Komunikaty duszpasterskie – 31.10.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Jeszcze raz chciałbym przypomnieć kilka informacji zawartych w kalendarzu liturgicznym: „Msza święta sprawowana w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu nie powinna mieć charakteru pokutnego oraz sprawiać pozorów, że jest sprawowana jako pogrzebowa. Dlatego podczas tej Mszy nie używa się szat koloru fioletowego, lecz koloru białego lub złotego. Tego dnia można sprawować procesję na cmentarz z pięcioma stacjami oraz pobłogosławić lampki, znicze i kwiaty. Tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

2. W dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych każdemu kapłanowi wolno celebrować trzy Msze święte w zależności od potrzeb: jedną według własnej intencji lub intencji ofiarodawcy, drugą za wszystkich zmarłych, a trzecią w intencjach Ojca Świętego. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek. Dozwolona jest Msza pogrzebowa”. Warto również przypomnieć wszystkim parafianom, że „wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny w dniach od 1 do 8 listopada. Warunkiem uzyskania tego odpustu jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy publicznej lub półpublicznej oraz odmówienie ‘Ojcze nasz’ i ‘Wierzę w Boga’ oraz wypełnienie innych warunków, takich jak przystąpienie do sakramentu pojednania, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencji Ojca Świętego”.

3. W imieniu ks. Piotra Zawadki, ekonoma diecezji legnickiej, przypominam, że w dniach 1-2 listopada, tradycyjnie już podejmujemy kwestę na cmentarzach parafialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, gdzie kształcą się szafarze sakramentów zbawienia. Prosimy, aby w parafiach, gdzie nie ma cmentarza parafialnego, zbiórkę tę przeprowadzić w kościołach. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za troskę o właściwą formację duchowieństwa, a zebrane ofiary prosimy o wpłacanie do kasy Legnickiej Kurii Biskupiej.

4. Przypominam Księżom Dziekanom o złożeniu zamówień do wydziału duszpasterskiego na diecezjalny obrazek kolędowy (termin: 15 listopada).

5. Przyszła niedziela jest Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W bieżącym roku dzień ten poświęcony będzie sytuacji chrześcijan w Sudanie Południowym. Wszelkie materiały katechetyczne i duszpasterskie zostaną udostępnione jeszcze dzisiaj na stronie diecezji.

6. Biskup Legnicki zwraca się z prośbą do wszystkich Księży Proboszczów, aby w Święto Odzyskania Niepodległości, 11 listopada br., we wszystkich kościołach i kaplicach w łączności z całą Polską, odśpiewać hymn narodowy, przed lub po liturgii Mszy świętej.

7. Od pewnego czasu na podstronie Wydziału Duszpasterskiego (www.diecezja.legnica.pl/duszpasterski) mogą księża każdego dnia uzyskać następujące informacje: intencję papieską, wyciąg z kalendarza liturgicznego diecezji legnickiej, dyżur danej parafii dotyczący adoracji całodziennej w diecezji, rocznicę urodzin lub święceń kapłanów diecezji legnickiej oraz rocznicę śmierci przypadające na konkretny dzień. Wykorzystajmy te informację do systematycznej modlitwy zarówno za zmarłych wypraszając im życie wieczne, ale także za nas posługujących w poszczególnych parafiach, by dzięki modlitwie prezbiterium diecezji legnickiej budowało swoją jedność i solidny fundament kapłańskiej służby.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Rada Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim oraz Wyższe Seminarium Duchowne zapraszają do udziału w Konferencji naukowej pt. „Katolik świecki wobec wyzwań współczesnej kultury”, która odbędzie się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy (ul. Jana Pawła II 1) w sobotę 9 listopada 2019 roku od godz. 10.00. Prelegentami będą: ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, Pan redaktor Grzegorz Górny oraz Pan dr Zbigniew Rudnicki. Szczegółowy program na stronie diecezji.

