Komunikaty duszpasterskie – 23 kwietnia 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą 4. Niedzielę Wielkanocną (25 kwietnia) będziemy przeżywali Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpocznie kolejny Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Materiały duszpasterskie w formie drukowanej już dotarły na parafię. Tego dnia przeżywamy również 15. Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców.

2. Biskup Legnicki w liście pasterskim z 14 lutego br. napisał: Dniem zawierzenia każdej z parafii wstawiennictwu św. Józefa ustanawiam niedzielę, 2 maja, bezpośrednio po wspomnieniu św. Józefa Rzemieślnika. Akt zawierzenia został dostarczony w formie drukowanej do każdej z parafii. Zachęcam, by tego dnia po każdej z Mszy świętych dokonać aktu zawierzenia parafii, a także podczas ogłoszeń parafialnych poinformować i zaprosić do udziału w peregrynacji obrazu św. Józefa.

3. W dniach od 1 maja do 13 listopada podejmujemy peregrynację obrazu św. Józefa w dekanatach diecezji legnickiej. Chcemy, aby w poszczególnych kościołach stacyjnych oraz parafiach, które nie są bezpośrednio związane z kultem św. Józefa, mogła dokonać się odnowa naszej duchowej więzi ze Świętym Opiekunem Zbawiciela. Dzięki Jego orędownictwu będziemy wypraszali dla nas obfitość darów Bożych, umocnienie naszej wiary, rozpalenie na nowo miłości ku Jezusowi i Matce Najświętszej w naszych sercach. Szczegóły dotyczące peregrynacji zostały już dostarczone na wszystkie parafie wraz z kalendarium całości nawiedzenia obrazu św. Józefa. Została utworzona specjalna strona peregrynacji z podstawowymi informacji: www.diecezja.legnica.pl/peregrynacja

4. Pierwszym dekanatem, które będzie przeżywał nawiedzenie obrazu św. Józefa w dniach 1-8 maja br. jest dekanat Świerzawa, którego kościołem stacyjnym został kościół Wniebowzięcia NMP. To właśnie w tej miejscowości na co dzień jest czczony obraz, który w latach 2012-2015 peregrynował po wszystkich parafiach naszej diecezji podczas której prosiliśmy o owoce zakończonego I Synodu Diecezji Legnickiej.

5. Kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że „Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00. Podczas wrześniowej uroczystości, papieża Franciszka będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnej”.

6. W minionym tygodniu został opublikowany komunikat Wikariusza Generalnego dotyczący organizacji Pierwszych Komunii Świętych na terenie diecezji legnickiej. Bardzo proszę o zapoznanie się z tym dokumentem.

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

24 KWIETNIA (SOBOTA):

W trwającym XIII Ogólnopolskim Tygodniu Biblijnym zapraszamy do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie o godz. 19.00 na nabożeństwo „VIA LUCIS” (Drogi Światła). Via Lucis, czyli Droga Światła – to nabożeństwo oparte na rozważaniu wydarzeń od Zmartwychwstania Pańskiego do Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenia są podzielone na 14 spotkań (stacji), opisanych w Ewangeliach.

24 KWIETNIA (SOBOTA):

Wspólnota Odnowa w Duchu Świętym „Źródło życia” z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy zaprasza na zakończenie Tygodnia Biblijnego. Nabożeństwo Drogi Światła zaplanowano na sobotę po Eucharystii (zaczyna się o godz. 18.30)

29 KWIETNIA (CZWARTEK):

Biskup Kaliski Damian Bryl skierował do duchowieństwa w całej Polsce zaproszenie do łączności podczas tegorocznego „Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego”. Udział w tegorocznych obchodach będzie możliwy za pośrednictwem transmisji diecezjalnej telewizji internetowej „Dom Józefa” pod adresem: www.domjozefa.tv

30 KWIETNIA-3 MAJA (PIĄTEK-PONIEDZIAŁEK):

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Wytrwaj”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 16+. Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 50 zł. Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

4-13 SIERPNIA (ŚRODA-PIĄTEK):

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Jana Pawła II w Legnicy oraz biurem podróży SPORTUR z Głogowa zapraszają na kolonię letnią dla dzieci w Międzywodziu. Kolonia odbędzie się w terminie 4-13 sierpnia 2021 r. Miejsce: Marena Wellness & Spa, Ośrodek Wypoczynkowy „Diuna”. Ośrodek znajduje się na ogrodzonym i monitorowanym terenie z całodobową ochroną. Oddalony jest od centrum miasteczka, dając ciszę i spokój. Znajduje się bardzo blisko morza, posiada własną wydzieloną część plaży. Pokoje 4-osobowe z łazienkami. Na terenie ośrodka znajduje się basen kryty. Koszt kolonii to 1800 zł. Opiekunami na kolonii będą osoby świeckie, z wymaganymi przez kuratorium kwalifikacjami.  Szczegółowych informacji udziela osoba odpowiedzialna za kolonię – kierownik kolonii i dyrektor Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Legnicy, p. Dominika Warmuz tel. 607 436 918.