Komunikaty duszpasterskie – 26 listopada 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Najbliższa niedziela jest to I Niedziela Adwentu. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz nowy program duszpasterski pod hasłem:Posłani w pokoju ChrystusaZałożenia, cel i tematyka są szczegółowo opisane w Zeszytach Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2021/2022 (Zeszyt teologiczno-pastoralny,  13).Zachęcam do wykorzystania w Adwencie z materiałów homiletycznych (Zeszyt homiletyczny, str. 13-22), a także materiałów zawartych w „Zeszycie katechetycznym” (np. Katechezy dla Rad Duszpasterskich), w „Zeszycie liturgicznym” (np. Wieczór uwielbienia) i w „Zeszycie maryjnym” (np. Rozważania różańcowe do wykorzystania podczas nabożeństw I-sobót miesiąca czy fatimskich).

2. Dziękuję wszystkim księżom za stworzenie możliwości w parafiach, w najbliższych dniach, przeżycia wigilii I Niedzieli Adwentu poprzez czuwania, adoracje, nabożeństwa. Wszelkie informacje dotyczące poszczególnych miejsc oraz przebiegu tych wydarzeń znajdują się w kalendarium duszpasterskim na głównej stronie diecezji legnickiej.

3. 30 listopada swój dzień patronalny obchodzi Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski. Pamiętajmy tego dnia w modlitwach wspólnotowych i osobistych o Dostojnym Solenizancie wypraszając wszelkie potrzebne łaski przez orędownictwo Matki Bożej Łaskawej i św. Andrzeja Apostoła. Informuję, że 29 listopada (poniedziałek) będzie istniała możliwość spotkania się z Księdzem Biskupem oraz złożenia życzeń w refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego w godz. 10.30-12.30.

4. Wpierwszy czwartek miesiąca zachęcam do organizacji nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem o nowe, święte powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego w naszej diecezji, a także o włączenie do modlitwy wiernych wezwania w tej intencji i zakończenie jej modlitwą św. Pawła VI lub św. Jana Pawła II o powołania (do wykorzystania materiały z „Zeszytu liturgicznego” na nowy rok duszpasterski).

5. W pierwszy piątek miesiącazachęcam do odmawiania „Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa”

6. W pierwszą sobotę miesiąca zachęcam, by z wiernymi pomodlić się Litanią Loretańskąlub/także odprawić inne stosowne nabożeństwo związane z pierwszą sobotą miesiąca.  W „Zeszycie maryjnym” znajdziemy odpowiednie materiały.

7. 7 października br. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, dokonał Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. Ponowienie tego aktu we wszystkich parafiach w Polsce będzie miało miejsce 8 grudnia 2021 roku na zakończenie Roku Świętego Józefa. Treść aktu znajduje się >>tutaj<<.

8. W niedzielę 5 grudnia (II Niedziela Adwentu) z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych
„22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Aktualnie kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy. Przypominam, że zbiórka do puszek tego dnia jest obligatoryjna. Zebrane kwoty należy wpłacić do kasy kurialnej wpisując w tytule „Kościół na Wschodzie 2021”. Wszelkie materiały duszpasterskie przeznaczone na ten dzień będą umieszczone na stronie diecezji w przyszłym tygodniu.

9. W 100. rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa rozpoczęło swoją działalność Sercańskie Centrum Duchowości. Jego głównym celem jest ożywienie kultu Serca Jezusowego w duchu ewangelizacyjnym. Owocem działalności Centrum są materiały dla duszpasterzy na I piątki miesiąca, obejmujące kazanie na niedzielę poprzedzającą I piątek oraz pierwszo-piątkowe pomoce na Mszę św. z udziałem dorosłych i z udziałem dzieci. Każdego miesiąca będę wysyłać te materiały w formie elektronicznej. Materiały na I piątek grudnia znajdują się >>tutaj<<.

