Komunikaty duszpasterskie – 3 września 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą niedzielę, 5 września, podczas wszystkich Mszy świętych na terenie diecezji legnickiej należy odczytać list biskupów polskich z okazji beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej pt. „Połączyła ich świętość” – >>tutaj<<.

2. Najbliższa niedziela (5 września) to również „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Wedle apelu abpa Stanisława Gądeckiego tego dnia w czasie modlitwy powszechnej będziemy prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych organizujemy kwestę na ich rzecz. Zebrane ofiary należy wpłacać na konto Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. nr 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem: „Afganistan”.

3. Ks. prałat Robert Kristman, wikariusz generalny, przygotował odezwę zapraszającą wszystkich diecezjan do udział w ingresie Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Treść odezwy zostanie opublikowana w najbliższym tygodniu i jest przeznaczona do odczytania w niedzielę 12 września.

4. Biskup Legnicki zatwierdził grafik szafarzy sakramentu Bierzmowania. Proszę wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów o kontaktowanie się z wyznaczonym szafarzem przypisanym do danego dekanatu wedle zatwierdzonego porządku. Grafik dostępny jest na stronie diecezji >>tutaj<<.

5. Informuję, że Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski przyjmuje osoby zainteresowane w kurii w środy i piątku po uprzednim zgłoszeniu takiego spotkania w notariacie Legnickiej Kurii Biskupiej pod numerem telefonu: 76-724-41-00. Księża, osoby konsekrowane mają możliwość umówienia spotkania z Księdzem Biskupem poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny. Numer do Księdza Biskupa jest udostępniany poprzez notariat lub wydział duszpasterski.

6. Zachęcam wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów oraz wszystkich wiernych do bezpośredniego, duchowego przygotowania, do beatyfikacji Sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Czackiej poprzez 9-dniową nowennę sprawowaną w dniach 3-11 września br. Tekst modlitwy został przygotowany przez Archidiecezję Warszawską. Zachęcam do odmawiania modlitwy na zakończenie każdej z Mszy świętych. Jednocześnie podczas nowenny można skorzystać z rozbudowanych materiałów:

– Teksty rozważań oznaczone numerami 25-33 przygotowane przez fundację Tota Tua:https://www.beatyfikacja33.pl/33dni

– Teksty rozważań z tygodnia 8 i 9 przygotowane przez Archidiecezję Krakowską:https://diecezja.pl/nowenna/

7. BEATYFIKACJA Sługi Bożego księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Komitet organizacyjny beatyfikacji przy Kurii Warszawskiej zwraca się z prośbą do wszystkich Księży Proboszczów i Administratorów parafii, aby ze względu na umożliwienie wiernym uczestnictwa w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej poprzez transmisję telewizyjną oraz ze względu na solidarność ze Świątynią Opatrzności Bożej, w miarę możliwości rozważyli odwołanie Mszy świętych w niedzielę, 12 września br. w godzinach transmisji TV.

8. Zgodnie z komunikatem Archidiecezji Warszawskiej udział w uroczystościach beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej mogą wziąć tylko te osoby, które będą posiadały karty wstępu. Diecezję Legnicką będzie reprezentował Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski oraz 50-cio osoba grupa pielgrzymów z Bolesławca wraz z ks. Józefem Hupą.

9. Informuję już dzisiaj, że 26 września (niedziela) będziemy przeprowadzali w swoich parafiach coroczne badania niedzielnych praktyk religijnych ( dominicantes i communicantes), a także dodatkowo odpowiadali na pytania dotyczące zabytków nieruchowmych.

10. W ramach stałej formacji  ks. dr Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz, zaprasza do udziału we wrześniowym dniu skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Odbędzie się on w sobotę, dnia 11 września 2021 roku w Sanktuarium Świętego Jacka w Legnicy. Szczegółowy program znajduje się na stronie diecezji >>tutaj<<

11. W trosce o formację służby liturgicznej bardzo serdecznie ks. Mateusz Rycek, duszpasterz Służby Liturgicznej, zaprasza Ceremoniarzy, Lektorów i Ministrantów ze wszystkich parafii diecezji legnickiej wraz z Duszpasterzami do udziału w dniu skupienia, który odbędzie się w sobotę 25 września 2021 roku w diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Zgłoszenia grup do 21 września przyjmuje pod numerem: tel. 513-982-146 lub drogą elektroniczną na e-mail: ministrant@diecezja.legnica.pl. Szczegółowy program powinien dotrzeć do każdej parafii poprzez kolporterów, a także znajduje się na stronie diecezji >>tutaj<<

12. Zwracam się z prośbą do wszystkich księży o wysyłanie na adres: duszpasterski@diecezja.legnica.pl wszelkich terminów, które miałyby się znaleźć w kalendarium duszpasterskim 2021/2022. Ułatwi to nam wprowadzenie całości kalendarium w elektroniczny kalendarz znajdujący się na stronie internetowej diecezji legnickiej.

