kościele 78. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Dzień dobra”. Jest to czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc. Materiały duszpasterskie (wprowadzenia do liturgii, modlitwy powszechne oraz codzienne rozważania) zostały umieszczone na stronie diecezji.

3. W Niedzielę Miłosierdzia o godz. 15.00 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu święcenia biskupie przyjmie ks. Maciej Małyga, nowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Otoczmy naszego współbrata modlitwą wypraszając wszelkie potrzebne łaski dla posługi biskupiej wobec Kościoła Wrocławskiego.

 4. W przyszłą niedzielę (1 maja) obchodzimy Niedzielę Biblijną oraz VI. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wszelkie materiały duszpasterskie zostaną udostępnione na stronie diecezji oraz przesłane do Przewielebnych Księży w zeszłym tygodniu poprzez pocztę dekanalną.

5. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy miesiąc maj, który w naszej polskiej tradycji jest miesiącem maryjnym. Przypominam, że Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, odtąd będzie znajdować się w nowym miejscu. Tekst aktualnie obowiązującej litanii znajduje się w załącznikach do niniejszych wiadomości.

6. CZYTANKA NA MAJ. Zachęcam do zapoznania się z propozycją wydawnictwa św. Stanisława w Krakwoie z książką przeznaczoną jako czytanki ma miesiąc maj pod tytułem „Soli Deo-Per Mariam” (https://stanislawbm.pl/produkt/soli-deo-per-mariam-czytanki-na-miesiac-maj/). Soli Deo – to zawołanie biskupie Prymasa. Samemu Bogu – chciał służyć, dla samego Boga żyć, od samego Boga czerpać siłę, nadzieję, miłosierdzie, miłość. Później do tego zawołania dodał Per Mariam – przez Maryję, co wskazuje na ogromny kult maryjny w jego życiu. Wiara jest zatem kluczem do zrozumienia wielkości Prymasa Tysiąclecia. Książkę można zakupić od wtorku (26 kwietnia) w Wydziale Duszpasterskim w cenie 15 zł. Możemy również w najbliższą środę przekazać książkę poprzez kolportera na konkretną parafię po uregulowaniu płatności na konto kurialne.

7. 4. Niedziela Wielkanocna przypadająca w tym roku 8 maja, nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, to Światowy Dzień Modlitw o Powołania, która rozpoczyna tydzień modlitw o powołania. W tym roku obchodzimy go już po raz 59. Pakiet pomocy duszpasterskich przygotowanych na ten tydzień zawiera m.in. propozycje katechez; teksty modlitwy wiernych na każdy dzień; rozważania różańcowe, świadectwa i plakat. Materiały stanowiące pomoc w przeżyciu tego czasu są już na półkach poszczególnych dekanatów.

8. ks. Mariusz Jawny SDB – salezjanin z Lubina dzieli się filmami stworzonymi do celów ewangelizacyjnych, duszpasterskich i katechetycznych. Są one umieszczone na platformie youtube (kanał „Serce z Nieba”) i można z nich legalnie korzystać. Kanał: https://bit.ly/3iThFbo Na tym kanale są filmy o tematyce rodzinnej, prolife, miłości, sakramentach i wierze w Boga. Oto niektóre z ich:- „Całkiem sama” – film fabularny o relacji między tatą a córką będącą obrazem miłości Boga do stworzenia: https://bit.ly/3hs4wpe, – „STOP WOJNIE” – film zrealizowany z Ukraińcami, pokazujący w bardzo emocjonalny sposób oblicze wojny na Ukrainie, która niszczy miłość i rozrywa relacje: https://bit.ly/3wT1aV1

 9. Zapraszamy na rekolekcje kapłańskie, które poprowadzi Ks. Bp Edward Dajczak w temacie: Kapłan „jest” i „staje się”. Rekolekcje odbędą się w Domu Pielgrzyma w Skrzatuszu w dniach 17 – 20. 10. 2022 r. Koszt uczestnictwa wynosi 500 zł (+ dopłata za pokój jednoosobowy) od osoby. Zgłoszenia przyjmuje s. Goretti; nr tel. 698 446 375; e-mail: domskrzatusz@gmail.com.

 

WYDARZENIA W DIECEZJI

23 KWIETNIA (sobota)

W najbliższą sobotę 23 kwietnia o g. 19 w kościele parafialnym w Rokitkach koło Chojnowa odbędzie się wielkanocny koncert uwielbienia. Wystąpi zespół Exodus 15, który koncertuje w całej Polsce i na wielu scenach zagranicznych. Na swoim koncie mają już kilka płyt. To co charakteryzuje muzykę zespołu, to uwielbienie Boga i głoszenie Ewangelii za pomocą muzyki.

23-30 KWIETNIA

W dniach 23-30 kwietnia w parafii pw. św. Marcina w Jaworze odbędzie się peregrynacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski pod hasłem: „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Po raz pierwszy obraz Matki Bożej Łaskawej opuścił Warszawę. Obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy i Strażniczki Polski, której katolicy przypisują ustanie epidemii w 1652 roku oraz Cudu nad Wisłą, czyli zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku nawiedzi tym razem teren naszej diecezji.

3 MAJA (wtorek)

3 maja (wtorek) zapraszamy na „Koncert Maryjny” na dwa głosy światowej sławy śpiewaków operowych Agnieszki i Wojciecha Sokolnickich. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św, Jadwigi w Legnickim Polu. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w parafii w Legnickim Polu.

5 MAJA (czwartek)

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza na Mszę Św., która zostanie odprawiona 5 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 1800 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Henryka II Pobożnego. Po Mszy Świętej Pan Stanisław Srokowski (pisarz – autor wielu powieści poświęconych tematyce kresowej oraz współczesnej Polsce, poeta, dramaturg, publicysta) wygłosi wykład pt. „Siedem plag Polski”.

6 MAJA (piątek)

Zapraszamy wszystkich na kolejną edycję nocnego czuwania ewangelizacyjno – modlitewnego „Ogień dwóch Serc”, które rozpocznie się 6 maja 2022 r. Eucharystią o godz. 18.30 w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy, a zakończy się także Mszą świętą o północy. Mszę świętą ubogaci muzycznie diakonia muzyczna Ruchu Światło – Życie razem z osobami ze wspólnoty Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym.

8 MAJA (niedziela)

W niedzielę 8 maja odbędzie się IX Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa. Zjadą się motocykliści dla których to wydarzenie jest corocznym rozpoczęciem sezonu motocyklowego. Zapraszamy do zapoznania się z programem pielgrzymki: 10.00 – Przyjazd do Krzeszowa, możliwość zwiedzania Sanktuarium; 12.00 – Msza Święta za Ojczyznę oraz w intencji motocyklistów; 13.30 – Wielki Piknik Patriotyczny: koncert Macieja Wróblewskiego, motocykle, liczne stoiska i atrakcje.