10. W nawiązaniu do licznych w ostatnich dniach telefonów, które odbieramy w związku z nasilonymi wizytami przedstawicieli sprzedawców energii elektrycznej w klasztorach i parafiach oraz w związku ze składanymi propozycjami zawarcia nowych umów Diecezjalne Biuro Gospodarcze informuje o kilku bardzo ważnych kwestiach w załączniku o nazwie „Umowa”, który został przesłany wraz z komunikatami na skrzynki e-mailowe księży. 

 

ZAPROSZENIA

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty zaprasza na kolejne spotkanie dla Kobiet, które odbędzie się 4 grudnia (sobota) od godz. 16.00 w klasztorze sióstr w Jeleniej Górze przy ul. Kopernika 1. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Estera – wierna Bogu i silna mimo lęku. Mój wpływ na rzeczywistość”. 

***

11 grudnia br. zapraszamy na kolejną górską wędrówkę powołaniową dla mężczyzn w ramach Dobrego Rozeznania Powołania (DRP). 

Plan dnia: 

8.45 – zbiórka pod kościołem św. Barbary w Walimiu (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6, 58-320 Walim); 9.00 – Eucharystia; 10.00 – wyprawa w Góry Sowie (po drodze: konferencja, różaniec, czas na rozmowy, a na zakończenie [jeśli pogoda pozwoli] bitwa na śnieżki). ok. 16.30 – zakończenie. Będzie możliwość wyjazdu z Legnicy (ul. Jana Pawła II nr 1, zbiórka o godz. 7.00, powrót ok. 19.00; ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). 

Dolny próg uczestnictwa to siódma klasa szkoły podstawowej. Chłopcy powinni być odpowiednio ubrani, mieć jedzenie i picie na czas wędrówki oraz telefon ze słuchawkami (potrzebne do konferencji). Nie da się ukryć, że najbardziej skuteczne jest świadectwo i dobre słowo samych Księży, dlatego prosimy, by wspomnieć o dniach skupienia oraz DRP nie tylko w ogłoszeniach, ale także zachęcić do nich w czasie spotkań formacyjnych oraz w innych pozaliturgicznych momentach (katecheza szkolna, rozmowy w zakrystii itp.). Zachęcamy do udziału w wyprawie także księży (szczególnie opiekunów służby liturgicznej), ponieważ również dla nas może to być okazja do spotkania, rozmów i tworzenia powołaniowej atmosfery dla ludzi młodych.  

Cieszymy się i warto podkreślić, że od tego roku organizujemy nasze wyprawy we współpracy z diecezją świdnicką, co otwiera nowe możliwości.

ZAPISY na oba powyższe wydarzenia:

Tomasz Metelica880 644 402albo powolanie@diecezja.legnica.pl.

***

W niedzielę, 5 grudnia o 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbędzie się spotkanie z siostrą Nullą. To siostra zakonna, która została uzdrowiona dzięki gorliwej modlitwie za wstawiennictwem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej historia została opisana w książce „Cud Kardynała Wyszyńskiego”.

W 1989 roku u siostry Nulli wykryto guza, a lekarze dawali jej trzy miesiące życia. Zaczęła się gorliwie modlić i prosić o wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego, aby wyprosił u Boga przywrócenie jej zdrowia. Po pewnym czasie nastąpił zwrot. Guz zaczął się cofać, a zaplanowana operacja okazała się niepotrzebna. Zabieg odwołano. – Lekarze wielokrotnie mówili, że przyjęli mnie na oddział tylko dlatego, że byłam młoda – żebym się psychicznie nie załamała, bo to, czym mnie leczyli, nie mogło mi pomóc. Jestem świadkiem tego, że cuda się zdarzają, a wierzącym nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć – opowiadała w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. Konsylium lekarskie uznało w 2018 roku, że to wydarzenie – z medycznego punktu widzenia – jest niewytłumaczalne. „We wrześniu 2019 roku komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego. Papież Franciszek 2 października 2019 roku, podczas audiencji dla prefekta upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etapprocesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego”. Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża nastąpiła w niedzielę, 12 września.