Komunikaty duszpasterskie – 3 czerwca 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W ramach przeżywanego jubileuszu 30-lecia ustanowienia naszej diecezji Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski zaprasza 4 czerwca 2022 roku wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, grupy modlitewne na „Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego” do Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Jest to kolejne z wydarzeń jubileuszowych, by w jedności serc spotkali się wszyscy członkowie wspólnot angażujących się w ewangelizację na szczeblu diecezjalnym oraz parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja, który wygłosi jedną z konferencji oraz na zakończenie czuwania będzie celebrował Eucharystię. 

2. 4 czerwca zapraszamy na konferencję naukową pt. „Krzeszów Domem Łaski”, która odbędzie się w związku z 25 rocznicą koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej i 30 rocznicą powstania diecezji. Swoje przedłożenia wygłoszą naukowcy z różnych dziedzin: architektury, muzykologii, sztuk pięknych i teologii, aby ukazać bogactwo duchowe i materialne krzeszowskiego sanktuarium. Konferencja odbędzie się w Sali Rycerskiej u s. Benedyktynek o g. 10 i jest otwarta dla wszystkich chętnych. Szczegółowy program znajduje się na plakacie umieszczonym w załącznikach.

3. W ramach Krzeszowskich Obchodów 25-lecie koronacji cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej zapraszamy 5 czerwca (niedziela) na Eucharystię celebrowaną pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a następnego dnia (6 czerwca) o godz. 30 – spotkanie rodziny Radia Maryja, premiera kantaty „Litanie Krzeszowskie”oraz Eucharsytia transmitowane przez Telewizję Trwam.

4. W poniedziałek (6 czerwca) Biskup Senior Zbigniew Kiernikowski będzie obchodził
rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu. Pamiętajmy w osobistych oraz wspólnotowych modlitwach o Biskupie Seniorze.

5. 11 czerwca (sobota) o godz. 11.00 w Katedrze Wrocławskiej odbędzie się beatyfikacja Siostry Marii Paschalis i IX Towarzyszek. 10 sióstr zakonnych, odważnych kobiet, które broniły tego, w co wierzyły. Brutalnie skrzywdzone i zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej stają się dla nas Orędowniczkami u Boga. Same doświadczywszy przemocy, mogą dziś pomagać swym wstawiennictwem w uzdrowieniu serca ze wszystkich skutków zranień i przemocy. Zaprośmy je do naszego życia, by towarzyszyły nam, pomagały żyć wiernie w miłości i odważnym stawianiu czoła wszystkiemu, co złe. Módlmy się o POKÓJ i zachowanie świata od wojny. Obrzędu beatyfikacji, w imieniu Ojca św. Franciszka, dokona Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Marcello Semeraro – Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

6. Diecezja Legnicka świętuje swój Jubileusz, realizując różnego rodzaju projekty. W parafii katedralnej dzięki wsparciu Caritas Diecezji Legnickiej planuje się utworzenie schroniska dla bezdomnych oraz innych placówek charytatywnych dla potrzebujących. Osoby odpowiedzialne z fundacji „Stiftung Seelsorge” uznały tę inicjatywę za godną poparcia. W związku z tym przekazali 115 obrazów ze swojej kolekcji dzieł sztuki na aukcję na rzecz tego projektu. Prosimy o przekazanie zaproszenia do udziału w tej aukcji oraz linku (https://aukcja-korzysc-legnica.jimdosite.com) do oferowanych przedmiotów wszystkim swoim przyjaciołom i znajomym. Każdy, kto zakupi na tej aukcji obraz. Osoby, które nie mogą osobiście uczestniczyć w aukcji, mogą również wcześniej złożyć pisemną ofertę. W tym celu należy podać swoje imię i nazwisko, adres, numer obrazu wystawionego na aukcję oraz kwotę, do której można licytować. Zamówienia należy przesyłać na adres:mail@stiftung-seelsorge.de do 8 czerwca. LICYTACJA OBRAZÓW ODBĘDZIE 11 CZERWCA (SOBOTA) O GODZ. 10.00 W AKADEMII RYCERSKIEJ W LEGNICY.