Warsztaty:

– 8 listopada, godz. 17.00-19.30 (Lubin) – Warsztaty z dietetykiem klinicznym „Jesteś tym, co jesz”. Prowadzącą warsztaty jest Magdalena Ptaszowska – dietetyk kliniczny, członek Państwowej Akademii Zdrowia, prowadzi skuteczną edukację i dietoterapię. Wydarzenie organizuje Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Szczegółowe informacje i zapisy: www.cfrlubin.pl. Koszt: 40 zł.

– 9 listopada, godz. 17.00-19.30 (Lubin) – Warsztaty dla Rodziców „Komunikacja dziecko-rodzic. Błędy komunikacyjne”. Prowadzącą warsztaty jest Patrycja Konopka. Podczas spotkania organizatorzy zapewniają opiekę nad Państwa dziećmi, które ukończyły 6 rok życia. W przerwie kawa i poczęstunek. Wydarzenie organizuje Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Szczegółowe informacje i zapisy: www.cfrlubin.pl. Koszt: 15  zł.

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

Od 1 listopada do polskich kin wchodzi film „Nieplanowane”. Jeden z opisów tej produkcji brzmi: „.Jako jedna z najmłodszych dyrektorek kliniki Planned Parenthood w USA Abby Johnson była współodpowiedzialna za przeprowadzenie przeszło 22 000 aborcji. Była rzeczniczką sprawy, w którą głęboko wierzyła. Tak było do dnia, kiedy ujrzała coś, co odmieniło ją na zawsze”. Film jest przeznaczony widzów powyżej 15 roku życia i porusza kwestie fundamentalne naszej codzienności, czyli prawo do życia. Film jest oparty na faktach. Warto byśmy promowali tę profesjonalnie przygotowaną produkcję, która stawia nas przed konkretnym życiem kobiety, jej duchową walką, sposobem myślenia. Zachęcam księży do zorganizowania wspólnych seansów dla parafii, a przede wszystkim promocji filmu podczas ogłoszeń parafialnych, a także wywieszenia plakatów, które w większości otrzymaliśmy od wydawnictwa Rafael. Szczegółowe informacje, materiały katechetyczne można znaleźć na stronie: www.nieplanowanewpolsce.pl.

Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” planuje wydanie numeru specjalnego na rozpoczęcie nowego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2019-2022: „Eucharystia daje życie”. Wstępną treść tego numeru poniżej. Zwracam się do Księży Proboszczów z prośbą o pomoc w zebraniu zamówień w swojej parafii na ten specjalny numer „Źródła” dla różnych grup rodzin ze szczególnym uwzględnieniem rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Przy zamówieniach powyżej 30 egz. koszt jednego egzemplarza wynosi 2,50 zł. Ze względów organizacyjnych prosimy o ustalenie potrzebnej liczby egzemplarzy najpóźniej do 15 listopada (numer ukaże się w pierwszą niedzielę Adwentu, tj. z datą 1 grudnia 2019 r.) oraz przesłanie zamówienia e-mailem: duszpasterski@diecezja.legnica.pl lub telefonicznie: 76-724-41-11.

Specjalny numer „Źródła” będzie zawierał następujące artykuły, felietony: cytaty ze św. Jana Pawła II na temat Mszy św.; Jak rozumieć hasło nowego roku duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”?; Czym jest Msza św.; Symbolika Eucharystii; Pierwsze piątki miesiąca; Gregorianki; Cuda Eucharystyczne w Polsce; Dzieci w kościele; św. Jan Paweł II gorliwy miłośnik Eucharystii; fragmenty encykliki „Ecclesia de Euchatistia”; Papież Benedykt XVI o Mszy św.; Papież Franciszek o Mszy św.; Święci o Eucharystii.

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

– 2 listopada | g. 20.00 i 22.00 | Krzeszów | Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP
Nocne zwiedzenia Opactwa

– 8 listopada | g. 19.30 | Jelenia Góra | kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Koncert symfoniczny „MESSA DA REQUIEM” Giuseppe Verdiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, Chóru Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz solistów. Koncert jest biletowany, koszt: 30 zł.

 

X