Komunikaty duszpasterskie – 28 lutego 2020

SPRAWY BIEŻĄCE 

1. W niedzielę 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny.

2. Chciałbym przypomnieć Przewielebnym Księżom Dziekanom o złożeniu do wydziału duszpasterskiego „Protokołu wyboru dekanalnego referenta ds. liturgii”. Prosiłbym o przesłanie e-mailowo lub listownie protokołu do 6 marca br.

3. Przystąpienie do I Komunii Świętej jest dla dziecka okazją, aby zakosztować radości misyjnego zaangażowania. Taką możliwość daje inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce pt. “Dzieci komunijne dzieciom misji”. Dwa proste gesty – modlitwa i dobrowolny dar materialny, który wkładany jest do „kopertki misyjnej”. Dzięki temu zaangażowaniu polskich dzieci od kilkudziesięciu lat wspierane są projekty niosące pomoc najmłodszym mieszkańcom krajów misyjnych. Ich celem jest ochrona życia, edukacja oraz formacja chrześcijańska. „Kopertki misyjne” są do nabycia w kasie kurialnej w cenie 0,30 gr/sztuka.

4. Przypominam, że Wydział Duszpasterski zajmuję się koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy w dniu 7 czerwca br. z terenu diecezji legnickiej. Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów oraz wszystkich osób, biur organizujących wyjazd na tę uroczystość o zgłaszanie wszelkich wyjazdów do wydziału duszpasterskiego.

5. Biskup Legnicki z dniem 1 marca 2020 roku odwołał ks. Adama Konobrodzkiego z funkcji wikariusza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu i ustanowił wikariuszem parafii pw. św. Marcina w Jaworze.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

W Środę Popielcową ruszył również modlitewny flash mob – codziennie w wyznaczonych miejscach o godz. 15.00młodzież oraz wszyscy chętni gromadzą się na Koronce do Miłosierdzia Bożego w intencji życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Każdego dnia Wielkiego Postu w poszczególnych miastach zapraszamy do modlitwy:

– 26.02-15.03 w Bolesławcu(plac przed Bazyliką Maryjną)

– 16.03-22.03 w Lubinie(przy kościele świętego Wojciecha)

– 23.03-29.03 w Polkowicach(rynek przy kościele świętej Barbary)

– 30.03-05.04 w Legnicy(przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy Katedrze)

***

Chrześcijański Klub Filmowy „ICHTHIS” przy kinie „PIAST” w Legnicy zaprasza na kolejne projekcje. W sobotę 29 lutego, o godz. 14:00, obejrzymy film pt. „41 dni nadziei”. Opowiada on o wyprawie dwojga młodych ludzi z Tahiti do USA. Płyną luksusowym jachtem, podziwiają piękne zachody słońca, mają wiele czasu dla siebie.  Jednak jak w życiu, nie zawsze jest pięknie i bezproblemowo. Trafiają w centrum szalonego sztormu, który cudem udaje im się przeżyć. Niestety, nie wychodzą z niego bez szwanku. Dalsza podróż staje się jednocześnie walką o życie. Czy siła miłości, poświęcenie i wola walki mogą skutecznie przeciwstawić się siłom natury? Przyjdź, przekonaj się. Cena biletu 13 zł. Dzień później (1 marca) o godz. 16:15, zapraszamy na film fabularno-dokumentalny  pt. „Najświętsze Serce”, którego opis znajduje się powyżej w komunikatach. Cena biletu 12 zł.

***

Nie sposób nie zauważyć, że chociaż najważniejszymi wychowawcami dziecka są jego rodzice, to ogromną rolę w kształtowaniu młodego człowieka pełnią jego dziadkowie. Chcemy docenić ich ogromny wkład i nieco wesprzeć ich w ich ważnej misji. Stąd pomysł warsztatów dla dziadków i babć „My i nasze wnuki – jak mądrze wspierać młodych w wychowaniu dzieci”. Dr Beata Bochnia, terapeuta rodziny, prywatnie także babcia i mama poprowadzi zajęcia 27 marca (piątek), w godz. 16:00-20:00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Uczestnicy będą mogli przekonać się, jak ważni są seniorzy dla juniorów (i odwrotnie), oraz odkryć, że międzypokoleniowe relacje to dla rodziny bogactwo, a nie utrapienie. Warsztaty są bezpłatne, ale jak zawsze obowiązują telefoniczne zapisy. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

