Komunikaty duszpasterskie – 29.11.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Najbliższa niedziela jest to I Niedziela Adwentu. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz nowy program duszpasterski. Na dzisiejszą niedzielę jest przeznaczony do odczytania List Pasterski Biskupa Legnickiego – ZOBACZ. Zachęcam wszystkich Księży do organizowania, w miarę możliwości, katechez dla osób dorosłych, nabożeństw eucharystycznych oraz różnego rodzaju inicjatyw, które pomogą zarówno nam samym, jak i powierzonym naszej trosce duszpasterskiej ludziom jeszcze głębiej przeżywać tajemnicę Eucharystii.

2. Dziękuję wszystkim księżom za stworzenie możliwości w parafiach, w najbliższych dniach, przeżycia wigilii I Niedzieli Adwentu poprzez czuwania, adoracje, nabożeństwa. Wszelkie informacje dotyczące poszczególnych miejsc oraz przebiegu tych wydarzeń znajdują się
w kalendarium duszpasterskim na głównej stronie diecezji legnickiej.

3. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli 8 grudnia z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych „20. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Przypominam, że zbiórka do puszek tego dnia jest obligatoryjna. Zebrane kwoty należy wpłacić do kasy kurialnej. Wszelkie materiały duszpasterskie będą umieszczone na stronie diecezji w przyszłym tygodniu.

4. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego zwraca się z prośbą do Przewielebnych Księży Proboszczów o zorganizowanie zbiórki darów natury (ziemniaki, marchew, pietruszka, buraki i inne) na potrzeby naszego WSD. Księży, którzy będą chcieli przekazać dary prosimy o kontakt z ks. Dyrektorem Tomaszem Kołodziejem, kom. +48-666-698-864.

5. Informuję, że Biskup Legnicki zatwierdził terminy głównych wydarzeń w roku 2020 organizowanych lub współorganizowanych przez wydział duszpasterski tj. spotkania rejonowe, kongres rad parafialnych, dzień spotkania wszystkich wspólnot diecezji itp. Wszystkie terminy zostały wpisane w kalendarium duszpasterskie na stronie internetowej.

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” dnia 26 listopada 2019 r. został opublikowany „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Dekret ten, wydany na podstawie i w zgodności z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego i po uzyskaniu recognitio (sprawdzeniu) przez watykańską Kongregację do Spraw Biskupów, zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które jako wyjaśnienie  i uzupełnienie przepisów KPK będą obowiązywały od dnia 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski. Dekret do przeczytania TUTAJ.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

 

Zapraszamy 1 grudnia (niedziela) do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze na spotkanie ze świadectwem nawrócenia Pawła Cwynara – byłego gangstera i wielokrotnego recydywistę. 15 lat swojego życia spędził za kratami. Przez rok miał nawet status „N”, czyli niebezpiecznego przestępcy. Jego życie zmieniło się w więzieniu, gdy znalazł w celi strzępek Pisma Świętego. Podczas organizowanych spotkań w kościołach, szkołach czy nawet w zakładach karnych opowiada o swoim życiu i nawróceniu. „To była długa i kręta droga do Boga” – mówi Paweł Cwynar. Spotkania i możliwość rozmowy będą się odbywały po każdej z Mszy świętych, natomiast świadectwo życia Pawła Cwynara będzie można usłyszeć w kościele o godz. 18.00. Kolejną możliwość spotkania Pawła Cwynara będziemy mieli już 8 grudnia w parafii św. Urszuli w Gwizdanowie po każdej Mszy świętej, a świadectwo można usłyszeć o godz. 16.00.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza 5 grudnia 2019 r. (czwartek), godz. 1800 na wykład o. dr. Wacława Stanisława Chomika OFM (wykładowca teologii moralnej na uczelniach katolickich w Jerozolimie, Świdnicy i Wrocławiu, b. Minister Prowincjalny Prowincji św. Jadwigi) pt. „Na przekór eutanazji. Przypadek św. Franciszka z Asyżu”.  Wykład zostanie wygłoszony w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, ul. Jana Pawła II 1. Spotkanie rozpocznie się Modlitwą za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, a zakończy Modlitwą o potrzebne łaski za przyczyną Sługi Bożego Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny.

Warsztaty:

– 3 grudnia, godz. 16.30 (Legnica) – Warsztaty „Prawidłowa mowa dziecka. Jak wspomagać jej rozwój?”. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi mgr Grażyna Filipowicz – neurologopeda, logopeda, doradca rodzinny. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms), e-mail: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

– 7 grudnia, godz. 10.00-13.00 (Legnica) – Warsztaty „Czas na zmiany?”. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi mgr Katarzyna Filip – psychodietetyk i psychoterapeuta. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms), e-mail: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

 Rekolekcje, dni skupienia:

– 13-15 grudnia, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 14+ pod hasłem: „Level up. Opcja: Niebo”. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 30 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

– W dniach 13-15 grudnia organizujemy rekolekcje dla chrześcijańskich singli: singiel? a po co?” w Domu Rekolekcyjnym przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Legnicy. Czym są te rekolekcje? Czasem pogłębiania relacji z Panem Bogiem w oparciu o słowo Boże oraz możliwością spotkania osób, które wyznaję te same wartości, wierzą w Jezusa Chrystusa i na tym fundamencie chcą budować swoje życie. Kto może się zapisać na rekolekcje? Na rekolekcje mogą się zapisać wszystkie osoby, które nie mają przeszkód do zawarcia Sakramentu Małżeństwa, a które ukończyły 25 rok życia. Ilość miejsc ograniczona. Pozostały nam 4 miejsca dla mężczyzn. Zapisy i kontakt: Dominika Warmuz, tel. 728-721-350.

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

Istnieje możliwość zorganizowania koncertu kolęd pastorałek w wykonaniu polsko-włoskiego duetu. Cytując zaproszenie: „Przedstawiamy Państwu propozycję przeżycia bożonarodzeniowo-noworocznego spotkania z kolędami polskimi i włoskimi w wykonaniu jedynego w swoim rodzaju duetu Haliny Benedyk i Marco Antonelliego, który po raz pierwszy zaistniał na scenie polskiej w latach 80. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie natychmiastowo zyskał sobie sympatię publiczności, która pamięta ich po dzień dzisiejszy. Duet koncertuje aktywnie ponownie od 2010 roku, a w tym roku startuje z najnowszą ofertą kolędową. Koncerty Haliny i Marco są zawsze niepowtarzalną ucztą artystyczną dla ducha, a ich wewnętrzne ciepło błyskawicznie rozpala się w sercach słuchaczy. Ich melodyjne głosy i kulturowe połączenie zapewniają wspaniały klimat spotkania i wyśmienite samopoczucie publiki. Zachęcamy, aby dać się ponieść za ich sprawą magii świąt Bożego Narodzenia. Koncert trwa godzinę i może odbyć się o każdej, ustalonej porze dnia. Wykonany może być zarówno w kościele jak i Sali parafialnej. W sprawie nagłośnienia, potrzebnego sprzętu i odpowiedzi na szczegółowe pytania zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego”. Tel. 502-411-949, e-mail: koncert@alexmusic.pl