Komunikaty duszpasterskie – 31 stycznia 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W najbliższą Niedzielę obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, które jednocześnie jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Biskup Legnicki zaprasza wszystkie osoby życia konsekrowanego z diecezji na Eucharystię do katedry legnickiej o godz. 10.00 podczas której nastąpi odnowienie ślubów zakonnych. Przypominam, że ofiary składane tego dnia do puszek (w zeszłym tygodniu była błędna informacja, że jest to taca) są przeznaczone na zgromadzenia kontemplacyjne. Zebrane ofiary należy wpłacić do kasy kurialnej.

2. Informuję, że Wydział Duszpasterski zajmuję się koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy w dniu 7 czerwca br. z terenu diecezji legnickiej. Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów oraz wszystkich osób, biur organizujących wyjazd na tę uroczystość o zgłaszanie do wydziału duszpasterskiego (telefonicznie lub e-mailowo) następujących kwestii związanych z (termin ostateczny:
20 marca
):

– Liczbą kart wstępu dla księży do koncelebry

– Liczbą kart wstępu na plac dla wiernych

– Liczbą kart wstępu do sektora dla osób niepełnosprawnych

– Liczbą kart parkingowych dla autokarów

– Liczbą kart parkingowych dla samochodów osobowych (liczba miejsc ograniczona)

3. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski w ostatnich dniach zatwierdził wykaz udzielania sakramentu Bierzmowania w roku 2020, w poszczególnych dekanatach przez Księży Biskupów według ustalonego porządku, który jest dostępny >>tutaj<<.

4. Od stycznia 2020 roku Biskup Legnicki powołał osobną instytucję jaką jest Diecezjalne Biuro Gospodarcze, które w jednym ze swoich zadań pomaga Księżom Proboszczom w kwestiach administracyjno-gospodarczych. Na stronie diecezji w zakładce “Instytucje – Diecezjalne Biuro Gospodarcze” lub bezpośrednio pod adresem: diecezja.legnica.pl/gospodarczy znajdą Księża wszelkie informacje dotyczące wspomnianych kwestii oraz wzory dokumentów ułatwiające podejmowane działania na terenie parafii.

5. Wydział Duszpasterski będzie składał diecezjalne zamówienie na nowy „Obrzęd bierzmowania” w księgarni św. Jacka. Wspomnianym obrzędem będą posługiwać się Księża Biskupi podczas udzielania sakramentu bierzmowania. Zwracam się z prośbą do Księży Dziekanów o zebranie zapotrzebowania we własnych dekanatachoraz zgłoszenie ilości obrzędu w wydziale duszpasterskim do 10 lutego br. telefonicznie: 76-724-41-11 lub e-mailowo: duszpasterski@icloud.com. Tego dnia zostanie złożone zamówienia. Po tym terminie obrzęd będzie można zakupić tylko indywidualnie. Koszt jednego egzemplarza to 75 zł. Obrzędy będą do odebrania przez Księży Dziekanów w księgarni Caritas, w Legnickiej Kurii Biskupiej po uprzednim zawiadomieniu. 

6. Chciałbym poinformować, że Wydział Duszpasterski LKB organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w dniach
15-21 maja 2020 Koszt pielgrzymki to 780 zł+150 euro. Szczegółowy program znajduje się na stronie diecezji oraz dołączam go poniżej, a także proszę o zamieszczenie ogłoszenia o pielgrzymce podczas najbliższej niedzieli. Zapisy w wydziale. Szczegóły >>tutaj<<.

7. Chciałbym poinformować, że kalendarium duszpasterskie w formie drukowanej będzie ukazywało się jako aneks w „Legnickich wiadomościach diecezjalnych” raz na kwartał. Dzięki temu każda z parafii będzie miała dostęp do aktualnego kalendarza wydarzeń diecezjalnych. Jednocześnie zwracam się z prośbą o informowanie na bieżąco o różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych w naszych parafiach, w celu umieszczenia ich w kalendarzu elektronicznym oraz w kalendarzu drukowanym.