13. W wydziale duszpasterskim jestem do dyspozycji księży od poniedziałku do piątku z wyłączeniem wtorku w godzinach 9.00-14.00. Bardzo serdecznie zapraszam do podzielenia się wszelkimi sugestiami i propozycjami wobec wydziału, tak, by stawał się on pomocą w działaniach duszpasterskich na parafii.

14. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 18 września – dzień skupienia księży z roczników święceń 2017-2020,

– 9 października – dzień skupienia księży z roczników święceń 2011-2016

– 23 października – dzień skupienia księży z roczników święceń 2007-2010

– 15-18 listopada – rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów w Szklarskiej Porębie

– 22-25 listopada – rekolekcje kapłańskie w Szklarskiej Porębie

15. W ostatnich dniach Biskup Legnicki podjął następujące zmiany personalne:

– ks. Tomasz Pązik – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy i skierowany na studia specjalistyczna z katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim,

– ks. Marek Michalski – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni,

– ks. Daniel Zając – mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy.

 

WYDARZENIA DIECEZJALNE

Zapraszam do udziału w 22. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół, która odbędzie się w sobotę (4 września) w Krzeszowie

***

Tego dnia (4 września) odbywa się nabór na kolejny rok nauki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej(DIMK). Egzamin będzie miał miejsce w siedzibie DIMK w Legnicy przy ul. Jana Pawła II 1 o godz. 10.00.

***

5 września już po raz 39. z kościoła pod wezwaniem Św. Andrzeja w Męcince wyruszy piesza pielgrzymka na kalwarię zbudowaną w 1740 roku przez Cystersów. Kapliczki drogi krzyżowej rozsiane wśród pól i lasu wiodą pątników na górę Górzec. Podczas tegorocznej pielgrzymki wierni będą nieśli relikwie Św. Szarbela. W drodze na szczyt góry rozważane będą poszczególne stacje Męki Pańskiej, a o godz. 14.00 wierni wezmą udział we Mszy świętej polowej. Na zakończenie pielgrzymki przy zabytkowej sztolni „Rudolf” odbędzie się piknik charytatywny na rzecz 2-leniej Amelki podczas którego będzie można wziąć udział w koncercie Tomka Kamińskiego.

***

Rekolekcje, dni skupienia:

– 10-12 września, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt pod hasłem: „Na dobry początek”. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

***

Zapraszamy na koncert online KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI W SŁUŻBIE NARODU zorganizowany dla uczczenia beatyfikacji Wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia.  Koncert w formule online odbędzie 10 września o godz. 20.00 pod patronatem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W programie znajdą się utwory F. Chopina oraz ciekawe treści edukacyjne, całość dopełnią niepublikowane zdjęcia i narracja z offu. Projekt ma zasięg międzynarodowy, zależy nam na budowaniu pamięci zbiorowej. Premiera koncertu online odbędzie się 10 września o godz. 20.00 na stronie www.fkis.org

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

4 września | g. 21.00 | Legnica | kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Nocna Pielgrzymka Pokutna do Legnickiego Pola

***

6 września | g. 19.00 | Bolesławiec | Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

Koncert pt. „Caribbean Concert Spirituel”

Koncert w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

***

11 września | g. 19.00 | Polkowice | kościół pw. św. Michała Archanioła

Różaniec dla mężczyzn

Temat spotkania: „Życie duchowe i uczucia” z cyklu: „Rozumieć siebie”

***

11 września | g. 10.00 | Legnica | katedra

Konferencja „W blasku ojcostwa św. Józefa”

W programie: słowo na rozpoczęcie konferencji ks. prałata Roberta Kristmana, Proboszcza Katedry i Wikariusza Generalnego Diecezji Legnickiej, wykład dr Beaty Bochni o odpowiedzialności za rozwój i wychowanie dzieci, przedłożenie ks. Roberta Bielawskiego, „Być jak Józef, czy to współcześnie możliwe?”, modlitwa do św. Józefa oraz Msza Św. w intencji, wychowawców i wychowanków.