Komunikaty duszpasterskie – 23 grudnia 2021

1. Chciałbym przypomnieć, że taca z Mszy świętej Pasterskiej jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia (FOŻ).Zebrane ofiary należy wpłacić w kasie kurialnej. FOŻ to środki, dzięki którym Caritas Diecezji Legnickiej pomaga rzeczowo samotnym matkom; osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych; osobom dotkniętym wszelkiego rodzaju kataklizmami.

2. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski przygotował „List pasterski na uroczystość Narodzenia Pańskiego”.Według decyzji Księdza Biskupa list jest do dobrowolnego wykorzystania duszpasterskiego w dniu 25 grudnia 2021 roku.

3. Zachęcam do głębszego przeżycia wraz z małżeństwami naszych parafii Niedzieli Świętej Rodziny. Na stronie diecezji zostały umieszczone materiały zawierające obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, modlitwy wiernych oraz błogosławieństwo par małżeńskich, a także „List Rady ds. Rodziny KEP na Niedzielę Świętej Rodziny”, które są propozycją do wykorzystania duszpasterskiego według uznania Księdza Proboszcza.

4. Na zakończenie roku kalendarzowego zachęcam do zorganizowana nabożeństwa eucharystycznego, które stanie się okazją do dziękczynienia za wszelkie łaski otrzymane w kończącym się roku oraz prośby o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Łaskawej oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w nowym Roku Pańskim 2022.

5. Biskup Legnicki, na podstawie kanonu 87 § 1 KPK udzielił wiernym przebywającym na terenie diecezji legnickiej w dniu 31 grudnia 2021 roku dyspensy od IV przykazania kościelnego. Wszystkich korzystających z dyspensy zobowiązał do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych.

6. Decyzję o przeprowadzeniu odwiedzin duszpasterskich – kolędy, o jej czasie i formie, Biskup Legnicki pozostawia decyzji Księdza Proboszcza danej wspólnoty parafialnej, który zgodnie zroztropnością duszpasterską oraz poszanowaniem wszystkich obowiązujących aktualnie przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa w stanie epidemii poinformują o podjętej formie „kolędy” swoich parafian. Obowiązuje komunikat Wikariusza Generalnego z dnia 11 grudnia 2021 r.

7. Na stronie diecezji w zakładce DIECEZJA –> DOKUMENTY znajdują się na bieżąco uzupełniane pliki z dokumentami, których często poszukują księża na stronie diecezji protokół przedmałżeński i inne dokumenty dot. małżeństwa, dokumenty związane z katechezą, sądem kościelnym, radami parafialnymi, diakonatem stałym itd. Od tego momentu będą one znajdowały się w jednym miejscu. Jeżeli mają Księża sugestie dot. umieszczenia dodatkowych dokumentów proszę o kontakt e-mailowy lub telefonicznym z wydziałem duszpasterskim.

8. KsiążkaRaper w sutannie” – ewangelizacyjna i powołaniowa propozycja dla księży, młodzieży, katechetów. Nie jest to pozycja o muzyce. To 300-stronnicowy wywiad-rzeka (przeprowadza go pochodzący z Bolesławca Maciej Rajfur, dziennikarz wrocławskiego „Gościa Niedzielnego) poruszający różne ważne kwestie dotyczące wiary, Kościoła, młodzieży. Wydana w twardej oprawie z wysokiej jakości papierem i grafiką. Książka ma charakter powołaniowy – na podstawie historii księdza – rapera pokazuje, jak odczytywać swoje powołanie, jak mówić dzisiaj do młodzieży o Bogu i o wierze. Książka jest napisana lekko, w formie rozmowy, w sposób współczesny.  Proszę przekazać informację o książce dalej – rodzicom, młodzieży, katechetom, wspólnotom. Książkę można zamawiać przez Internet na stronie internetowej kskubabartczak.pl Większe ilości książek można zamawiać pisząc na e-maila na maciej.rajfur@gosc.pl (ustalenie indywidualnej ceny i odbiór książek).