Komunikaty duszpasterskie – 28 maja 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Biskup Legnicki wystosował komunikat dotyczący rozpoczęcia diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Henryka II Pobożnego, który należy odczytać w Niedzielę Najświętszej Trójcy (30 maja). Postulatorem procesu został ustanowiony prof. dr hab. Bogusław Drożdż, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Tekst komunikatu >>tutaj<<.

2. W poniedziałek 31 maja w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbędzie się wręczenie dekretów informujących księży o zmianach parafii w których dotychczas posługiwali. Wejdą one w życie 28 czerwca (poniedziałek). Wśród zmian zostaną uwzględnieni tegoroczni neoprezbiterzy, którzy na swoje pierwsze parafię udadzą się 1 lipca (wtorek).

3. Mszą świętą celebrowaną 3 czerwca (czwartek) w katedrze legnickiej rozpocznie się w naszej diecezji Rok Eucharystii pod hasłem „Eucharystia daje życie”, a zakończy się kongresem eucharystycznym przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w roku 2022. Każdego miesiąca będą odbywały się m.in.: rekolekcje, dni skupienia, sympozja, koncerty, wykłady i wiele innych spotkań, których celem będzie głębsze zrozumienie misteriów naszej wiary. Dlatego już dzisiaj Biskup Legnicki zaprasza kapłanów, osoby konsekrowane oraz wszystkie osoby świeckie do udziału w powyższych wydarzeniach.

4. Panowie: Dariusz Bak z Jeleniej Góry oraz Wojciech Dąbrowski z Jawora to pierwsi w historii diecezji legnickiej kandydaci do diakonatu stałego, którzy w dniu 5 czerwca br. otrzymają święcenia w katedrze legnickiej i zostaną włączeni w grono duchowieństwa. Polecamy ich modlitwom wszystkich Diecezjan.

5. W niedzielę 6 czerwca w ramach homilii należy odczytać list pasterski Konferencji Episkopatu Polskiwystosowany z racji setnej rocznicy poświęcenia narodu polskiego Najświętszego Sercu Pana Jezusa pt. „Budujmy cywilizację miłości!”. Treść listu >>tutaj<<

6. W piątek 11 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w bazylice Serca Pana Jezusa w Krakowie, biskupi i wierni Kościoła w Polsce, dokonają odnowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, którego dokonali polscy biskupi przed stu laty. Tego dnia, ten sam gest dokonamy we wszystkich parafiach diecezji legnickiej. Treść aktu >>tutaj<<

7. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zachęca młodych mężczyzn, których Jezus Chrystus zaprasza do oddania życia dla Ewangelii i do posługi w Jego Kościele, aby podjęli formację ku kapłaństwu. Kandydaci są proszeni o osobiste zgłoszenie się do Rektoratu WSD w celu przeprowadzenia rozmowy wstępnej. Egzaminy wstępne odbędą się w dwóch terminach: 12 lipca 2021 roku (godz. 10.00) i 10 września 2021 roku(godz. 10.00).

8. Peregrynacja obrazu św. Józefa:

– w dniach 29 maja-5 czerwca br. obraz będzie nawiedzał dekanat Jelenia Góra Wschód, którego kościołem stacyjnym został kościół pw. Św. Wojciecha w Jeleniej Górze.

9. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

19-22 lipca 2021 – rekolekcje kapłańskiej prowadzone przez ks. dra Tomasza Trzaskawkę z Gniezna (miejsce: budynek WSD w Legnicy)

15-18 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów prowadzone przez ks. prof. Mariusza Rosika z Wrocławia (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

22-25 listopada 2021 – rekolekcje kapłańskie prowadzone przez ks. dra Bernarda Kozłowskiego z Częstochowy (miejsce: Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie)

Wszystkie serie rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza  tel. 602 104 670.

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

30 MAJA (NIEDZIELA)

W Krzeszowie (pawilon wodny) odbędzie się koncert zespołu Musica Graziosa. Wracamy do wydarzeń i koncertów na żywo, to będzie pierwszy taki koncert w ramach tegorocznego Festiwalu Krzeszów 2021. Zapraszamy o godz. 16:00– uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

3 CZERWCA (CZWARTEK)

Zapraszamy na uwielbienie Najświętszego Sakramentu „Eucharystia daje życie”, które odbędzie się w sanktuarium św. Jacka w ramach Roku Eucharystii. Rozpoczęcie ok. godz. 19.00 bezpośrednio po zakończeniu procesji eucharystycznej. Uwielbienie będzie prowadzone przez ks. Adama Bogdałę oraz ks. Tomasza Pązika. Za stronę muzyczną odpowiada zespół wokalny „Cantus Mirabilis” oraz zespół smyczkowy „Sonus Animae”.

4/5 CZERWCA (PIĄTEK/SOBOTA)

Zapraszamy wszystkich na II edycję nocnego czuwania ewangelizacyjno – modlitewnego „Ogień dwóch Serc”, które odbędzie się 4 czerwca 2021 r. o godz. 19.15 w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy, a zakończy 5 czerwca o godz. 7.00. Poniżej prezentujemy plan szczegółowy czuwania, który rozpocznie się i zakończy Eucharystią. Mszę świętą ubogaci muzycznie diakonia muzyczna Ruchu Światło – Życie razem z młodzieżą ERM z Chojnowa oraz osoby ze wspólnoty Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym. W programie znajdzie się także nabożeństwo ewangelizacyjne z przyjęciem Jezusa jako Pana i Zbawiciela, pantomimą przygotowaną przez legnicką młodzież KSM oraz świadectwami. Następnie przed Najświętszym Sakramentem o. Krzysztof Piskorz poprowadzi modlitwę o uzdrowienie. W dalszej części naszego czuwania wspólnoty będą uwielbiać Naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Całość zakończy się Eucharystią o godz. 7.00.

13 CZERWCA (NIEDZIELA)

Z hasłem „Trzeźwością pokonywać kryzys” już 23 raz powędrujemy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, aby za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego Narodu. Zapraszamy do przeżycia pielgrzymkowego spotkania w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Szczegółowy program na plakacie znajdującym się na stronie diecezji legnickiej >>tutaj<<