Komunikaty duszpasterskie – 4.10.2019

 

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W dniu 28 września odbył się diecezjalny dzień skupienia służby liturgicznej w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Wzięło w nim udział blisko 150 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wraz z duszpasterzami z parafii diecezji legnickiej. W sposób szczególny w imieniu ks. Mateusza Rycka dziękuję za obecność delegacjom służby liturgicznej z następujących parafii:

– parafia pw. św. Augustyna w Ciechanowicach,
– parafia pw. św. Rodziny w Chełmsku Śl.
– parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie,
– parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu,
– parafia pw. św. Marcina w Jaworze,
– parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze,
– parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze,
– parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze,
– parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy,
– parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy,
– parafia pw. św. Jacka w Legnicy,
– parafia pw. św. Trójcy w Legnicy,
– parafia pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy,
– parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Leśnej,
– parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie,
– parafia pw. św. Jana Sarkandra w Lubinie,
– parafia pw. Nawiedzenia NMP w Mściwojowie,
– parafia pw. Św. Trójcy w Paszowicach,
– parafia pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach,
– parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach,
– parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulikowie,
– parafia pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu,
– parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu.

Mamy nadzieję, że dni skupienia dla służby liturgicznej, będą się stale rozwijać i staną się dobrą okazją do integracji i rozwoju ministrantów. Tegoroczny dzień skupienia służby liturgicznej wpisujemy jako wydarzenie cykliczne, które będzie odbywało się co roku w ostatnią sobotę września w sanktuarium św. Jacka. Zatem zapraszam już 26 września 2020 roku do Legnicy.

2. Na stronie diecezji umieszczony został „List pasterski KEP z okazji nachodzącego XIX Dnia Papieskiego”, który należy odczytać w 27. Niedzielę zwykłą 6 października br. List w formie „do wydruku” >>tutaj<<.

3. W poniedziałek Biskup Legnicki będzie przewodniczył Mszy świętej inaugurującej nowy rok akademicki 2019/2020 w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Kolejne rok formacji do kapłaństwa rozpoczęło łącznie 24 kleryków wraz z alumnami przebywającymi na praktykach duszpasterskich.

4. Zgodnie z dekretem Biskupa Stefana Cichego z dnia 10 października 2007 roku w którym pisał „(…) zezwalam, aby odtąd święty Dominik Savio był patronem Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej i zarządzam, by 10 października każdego roku we wspólnotach parafialnych uroczyście obchodzić kolejne rocznice dzisiejszego wydarzenia” zachęcam wszystkich księży, opiekunów parafialnych Służb Liturgicznych, by 12. rocznicę ustanowienia św. Dominika Savio patronem SL, czyli najbliższy czwartek (10 października), przeżyć w tej wspólnocie w sposób uroczysty poprzez celebrację Eucharystii, wspólnotowy udział w nabożeństwie różańcowym oraz agapę. Materiały duszpasterskie do wykorzystania tego dnia zostaną umieszczone na początku tygodnia na stronie diecezjalnej.

5. W czwartek (10 października) w Legnicy odbędzie się spotkanie dekanalnych Ojców Duchownych na które serdecznie zapraszam wszystkich księży pełniących w/w posługę w diecezji.

6. Przypominam i zapraszam wszystkich Księży Dziekanów na konferencję, która odbędzie się 11 października (piątek) o godz. 10.30 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

7. W tym tygodniu dotarły do wszystkich Księży Proboszczów dwie informacje dotyczącą spotkań rejonowych dla księży oraz corocznych badań praktyk religijnych (20 października) wraz z formularzem. Podczas spotkań rejonowych będzie można zobaczyć oraz nabyć wszelkie materiały formacyjne do sakramentów: chrztu, bierzmowania, małżeństwa, a także lekcjonarze i krzyże do Bierzmowania.

8. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej cały czas przyjmuje kandydatów na diecezjalny kurs lektorski i psałterzystów z rozszerzoną funkcją kantora, który rozpocznie się w październiku. Kurs lektorski jest skierowany tylko dla starszych ministrantów od kl. 7. szkoły podstawowej, a dla dziewcząt proponujemy kurs psałterzystów również od kl. 7. Zajęcia odbywać się będą w domu Caritas w Legnicy. Szczegółowe informacje na stronie diecezji. Zapisy przyjmuje ks. Mateusz Rycek – przewodniczący Diecezjalnego Zespołu Duszpasterstwa Służby Liturgicznej – tel. 513-982-146, e-mail: ministrant@diecezja.legnica.pl

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

– Jutro Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Już 5-ego października zapraszamy pielgrzymów z Diecezji Legnickiej oraz z całej Polski.

