Komunikaty duszpasterskie – 29 kwietnia 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Biskup Legnicki zwrócił się z prośbą do wszystkich Diecezjan: „W najbliższą środę, 4 maja 2022 roku rozpocznie się tegoroczna matura, a w dniach od 24 do 26 maja br. odbędą się egzaminy ósmoklasisty. W związku z tym proszę o duchowe towarzyszenie młodzieży i modlitwę za maturzystów i ósmoklasistów. Taką modlitwę warto zaproponować w parafiach podczas Mszy świętych oraz na katechezie w szkołach. Proszę o uwzględnienie wezwania za zdających egzaminy w modlitwie wiernych. Módlmy się wspólnie o dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych oraz o światło i potrzebne łaski w rozeznawaniu powołania oraz dokonywania ważnych życiowych wyborów. W sposób szczególny prośmy o pokój serca w tym trudnym czasie, w jakim tegoroczni maturzyści i ósmoklasiści podejmują egzaminacyjne wyzwania. Zaprośmy do wspólnej modlitwy wspólnoty parafialne, a szczególnie nauczycieli i wychowawców”.

2. W najbliższą sobotę 30 kwietnia br. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wręczy jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie naszego Kościoła lokalnego oraz wskazanym do odznaczenia przez Księży Proboszczów parafii z rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego. Uroczystość będzie miała miejsce w Bazylice Mniejszej pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Przebieg spotkania będzie następujący: godz. 12.00 – Wprowadzenia, odczytanie imion i nazwisk wszystkich uhonorowanych „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej” oraz wręczenie odznaczenia i pamiątkowego dyplomu przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego; godz. 12.20 – Podsumowanie i krótkie słowo Księdza Biskupa; godz. 12.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego.

3. W niedzielę (1 maja) obchodzimy Niedzielę Biblijną oraz VI. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wszelkie materiały zostały przesłane do Przewielebnych Księży poprzez pocztę dekanalną.

4. W dniach 30 kwietnia-6 maja swoje rekolekcje będą przeżywali: kleryk Kamil Dąbal z parafii pw. Narodzenia NMP w Ocicach oraz pan Ryszard Swoboda z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, którz.y 7 maja br. otrzymają święcenia diakonatu z rąk Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego w katedrze legnickiej o godz. 12.00. Pamiętajmy w naszych modlitwach osobistych i wspólnotowych o kleryku Kamilu i panu Ryszardzie.

5. Od niedzieli rozpoczynamy miesiąc maj, który w naszej polskiej tradycji jest miesiącem maryjnym. Przypominam, że Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii loretańskiej. Są to wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, odtąd będzie znajdować się w nowym miejscu. Tekst aktualnie obowiązującej litanii znajduje się w załącznikach do niniejszych wiadomości.

 6. 3 maja obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia można odmówić z wiernymi akt oddania Polski NMP, który znajduje się w katowickiej „Agendzie Liturgicznej” na str. 301.

 7. CZYTANKA NA MAJ. Zachęcam do zapoznania się z propozycją wydawnictwa św. Stanisława w Krakwoie z książką przeznaczoną jako czytanki ma miesiąc maj pod tytułem „Soli Deo-Per Mariam” (https://stanislawbm.pl/produkt/soli-deo-per-mariam-czytanki-na-miesiac-maj/). Soli Deo – to zawołanie biskupie Prymasa. Samemu Bogu – chciał służyć, dla samego Boga żyć, od samego Boga czerpać siłę, nadzieję, miłosierdzie, miłość. Później do tego zawołania dodał Per Mariam – przez Maryję, co wskazuje na ogromny kult maryjny w jego życiu. Wiara jest zatem kluczem do zrozumienia wielkości Prymasa Tysiąclecia. Książkę można zakupić w Wydziale Duszpasterskim.

8. 4. Niedziela Wielkanocna przypadająca w tym roku 8 maja, nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, to Światowy Dzień Modlitw o Powołania, która rozpoczyna tydzień modlitw o powołania. W tym roku obchodzimy go już po raz 59. Pakiet pomocy duszpasterskich przygotowanych na ten tydzień zawiera m.in. propozycje katechez; teksty modlitwy wiernych na każdy dzień; rozważania różańcowe, świadectwa i plakat. Materiały stanowiące pomoc w przeżyciu tego czasu są już na półkach poszczególnych dekanatów.

 9. pierwszy czwartek miesiąca zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych oraz o uświęcenie kapłanów (do wykorzystania materiały z Zeszytu liturgicznego” na obecny rok duszpasterski).

 10. W pierwszy piątek miesiącazachęcam do odmawiania „Litani do Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

 11. Przed nami pierwsza sobota miesiąca(7 maja) zachęcam do wprowadzenia w naszych parafiach nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi zgodnie z przesłaniem fatimskim.

 12. FundacjaOrszak Trzech Króli przygotowała śpiewniki do wykorzystania podczas procesji Bożego Ciała. W związku z tym przesyłamy do parafii i rektoratów kopertę zawierającą list Fundacji oraz śpiewnik. Zamówienia na śpiewniki prosimy przesyłać bezpośrednio do Fundacji Orszak Trzech Króli, zgodnie z informacją podaną w przesłanym liście.