8. Na prośbę ks. Zygmunta Kosowskiego, dyrektora wydawnictwa św. Stanisława BM w Krakowie zachęcam do włączenia się w akcję rozprzestrzeniania iskry Bożego Miłosierdzia w parafiach poprzez dystrybucję BEZPŁATNYCH egzemplarzy książeczek Jezu ufam Tobie. Prosimy o zgłaszanie zamówień książeczek w formie pisemnej na adres: Wydawnictwo św. Stanisława BM, ul. Totus Tuus 32, 30-610 Kraków, lub mailowo: dyrektor@stanislawbm.pl. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z p. Zbigniewem Łatakiem dzwoniąc pod numer tel. 12-25-75-338. Ze względu na konieczność określenia wielkości nakładu, będziemy wdzięczni za informację zwrotną do dn. 1.03.2020 r. Parafia ponosi jedynie koszty przesyłki zamówionych egzemplarzy. Pismo Księdza Dyrektora w załączniku.

9. Zachęcam również do bardzo ciekawej katolickiej akcji jaką jest Zdrapka Wielkopostna 2020 – jest to papierowy wielkopostny kalendarz ze zdrapką. Począwszy od Środy Popielcowej aż do Wielkanocy pod zdrapkami czekają zadania, które zaleca się w Wielkim Poście czyli jałmużna, post i modlitwa. Akcja rusza 5 lutego w środę o godz. 14.00.Więcej informacji można znaleźć na stronie zdrapkawielkopostna.pl. Zdrapki można zamawiać w małych i dużych pakietach. W kwestii specjalnych zamówień indywidualnych można się kontaktować na adres kontakt@mapsy.me

10. W ramach Formacji Stałej Prezbiterów Leopold Rzodkiewicz zaprasza wszystkich księży wyświęconych w latach 2005-2010 na kolejne spotkanie w ramach tzw. „kursu proboszczowskiego”, który odbędzie się 8 lutego br. w Legnicy.

11. W ciągu najbliższych dni wejdą w życie diecezji następujące zmiany podjęte przez Biskupa Legnickiego:

– z dniem 31 stycznia br. ks. Mieczysław Bętkowski został odwołany z funkcji Dziekana Dekanatu Mysłakowice;

– z dniem 1 lutego br. na mocy kan. 374, par 2 KPK, Biskup Legnicki przeniósł siedzibę dotychczasowego dekanatu Mysłakowice z Mysłakowic do Karpacza, z siedzibą przy parafii pw. Nawiedzenia NMP oraz zmienił nazwę dekanatu Mysłakowice na Karpacz;

– z dniem 1 lutego br. ks. Paweł Oskwarek został ustanowiony Dziekanem Dekanatu Karpacz na okres pięciu lat;

– z dniem 2 lutego br. s. Joanna Kierbiec CSFFM została mianowana Diecezjalną Referentką ds. zakonnych na terenie Diecezji Legnickiej;

– z dniem 2 lutego br. ks. Janusz Krzyśków został odwołany z funkcji rezydenta parafii
św. Marcina w Jaworze i przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Legnicy.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Warsztaty:

Warsztaty: „Dziecko w czasie kryzysu”. Warsztaty są przeznaczone dla rodzin, par
i małżeństw, które dotyka kryzys rodziny, które chcą jak najlepiej pomóc dziecku znieść rozstanie jego rodziców. Rozstanie rodziców to dla dziecka zawsze wydarzenie bardzo trudne, niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Ubolewamy nad rozpadem każdej rodziny, jakiego jesteśmy świadkami w praktyce poradnianej, widzimy, z jak wielkim mozołem rodzice próbują ułożyć swoje życie po rozstaniu i stąd propozycja pomocy dla rodzin, które w tym wszystkim chcą zadbać o potrzeby dziecka. Odbędą się 1 lutego, w godz. 10:00-14:00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie, a poprowadzi je dr Beata Bochnia – mama, babcia, nauczyciel akademicki, terapeuta rodzin. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują telefoniczne zapisy: 697-672-275. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza w dniach 10-15 lutego 2020 roku do Rakowic Wielkich na rekolekcje poświęcone IV prawom życia duchowego pod hasłem: „W mocy Ducha”. Zaproszenie jest skierowane do młodzieży, która w tym czasie ma ferie, ale również do dorosłych, którzy nie muszą być związani z Odnową. Jest to propozycja pogłębienia życia duchowego szczególnie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Rekolekcje poprowadzą: ks. Jarosław Święcicki oraz ks. Paweł Sajdutko. Koszt to 300 zł. Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie diecezji.

***

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się  pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

14-16 lutego 2020 r., dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej i kl. I szkoły ponadpodstawowej

21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00.

Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD.

Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe: ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl. Do niniejszych komunikatów dołączam plakat w formie elektronicznej oraz zgodę udziału w rekolekcjach dla osób niepełnoletnich.

 

***