Komunikaty duszpasterskie – 25 września 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

 

1. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowskipodczas obchodów uroczystości 679. rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Legnicy, na mocy Prawa Kanonicznego (kan. 475-481) ustanowił ks. prałata Roberta Kristmana, proboszcza katedry i prepozyta Kapituły Katedralnej, wikariuszem generalnym diecezji legnickiej. Do zadań wikariusza generalnego należy pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu całą diecezją. Władza wykonawcza, czyli administracyjna nadana wikariuszowi generalnemu przysługuje mu na mocy urzędu w całej diecezji i jest równoznaczna z władzą jaką na mocy prawa posiada biskup diecezjalny. Wikariusz taki nie ma pełni władzy biskupiej (również sądowniczej i ustawodawczej), ale tylko wykonawczą.

2. Biskup Legnicki zaprasza duchowieństwo całej diecezji do koncelebrowania Eucharystii w dniu 28 września (poniedziałek) o godz. 10.00 w intencji p. Leona Słotty w 2. rocznicę śmierci. Msza święta będzie celebrowana w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego
w Legnicy. Jest to okazja, by we wspólnocie prezbiterium diecezji legnickiej, osób konsekrowanych, a także w gronie wszystkich osób, które spotkały na swojej drodze życia pana Leona podczas wielu uroczystości, wizytacji kanonicznych, zjednoczyć się w modlitwie dziękczynnej za życie i posługę pana Leona wypraszając dla niego dar wieczności w królestwie niebieskim.

3. W ten weekend zostaną w osobnej wiadomości przesłane Przewielebnym Księżom rozważania różańcowe na każdy dzień października przygotowane przez księży naszej diecezji. Będą one również dostępne na stronie internetowej diecezji.

4. Informuję, że dzieci w wieku szkolnym, które pragną rozpocząć swoje przygotowanie do przyjęcia sakramentu Chrztu świętego, ze względu na trwającą pandemię, odbywają swoją formację w parafiach zamieszkania. Spotkania powinny odbywać się według przygotowanych przez Biskupa Legnickiego katechez, które są dostępne w Wydziale Duszpasterskim.

5. Fundusz Kościelny zaprasza do składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i remonty zabytkowych obiektów sakralnych i kościelnych (w szczególności: remonty dachów, stropów, ścian i elewacji, osuszanie i odgrzybianie, izolację, remonty i wymianę zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej i odgromowej). Wnioski należy składać w terminie do 30 listopada 2020 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych z dopiskiem „Fundusz Kościelny” ul. Batorego 5, 50-413 Wrocław. Informujemy, że porad i konsultacji przy sporządzaniu wniosków
o dofinansowanie oraz rozliczaniu przyznanych dotacji w godzinach 7:30 – 15:30 udziela Anna Dubińska – Diecezjalne Biuro Gospodarcze, tel. 76 724 41 63, e-mail: ue@diecezja.legnica.pl

6. Na stronie internetowej diecezji został umieszczony nowy harmonogram szafarzy Bierzmowania, który uwzględnia również posługę Wikariusza Generalnego ks. prałata Roberta Kristmana >>zobacz<<

7. W niedzielę 27 września, która jest obchodzona jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy diecezja legnicka włącza się w pomoc sierotom i małoletnich z obozu Moria na wyspie Lesbos, które utraciły rodziców i swoich opiekunów w drodze do Europy. Biskup Legnicki prosi o zorganizowanie przez parafie, wedle uznania Przewielebnych Księży Proboszczów, zbiórki do puszek po każdej Mszy świętej. Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.

8. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej organizuje kolejną edycję Kursu Ceremoniarzy. W kursie powinni uczestniczyć starsi lektorzy, którzy odznaczają się gorliwością w służbie ministranckiej i są w już w klasie VIII szkoły podstawowej. Kurs będzie zorganizowany w sześciu jednodniowych zjazdach, które ze względu na stan epidemii, odbywać się będą w przestrzeni katedry legnickiej. Zapisy przyjmuje ks. Mateusz Rycek do 17 października na adres poczty elektronicznej: ministrant@diecezja.legnica.pl lub telefonicznie pod numerem: 513-982-146. W dniu rozpoczęcia kursu, kandydat powinien przekazać pisemną zgodę o rodziców, której szablon będzie do pobrania na stronie diecezji.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Przed nami pierwsza edycja festiwalu Radix Poloniae, który odbędzie się w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie. W dniach 25 i 26 września 2020 roku w Kościele św. Józefa odbędą się dwa bezpłatne koncerty prezentujące dawną muzykę polską.

Piątek (25.09), godz. 19.00, Kościół św. Józefa – zespół muzyki dawnej Jerycho pod dyrekcją Bartosza Izbickego wykona średniowieczne pieśni z początków Państwa Polskiego oraz kilka utworów z najstarszych polskich kancjonałów, pochodzących z Henrykowa. Pół godziny przed tym wydarzeniem o godz. 18.30 odbędzie się krótkie spotkanie ze słuchaczami, na którym będziemy chcieli przybliżyć odbiorcom ogrom bogactwa muzycznego opactwa w Krzeszowie i fascynującą pracę, jaka na nas czeka w przyszłości.

