Komunikaty duszpasterskie – 24 stycznia 2020

 

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Papież Franciszek w Liście Apostolskim w formie Motu proprio „Aperuit illis” ustanowił III Niedzielę zwykłą Niedzielą Słowa Bożego. Jak podkreślał we wspomnianym liście ta Niedziela powinna być „poświęcona celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego” oraz sprawić, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijny i bliska znajomość Pisma Świętego”. Zachęcam wszystkich, by podczas każdej z niedzielnych Mszy świętych nastąpiła uroczysta intronizacja Pisma Świętego, by zostały przygotowane Celebracje Słowa Bożego w różnych formach: nabożeństw, lectio divina. Materiały duszpasterskie ułatwiające organizację tych celebracji przygotowanie przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II znajdują się TUTAJ.

2. Również w tę niedzielę (26 stycznia) będziemy obchodzili Dzień Islamu w Kościele katolickim pod hasłem „Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa” oraz 67. Światowy Dzień Trędowatych.

3. 31 stycznia (piątek) Biskup Pomocniczy Marek Mendyk będzie obchodził rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Pamiętajmy w modlitwach osobistych, wspólnotowych o Dostojnym Jubilacie.

4. Chciałbym poinformować, że Wydział Duszpasterski LKB organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w dniach 15-21 maja 2020 Koszt pielgrzymki to 780 zł+150 euro. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.

5. W przyszłą Niedzielę będziemy obchodzili Święto Ofiarowania Pańskiego, które jednocześnie jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Biskup Legnicki zaprasza wszystkie osoby życia konsekrowanego z diecezji legnickiej na Eucharystię do katedry legnickiej o godz. 10.00 podczas której nastąpi odnowienie ślubów zakonnych. Przypominam, że ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na zgromadzenia kontemplacyjne. Zebrane ofiary należy wpłacić do kasy kurialnej.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Chrześcijański Klub Filmowy „Ichtys” zaprasza w sobotę (25 stycznia), o godz. 14.00, na film „Moja Miłość”, do kina „Piast” w Legnicy.  To prawdziwa i zarazem niezwykła historia nastolatki Rachel Joy Scott, pierwszej śmiertelnej ofiary strzelaniny 20 kwietnia 1999 roku w liceum, w Columbine (USA).  Jej cechy osobowe w relacjach z bliźnimi otwierały zamknięte serca i dawały dużo do myślenia. Cena biletu 13 zł.

***

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła IIzaprasza 26 stycznia (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Film „Chleb z nieba” – Lilli i Annibale mieszkają w Mediolanie, choć „mieszkają” to niekoniecznie właściwe określenie. Są bezdomni. W Wigilię znajdują w śmietniku niemowlę – małego i bardzo radosnego chłopca. Para zabiera go do najbliższego szpitala, ale tam czeka ich nie lada niespodzianka.

***

Legnickie Centrum Kultury wraz z parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy zapraszają na „Koncert kolęd i pastorałek”. Zaprezentują się 3 chóry: szkolny chór „Cantus” z II Liceum Ogólnokształcącego pod batutą Danuty Ksiądzyny, chór parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz najbardziej rozpoznawalny i utytułowany z nich, legnicki Madrygał prowadzony obecnie przez Dariusza Rzonca. W roli solistów wystąpi aktorski duet Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka oraz śpiewaczka operowa Aleksandra Lisowska (sopran). O muzyczny akompaniament zadba zaś Legnicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny. Koncert poprowadzi Anna Wagner. 26 stycznia (niedziela), godz. 18.00, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Wstęp wolny.

***

Warsztaty:

Warsztaty: „Jak Ci to powiedzieć – skuteczna komunikacja dla małżeństw, narzeczonych i par”. To zajęcia, podczas których będzie można popracować nad wzajemną relacją, podreperować komunikację, zadbać o to, by codzienne rozmowy nie były jedynie przekazywaniem informacji, ale realnym dialogiem. Poprowadzi je Aneta Rams, żona, mama, terapeutka NEST i nauczycielka. Odbędą się 25 stycznia w godzinach 9.00-14.00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują telefoniczne zapisy: 697-672-275. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

Warsztaty: „Dziecko w czasie kryzysu”. Warsztaty są przeznaczone dla rodzin, par i małżeństw, które dotyka kryzys rodziny, które chcą jak najlepiej pomóc dziecku znieść rozstanie jego rodziców. Rozstanie rodziców to dla dziecka zawsze wydarzenie bardzo trudne, niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Ubolewamy nad rozpadem każdej rodziny, jakiego jesteśmy świadkami w praktyce poradnianej, widzimy, z jak wielkim mozołem rodzice próbują ułożyć swoje życie po rozstaniu i stąd propozycja pomocy dla rodzin, które w tym wszystkim chcą zadbać o potrzeby dziecka. Odbędą się 1 lutego, w godz. 10:00-14:00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie, a poprowadzi je dr Beata Bochnia – mama, babcia, nauczyciel akademicki, terapeuta rodzin. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują telefoniczne zapisy: 697-672-275. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zaprasza na Dni Skupienia dla maturzystów i młodzieży męskiej po maturze organizowane w Seminarium – ul. Jana Pawła II nr 1 w Legnicy. Odbędą się one w dniach: 31 stycznia-2 lutego 2020 r. Rozpoczną się w piątek o godz. 18.00, a zakończą się obiadem w niedzielę o godz. 13.00. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, która, jak doświadczenie pokazuje, służy skutecznie odnalezieniu pokoju serca tak potrzebnego do podejmowania dojrzałych decyzji. Program skupienia włączony będzie w zwyczajny bieg życia seminaryjnego kleryków. Ze względu na konieczność przygotowania posiłków i miejsc w pokojach ważne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu. Najlepiej wysłać mail, albo zadzwonić, można też wysłać zgłoszenie na podany poniżej adres: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl

***

Parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza w dniach 10-15 lutego 2020 roku do Rakowic Wielkich na rekolekcje poświęcone IV prawom życia duchowego pod hasłem: „W mocy Ducha”. Zaproszenie jest skierowane do młodzieży, która w tym czasie ma ferie, ale również do dorosłych, którzy nie muszą być związani z Odnową. Jest to propozycja pogłębienia życia duchowego szczególnie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Rekolekcje poprowadzą: ks. Jarosław Święcicki oraz ks. Paweł Sajdutko. Koszt to 300 zł. Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie diecezji.

***

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się  pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

14-16 lutego 2020 r., dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej i kl. I szkoły ponadpodstawowej

21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00.

Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD.

Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl. Do niniejszych komunikatów dołączam plakat w formie elektronicznej oraz zgodę udziału w rekolekcjach dla osób niepełnoletnich.

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

26 stycznia | g. 16.00 | Tymowa | świetlica wiejska

5-ty koncert kolęd

Schola parafialna oraz młodzież po raz kolejny organizuje wspólne kolędowanie. Podczas tegorocznego już 5-tego Koncertu Kolęd tematem przewodnim będzie żłóbek, w którym narodził się nasz Zbawiciel, Chrystus Pan.

***

26 stycznia | g. 16.00 | Bolesławiec | kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec”

***

26 stycznia | g. 16.00 | Złotoryja | kościół pw. św. Jadwigi

Noworoczny koncert organowy w wykonaniu Marka Fronca

***