Pielgrzymka Dzieci do Krzeszowa to wydarzenie otwarte dla dzieci, młodzieży i rodzin. 12-ego października 2019 roku po raz drugi będziemy mieli okazję spędzić wspólnie dzień. Tegoroczna edycja skupia wokół wydarzenia jeszcze więcej atrakcji, to m.in. towarzyszący pielgrzymce Przegląd Piosenki dla Dzieci i Młodzieży, to jeszcze więcej konkurencji, gra terenowa, dmuchańce do dyspozycji dzieci, zabawa fantowa – a wszystko to zwieńczone Wielką Galą Nagród, która uhonoruje wszystkich zwycięzców. Tradycyjnie odbędzie się także Msza Święta, która specjalnie z okazji pielgrzymki zostanie odprawiona w przepięknym Kościele Brackim.

Rekolekcje, dni skupienia:

9-11 października – Rekolekcje Akademickie „Daj sobie pokój!” prowadzone przez o. Adama Szustaka OP w katedrze legnickiej. Szczegółowy program znajduje się na stronie Duszpasterstwa Akademickiego IKONA: www.daikona.pl oraz stronie diecezji. Rekolekcje mają formę otwartą, dlatego zapraszamy wszystkich do udziału.

– 11-13 października – Weekend biblijny „Modlitwa w działaniu” prowadzone przez dr Marię Miduch – dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej w domu rekolekcyjny „Szema” w Przesiece. Koszt: 190 zł. Zapisy: tel. 796-009-013 lub e-mail: zapisyszema@gmail.com

Warsztaty, przeglądy:

– 11-13 października (Jelenia Góra)Warsztaty muzyczne przed Niedzielą Papieską. Zapisy i szczegółowe informacje dotyczące warsztatów udziela pani Małgorzata Bak: tel. 503-394-206 lub e-mail: m.bak70@gmail.com

– 12 października (Lubin)warsztaty „Jak przetrwać kryzysy małżeńskie i kryzysy w relacjach damsko-męskich?”. Wydarzenie organizuje Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Koszt udziału to 15 zł. Szczegółowe informacje i zapisy: www.cfrlubin.pl

– 12 października (Krzeszów) – Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej dla dzieci i młodzieży. Szczegóły na: www.opactwo.eu

– 12 października (Bolesławiec) – XI Przegląd Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży „Cantate Domino”. Szczegóły i regulamin na: www.sanktuarium.boleslawiec.pl

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

24-27 października w Gnieźnie odbędzie się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Radość miłości”, który w całości będzie poświęcony rodzinie, by pochylić się nad rodziną i podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie, poszerzyć nasze spojrzenie i ożywić naszą świadomość znaczenia małżeństwa i rodziny. Rejestracja na kongres odbywa się poprzez stronę internetową: www.radoscmilosci.org, gdzie również można zapoznać się z programem oraz biografiami zaproszonych gości.

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

– 10 października | g. 18.00 | Legnica | klasztor o. Franciszkanów (ul. Rataja)
Spotkanie DLP’90. Gość: prof. Romuald Szeremietiew – wykładowca akademicki, publicysta, były minister Obrony Narodowej i były poseł. Wygłosi wykład: „Polska w Europie”. Rozpoczęcie spotkania Mszą świętą.

– 11 października | g. 19.30 | Bolesławiec | kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Nabożeństwo TAIZE oraz spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia, które poprowadzi ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator wyjazdu na ESM.

– 12 października | Jelenia Góra-zamek Chojnik
Rajd Papieski na Chojnik z okazji XIX Dnia Papieskiego dla szkół jeleniogórskich i okolic.

– 13 października | g. 16.00 i g. 18.00 | Jelenia Góra | Filharmonia Dolnośląska
Koncert charytatywny „Wstańcie, chodźmy” z okazji XIX Dnia Papieskiego. Gwiazda wieczoru: Poldek Twardowski. Wejściówka cegiełka: 30 zł do nabycia w Zespole Szkół Katolickich w Jeleniej Górze przy ul Kopernika 1 lub ul. PCK 23. Tel. 503-394-206, 519-575-989