7. Już 24 czerwca, na samym początku tegorocznych wakacji, rozpoczyna się kolejne  Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej pod hasłem: „Miłość jest twórcza”. Tyn razem zapraszamy Was do Lubina, do parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Dlaczego tam? Ponieważ w dniach poprzedzających nasze spotkanie odbywają się warsztaty muzyczne dla młodych z Narodową Orkiestrą Dętą. Uczestnicy tych warsztatów przygotowują ogromny festiwal i koncert finałowy pod hasłem „Wniebodęte”. Nasze spotkanie będzie obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń, konferencji, warsztatów, wspólnego grillowania, udziału w koncercie na lubińskich błoniach. Zatem zapraszamy młodzież w dniach 24-25 czerwca do Lubina. Koszt uczestnictwa to 50 zł. Zapisy na SM 2022 odbywają się w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie diecezji.

8. Narodowa Orkiestra Dęta zaprasza na drugą edycję imprezy, która duchowe uniesienia połączy z dobrą zabawą i w ten sposób pomoże wszystkim poczuć się częścią wspólnoty. „Wniebodęte! Festiwal im. Marka Garcarza” odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.00 na lubińskich błoniach. Rok temu koncert „Wniebodęte!” intrygował nie tylko ciekawie brzmiącym tytułem. Część ludzi przyszła posłuchać religijnych piosenek w nietypowych dla nich aranżacjach na orkiestrę dętą. Część chciała poznać historię nawróconego gangstera. Część liczyła po prostu na chwilę rozrywki. Kiedy na scenie pojawiło się 200 osób, dęciaki i bębny, na błoniach nikt nie miał wątpliwości, że będzie to wyjątkowe wydarzenie. Razem z uczestnikami warsztatów zaśpiewa m.in. Ala Tracz, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior w 2020 roku oraz finalistka programu „The Voice Kids”. „Wniebodęte!” tak jak rok temu patronatem honorowym objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Hierarcha zdecydował, że tegoroczne wakacyjne spotkanie młodzieży diecezji legnickiej odbędzie się w Lubinie w tym samym czasie, co festiwal, by młodzi katolicy mogli wziąć udział w tym niezwykłym muzyczno-religijnym widowisku. W dniach poprzedzających koncert (20-23 czerwca) odbędą się warsztaty choralne do których zapraszamy. Organizatorami tegorocznego festiwalu są: Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie, Regionalne Centrum Sportu, Miasto Lubin, TV Regionalna, Diecezja Legnicka oraz Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

9. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zaprasza na:

1) Dni Skupienia Maturzystów w WSD (uczestnicy od II klasy szkoły średniej)
Termin: 10-12 czerwca 2022 roku
Przyjazd do Seminarium i zakwaterowanie do godz. 17.30;
Zakończenie udziałem w festynie przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Legnicy ok. godz. 16.00.
Szczegółowy plan w załączniku.

2) Obóz wakacyjno-powołaniowy w WSD (uczestnicy po VI klasie szkoły podstawowej)
Termin: 24-28 czerwca 2022 roku
Przyjazd do Seminarium i zakwaterowanie do godz. 17.30;
Zakończenie obiadem ok. godz. 14.00.

W planie: Eucharystia, praca w grupach, spotkania z klerykami, nabożeństwo (codziennie), wyjazd na koncert „Wniebodęte” do Lubina (sobota), popołudnie sportowe (niedziela), wyprawa w góry (poniedziałek). Młodzież powinna zabrać ze sobą: Pismo święte Starego i Nowego Testamentu, wypełnioną kartę  uczestnika i zaświadczenie od Księdza Proboszcza (oba formularze w załączniku), notatnik, strój liturgiczny (dotyczy lektorów i ministrantów), legitymację szkolna [!], śpiwór i poduszke, ręcznik, strój i buty sportowe, wygodne ubranie na wycieczkę, ewentualnie śpiewniki i instrument muzyczny (osoby grające), potrzebne lekarstwa. Zgłoszenia na poszczególne wydarzenia prosimy kierować do ks. Tomasza Metelicy: kom. 880-644-402, e-mail: powolanie@diecezja.legnica.pl.

10. Caritas Diecezji Legnickiej poszukuje wychowawców kolonijnych w terminie: 09.07. 22.07.2022, 23.07 – 05.08.2022. Kolonia odbędzie się w nadmorskiej miejscowości Międzywodzie.  Chętne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami proszę o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 76 724 43 04.