Zapraszamy na warsztaty „Ukryty skarb – czyli o tym, jak pokochać i odnaleźć siebie”. To zajęcia dla osób, które chcą popracować nad swoim rozwojem, dowiedzieć się czegoś więcej o samych sobie, nauczyć się kochać siebie, by lepiej móc kochać także innych. Niebawem mamy w planie kontynuację tych warsztatów, dlatego zachęcamy do udziału w pilotażowych zajęciach na ten temat. Poprowadzi je mgr Aneta Rams, terapeuta NEST, specjalista z komunikacji w rodzinie, żona i mama trójki dzieci, w dniu 28 marca (sobota) w godz. 9:00-14:00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy pod numerem telefonu Poradni. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Nie do przekreślenia”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 14+. Termin: 13-15 marca 2020 (zjazd piątek 17.00, koniec niedziela ok. 13.30). Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 30 zł (opłata na cele organizacyjne – jeśliby opłata miałaby być przeszkodą przyjazdu prosimy o kontakt indywidualny). Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

***

Wspólnota domu rekolekcyjnego Szema w Przesiece zaprasza małżeństwa sakramentalne, związki cywilne, pary, które poważnie myślą o budowaniu wspólnego związku na sesję poświęconą odmienności i jej zrozumieniu, głębszej wzajemnej więzi, konfliktom, a także na szukaniu wspólnych dróg, nowych pasji, a to wszystko będziemy starali się oprzeć na płaszczyźnie biblijnej i psychoterapeutycznej na rekolekcje w dniach 27-29 marca br. Koszt: 230 zł/osoba. Zapisy: zapisyszema@gmail.com lub tel. 796-009-013. Prowadzący: Małgorzata Szafirska – terapeuta, pedagog oraz o. Jakub Pałuska – franciszkanin. 

***

Zapraszamy na Franciszkański Weekend Formacyjny dla młodych w wieku 15-25 pod hasłem „Droga do Emaus”,który odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2020 roku w domu rekolekcyjny Szema w Przesiece. Uczeń Jezusa musi przejść przez wiele trudności i rozpoznać Zmartwychwstałego tam, gdzie się go najmniej spodziewa…w smutku i rozczarowaniu…w trudnościach i niezrozumieniu…w ciemności i zniechęceniu … trzeba stoczyć duchową walkę, odejść od swoich wyobrażeń, by w końcu odkryć, że On stoi pośrodku tego doświadczenia… wtedy rodzi się prawdziwa wiara… Prowadzący: br. Łukasz Gora OFM, br. Martin Buntov OFM, wspólnota Szema. Koszt: 170 zł. Zapisy: www.franciszek.pl lub tel. 791-776-446

***

„Weekend biblijny dla kobiet” (Historia Estery i nasza) w dniach 15-17 maja 2020. Estera to kobieta pełna wiary, która udowadnia, że odwaga i mocny charakter nie są wyłącznie domeną mężczyzn…przezwycięża swoje lęki, wchodzi w paszczę zła i ostatecznie ratuje swój naród…a to wszystko dzięki pełnej ufności złożonej w Bogu, który ostatecznie ratuje każdego z nas z opresji … Prowadząca: Małgorzata Szafirska – pedagog, psychoterapeuta. Miejsce: Dom rekolekcyjny Szema w Przesiece. Koszt: 240 zł. Zapisy: zapisyszema@gmail.com

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

W dniach 16–20 listopada 2020 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbędą się rekolekcje dla kapłanów na temat „Miłosierdzie ukryte w gestach Jezusa”. Gesty Pana Jezusa kryją w sobie pokłady wrażliwości Jego Serca. Rekolekcje w rytmie Lectio Divina są propozycją odkrycia, poznania, przyjęcia gestów Pana Jezusa i miłosierdzia, które jest w nich obecne. To miłosierdzie przywraca siły, stwarza na nowo i ocala. Rekolekcje będą głoszone w oparciu o fragmenty Ewangelii św. Jana. Odbędą się one w pełnym milczeniu na pogłębionej modlitwie słowem Bożym. Poprowadzi je ks. Kazimierz Stasiak SAC – pallotyn, rekolekcjonista i kierownik duchowy. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na: www.faustinum.pl

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

27 lutego – 1 marca | Jelenia Góra-Cieplice | parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia
Kurs Daniel – kurs Nowej Ewangelizacji prowadzony przez wspólnotę „Galilea”

 ***

29 lutego – 1 marca | Legnica | Dom rekolekcyjny przy ul. Grunwaldzkiej
Rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie organizowane przez wspólnotę „Spotkania Małżeńskie”.

 ***

3-4 marca | Szklarska Poręba
Dzień skupienia Neoprezbiterów

***

4 marca | Legnica | Centrum Spotkań im. Jana Pawła II
Etap diecezjalny 30. Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: „Dumni z Ewangelii i z Polski”