Sobota (26.09), godz. 19.00, Kościół św. Józefa – podczas koncertu zabrzmi Msza in D niesłusznie zapomnianego polskiego geniusza muzyki baroku tworzącego w Częstochowie: Marcina Józefa Żebrowskiego. Utwór ten będzie zestawiony z arcydziełem epoki: Stabat Mater G.B. Pergolesiego. Tego wieczora usłyszymy trójkę solistów: Jolantę Kowalską-Pawlikowską (sopran), Piotra Olecha (kontratenor) oraz Dawida Biwo (bas). Towarzyszył im będzie Quartetto Nero wykonujący muzykę na historycznych instrumentach a całością będzie dyrygował Mateusz Rusowicz – pomysłodawca festiwalu.

***

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy zaprasza 27 września (niedziela) o godz. 18.00 na Eucharystię i uwielbienie, które poprowadzi parafialny zespół młodzieżowy „Miriam”

***

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II zaprasza 27 września (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Tym razem będzie można zobaczyć film pt. „Bóg
w Krakowie”.

***

Duszpasterstwo Akademickie IKONA oraz Oaza Młodzieżowa zapraszają 2 października (piątek) o godz. 20.00 na kolejne 8. Młodzieżowe Uwielbienie do katedry legnickiej pod hasłem: „Spotkanie”. Gośćmi specjalnymi będą Monika i Marcin Gomułkowie, którzy na początku wygłoszą swoje świadectwo. Adoracja Najświętszego Sakramenty zakończy się ok. godz. 22.00.

***

Serdecznie zapraszamy na coroczną Pielgrzymkę Żywego Różańca do Krzeszowa, która odbędzie się w sobotę (3 października) na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W programie m.in. uroczysta Msza Święta, wykład oraz występy zespołów folklorystycznych. Szczegółowy program na stronie diecezji oraz krzeszowskiej bazyliki.

***
Zapraszamy wszystkie dzieci Diecezji Legnickiej w sobotę 10-ego października 2020 roku na III Pielgrzymkę dzieci do Krzeszowa. W tym ERM oraz Podwórkowe Koła Żywego Różańca. W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji, to m.in. towarzyszący pielgrzymce Przegląd Piosenki dla Dzieci, gra terenowa, zabawy na dmuchańcach, agapa oraz gala nagród połączona z wielką loterią fantową. Odbędzie się także Msza Święta, która specjalnie z okazji pielgrzymki zostanie odprawiona w przepięknym Kościele Brackim.

***

Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka ogłasza nabór uczestników na zajęcia prowadzone w roku 2020/2021. DSL jest skierowana do osób dorosłych (kobiet i mężczyzn) od 20 lat wzwyż, które pragną pogłębić swoją formację chrześcijańską i liturgiczną oraz są gotowe do angażowania się w życie liturgiczne parafii. Celem DSL jest bowiem nie tylko formacja poszczególnych osób, ale pomoc w kształtowaniu parafialnego zespołu liturgicznego. Zajęcia DSL będą się odbywały w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się 17 października 2020 r. w godz. 10.30-14.30. Szczegółowe informacje: www.diecezja.legnica.pl/dsl

***

Do 5 października trwa rekrutacja na Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne, które umożliwiają uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii we wszystkich typach szkół z wyjątkiem szkół specjalnych. Słuchacze otrzymują indeksy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Studia są adresowane do absolwentów szkół wyższych posiadających tytuł magistra. Studia trwają cztery semestry (dwa lata). Zajęcia odbywają się w soboty w Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym w Legnicy (Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1). Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Katechetycznym oraz na stronie diecezji.

 

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

***

– 9-11 października, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 16. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 50 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

***

10 października (Polkowice, kościół pw. św. Michała Archanioła) – Dzień skupienia dla małżeństw pod hasłem: „5 języków miłości”. W programie: rożaniec, konferencja, adoracja, spowiedź, Eucharysta. Zapisy: skupieniedlamalzenstw@gmail.com.

 

WARSZTATY:

***

– 3 października, godz. 15.00-17.00 (Lubin) – Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawała II zaprasza na warsztaty pt: „Co wpływa na podejmowane przez nas decyzje?”, które poprowadzi Jarosław Grębowski (terapia uzależnień). Ilość miejsc ograniczona. Koszt 20 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy na www.cfr.pl

***

– 9 października, godz. 18.00-20.00 (Lubin) – Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawała II zaprasza na warsztaty pt: „Czym jest zdrowy i niezdrowy perfekcjonizm, jak perfekcjonizm wpływa na nasze poczucie wartości i w czym nam przeszkadza a w czym pomaga?”, które poprowadzi Edyta Rząsa (terapeuta, trener, pedagog). Ilość miejsc ograniczona. Koszt 20 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy na www.cfr.pl

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

 

Od 25 września rozpoczyna się projekcja filmu „Wojtyła. Śledztwo” na który serdecznie zapraszamy.

OPIS FILMU:

Nikt nie był fotografowany, nagrywany czy filmowany tak często jak on. Nikt wcześniej nie spotkał się z przeszło miliardem ludzi… Karol Wojtyła to prawdopodobnie najbardziej publicznapostać w historii. Czy możliwe jest, by powszechnej świadomości umknęło coś, co kryje się za jego publicznym wizerunkiem? José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II… Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść. Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Kto spodziewa się kolejnej klasycznej biografii papieża Polaka, będzie zawiedziony. Kto podda się niekonwencjonalnej, mistycznej opowieści o jednym z największych tytanów ducha, długo pozostanie pod wrażeniem.

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

26 września | godz. 10.00 | Legnica | katedra

Diecezjalny Dzień Skupienia Ceremoniarzy, Lektorów i Ministrantów

***

30 września | godz. 18.30 | Legnica | katedra

Ustanowienie przez Biskupa Legnickiego lektorów stałych diecezji legnickiej