11. Organizatorzy dziękczynnego spotkania rodzin z okazji 30. Rocznicy ustanowienia Diecezji Legnickiej i 25-lecia koronacji Wizerunku Matki Bożej Łaskawej przez Jana Pawła II oraz odbywającego się w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie VI Kongresu Rodzin pod honorowym patronatem Bp Prof. dr. hab. Andrzeja Siemieniewskiego, Biskupa Legnickiego oraz Marcina Chludzińskiego, Prezesa Zarządu KGHM serdecznie zapraszają Diecezjan do udziału w tych wydarzeniach w dniu 25 czerwca 2022 r. w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Program kongresu znajduje się na plakacie dołączonym do wiadomości.

12. Diecezjalne Biuro Gospodarcze informuje, że do dnia 30 czerwca 2022 należy wpłacić II ratę ubezpieczenia mienia. Informacja dotyczy tylko Parafii wpłacających ubezpieczenie na raty. Należy pamiętać o terminowej wpłacie.

13. GiG Festival jest katolickim festiwalem muzycznym, który od 2016 roku koncertuje w całych Niemczech. Jednak w tym roku GiGFest zawita po raz pierwszy do Polski, a miejscem jego organizacji stanie się Legnica. Do festiwalu dołączają katoliccy artyści i muzycy z całego świata. W Legnicy pojawią się muzycy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii i Irlandii. GiG Festival pragnie przekazać radość, piękno wiary i Kościoła, zwłaszcza młodym ludziom, a także rodzinom. GiG oznacza „God is Good” (Bóg jest dobry) oraz „muzykę na żywo”, podczas festiwalu te dwie rzeczywistości są połączone. Muzyka powinna z łatwością i zabawnym nastrojem dawać jasno do zrozumienia, że ​​Bóg jest naprawdę dobry i kocha każdego z nas.Wstęp na festiwal jest zawsze wolny, aby podkreślić dobroć Boga i fundamentalną dobrowolność. Zapraszamy Was już 17 lipca od godziny 16.00 na Osiedle Kopernika w Legnicy (plac przy kościele Matki Bożej Królowej Polski), by właśnie tam usłyszeć muzykę na światowym poziomie, posłuchać historii wielu osób z całego świata i dzięki temu zrozumieć, że Bóg jest dobry.

14. Zapraszamy do udziału w rekolekcjach kapłańskich, które zostały przygotowane dla księży w roku 2022. Legnica, WSD ul. Jana Pawła II 1: 25 lipca – 28 lipca 2022– ks. dr Ireneusz Korziński  – (postulator procesu kanonizacyjnego bł. ks. Sopoćki– Białystok. Dom Caritas na Białej Dolinie im. Jana Pawła II, Szklarska Poręba: 21-24 listopada 2022 – dla Dziekanów – ks. bp prof. Jacek Kiciński – Wrocław. Wszystkie serie rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza: tel. 602 104 670.

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE I PARAFIALNE

10 CZERWCA (piątek)

Burmistrz Miasta Lubań oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba Apostoła w Lubaniu zapraszają na CZUWANIE MODLITEWNE przed beatyfikacją s. Marii Sabiny Thienel z Lubania: 10 czerwca 2022 r. (piątek) w kościele na Osiedlu. Czuwanie poprowadzi Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej! (WMU)

godz. 17.00 – Wykład okolicznościowy: Janusz Kulczycki

godz. 18.00 – Eucharystia

godz. 19.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – Wieczorne Uwielbienie z prowadzeniem muzycznym WMU

* 11 czerwca 2022 r. – Beatyfikacja Sióstr Elżbietanek w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Kard. Marcello Semeraro