 

WYDARZENIA W DIECEZJI

3 MAJA (wtorek)

3 maja (wtorek) zapraszamy na „Koncert Maryjny” na dwa głosy światowej sławy śpiewaków operowych Agnieszki i Wojciecha Sokolnickich. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św, Jadwigi w Legnickim Polu. Bilety w cenie 100 zł do nabycia w parafii w Legnickim Polu.

5 MAJA (czwartek)

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza na Mszę Św., która zostanie odprawiona 5 maja 2022 r. (czwartek) o godz. 1800 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Henryka II Pobożnego. Po Mszy Świętej Pan Stanisław Srokowski (pisarz – autor wielu powieści poświęconych tematyce kresowej oraz współczesnej Polsce, poeta, dramaturg, publicysta) wygłosi wykład pt. „Siedem plag Polski”.

6 MAJA (piątek)

Zapraszamy wszystkich na kolejną edycję nocnego czuwania ewangelizacyjno – modlitewnego „Ogień dwóch Serc”, które rozpocznie się 6 maja 2022 r. Eucharystią o godz. 18.30 w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy, a zakończy się także Mszą świętą o północy. Mszę świętą ubogaci muzycznie diakonia muzyczna Ruchu Światło – Życie razem z osobami ze wspólnoty Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym.

8 MAJA (niedziela)

W niedzielę 8 maja odbędzie się IX Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa. Zjadą się motocykliści dla których to wydarzenie jest corocznym rozpoczęciem sezonu motocyklowego. Zapraszamy do zapoznania się z programem pielgrzymki: 10.00 – Przyjazd do Krzeszowa, możliwość zwiedzania Sanktuarium; 12.00 – Msza Święta za Ojczyznę oraz w intencji motocyklistów; 13.30 – Wielki Piknik Patriotyczny: koncert Macieja Wróblewskiego, motocykle, liczne stoiska i atrakcje.

22 MAJA (niedziela)

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet serdecznie zaprasza kobiety na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 22 maja br. Trwająca na Ukrainie wojna i będący jej skutkiem kryzys humanitarny, przejawiający się już ponad 2 milionową migracją kobiet i dzieci do Polski i innych krajów europejskich, motywują nas nie tylko do materialnego wsparcia naszych sióstr i braci, ale przede wszystkim do wsparcia duchowego. Wierzymy, że u tronu Królowej Polski, naszej Matki, uprosimy u Boga miłosierdzie dla świata i pokój serc dotkniętych nienawiścią. Naszemu modlitewnemu spotkaniu towarzyszyć będą relikwie św. Rity, której liturgicznie wspomnienie przypada właśnie w dniu spotkania. Ufamy, że ta dzielna święta kobieta wesprze naszą modlitwę przed obliczem Boga. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 konferencją z udziałem s. Anny Marii Pudełko AP i Magdaleny Kleczyńskiej. Na godz.14.00 zaplanowano Mszę świętą z aktem zawierzenia kobiet Maryi, koncelebrowaną przez diecezjalnych duszpasterzy kobiet pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki, a na godz. 16.00 – modlitwę różańcową kobiet na błoniach jasnogórskich. Serdecznie zapraszamy kobiety do udziału w naszym modlitewnym spotkaniu.

27-29 MAJA (piątek-niedziela)

Kurs „Ewangelizacja w odnowionej parafii” skierowany jest do tych, którzy kochają albo pragną pokochać Słowo Boże i kierować się Nim w swoim życiu. Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych lekturą Pisma Świętego. Rekolekcje przeznaczone są zarówno dla osób świeckich jak i duchownych. Rekolekcje te będą pomocne do zawiązywania Domowych Kręgów Biblijnych w naszych rodzinach, sąsiedztwie, w parafiach i w naszej diecezji. To z kolei wpisuje się w całościową wizję odnowienia parafii zgodnie z zamysłem Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego- założyciela Ruchu Światło-Życie i myśli świętego Jana Pawła II.

Ks. Jan Kruczyński, jako bliski współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego oraz wieloletni odpowiedzialny za diakonię ewangelizacji w Krościenku wprowadzi nas w tą posoborową wizję parafii inicjując Domowe Kręgi Biblijne. Zapisy u pani Agnieszki Brożyny: tel. 666-608-693 lub e-mail: agabroz75@gmail.com

17 LIPCA (niedziela)

Ksiądz Biskup skierował do wszystkich Diecezjan zaproszenie na wydarzenie tego dnia: „Obecna 30. Rocznica Diecezji Legnickiej to okazja do dziękczynienia i modlitwy. Jedną z cennych inicjatyw będzie lipcowy „GiG Festival”, festiwal radości wiary oraz piękna Kościoła. W tym spotkaniu biorą udział zespoły z USA, Włoch, Anglii i Polski. Festiwal to nie tylko dobra muzyka, ale także modlitwa, świadectwa wiary i żywa wspólnota. Spotkanie wpisuje się w długą tradycję koncertów ewangelizacyjnych, spotkań młodych oraz zjazdów rodzin w naszej diecezji. Zapraszam do wzięcia udziału wszystkie wspólnoty, stowarzyszenia i zrzeszenia. Osoby, które chciałyby się włączyć w organizację proszę o kontakt z ks. Dariuszem Stanskiewiczem (e-mail: d.stankiewicz@gmx.de z hasłem w temacie: „GiG Festival”). Koncert odbędzie się w niedzielę 17 lipca w godzinach popołudniowych, przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy”.

 

X