11 CZERWCA (sobota)

Z wielką radością pragniemy zaprosić na Święto Rodziny, które odbędzie się 11 czerwca 2022 rokuw Bolesławcu. Będzie to czas wspólnej modlitwy, uwielbienia, a także śpiewu, radości oraz świadectw. Wydarzenie to odbędzie się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej i IV Publicznego Liceum Zakonu Pijarów w Bolesławcu, obok której mamy duży plac/boisko. W dzisiejszym świecie w sposób szczególny potrzeba nam świadków. Pragniemy poprzez to święto dać wspólne świadectwo wiary i modlitwy. Na placu szkolnym będzie mieścił się namiot adoracji, gdzie przez cały czas trwania spotkania będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w NS. Będzie też możliwość spowiedzi. Mszy Świętej o godzinie 15.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Antoni Długosz, który po zakończeniu Eucharystii uda się z nami na Marsz dla Życia i Rodziny. Prosimy o przekazywanie informacji wiernym, w ramach ogłoszeń parafialnych, a także szkołom i placówkom wychowawczym oraz moderatorom i liderom różnych grup i wspólnot działających przy parafii. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 690 622 271. Jeśli nie będzie to problemem, to prosimy o przekazanie informacji w przypadku grup o tym jak liczna będzie grupa, ewentualnie konkretną nazwę wspólnoty, która przybędzie na święto. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy: dominik191086@gmail.com

12 CZERWCA (niedziela)

W dniu 12 czerwca 2022 r odbędzie się 24-ta już Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Przyświecać nam będzie hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujemy trzeźwą i wolną Polskę”.

12 CZERWCA (niedziela)

Teatr Żywego Słowa przy Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy zaprasza na premierę przedstawienia pt. „Tajemnica Eucharystii” w dniu 12.06.2022 r. o g. 20.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy.

12 CZERWCA (niedziela)

Zapraszamy wszystkie osoby należące do Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oraz tych, którzy wspierają nasze dzieło formacyjne duchowo i materialnie na FESTYN, który odbędzie się w dn. 12 czerwca 2022 roku (niedziela) w Legnicy obok budynku seminaryjnego przy ul. Grunwaldzkiej 50. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą o godz. 11.00. Po Eucharystii zapraszamy wszystkich na plenerowy posiłek. W nawiązaniu do tegorocznego jubileuszu XXX-lecia Diecezji Legnickiej podczas festynu zaprezentuje się zespół muzyczny księży absolwentów «Presbiteri». Spotkanie zakończymy ok. godz. 16.00 okolicznościowym nabożeństwem czerwcowym, podczas którego będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie. Prosimy, aby Księża Proboszczowie lub Prezesi grup parafialnych zgłosili telefonicznie liczbę uczestników do dnia 6 czerwca 2022 roku (poniedziałek), dzwoniąc na nr tel. (076) 724-41-25(portiernia) lub na nr +48 666 698 864 (ks. Tomasz Kołodziej, dyrektor WSD).

15 CZERWCA (środa)

15 czerwca w Legnicy odbędzie się wielki koncert ku czci Św. Jana Pawła II. Na placu przy kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. na osiedlu Piekary wystąpi zespół Golec uOkriestra. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 występem lokalnych artystów. Godzinę później zaplanowano wykład: „Święty Jan Paweł II – Największy z Polaków” podczas którego będzie można powrócić do wyjątkowych chwil spędzonych z Ojcem Św. w Legnicy. O godz. 19.30 na scenie pojawi się zespół Golec uOrkiestra ze swoimi największymi hitami, a także utworami specjalnie dedykowanymi papieżowi. Usłyszymy m.in. „Ściernisko”, „Słodycze”, „Szarpany”, „Pędzą konie”, a także utwory dedykowane papieżowi Polakowi takie jak np. „Leć muzyczko”. Koncert z okazji 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Legnicy zakończy pokaz sztucznych ogni.

15 CZERWCA (środa)

Serdecznie zapraszamy do udziału w IX Legnickim Biegu Papieskim, który odbywa się pod honorowym patronatem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego oraz Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Nagrodą główną biegu jest rower górski ufundowany przez Biskupa Legnickiego.

Plan wydarzenia:

10.00 – Msza św. w katedrze pod przewodnictwem Biskupa legnickiego

11.00 – wspólne odśpiewanie „Barki” pod pomnikiem papieskim przemarsz na Stadion Miejski

12.00 – biegi dzieci i młodzieży na różnych dystansach (rozpoczną niepełnosprawni)

13.30 – wręczenie nagród dla dzieci i młodzieży

14.00 – bieg główny na dystansie 1997 m

15.00 – zakończenie