Komunikaty duszpasterskie – 5 listopada 2021

1. W przyszłą sobotę 13 listopada w katedrze legnickiej odbędzie się zakończenie peregrynacji obrazu św. Józefa, która rozpoczęła się 1 maja. Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski. Już dzisiaj dziękuję wszystkim Przewielebnym Księżom za współpracę w organizacji tego wydarzenia. W sposób szczególny moje podziękowanie kieruję wobec wszystkich Księży, którzy przyjęli obraz w kościołach stacyjnych, a także tym Księżom, którzy włączyli się aktywnie w nabożeństwa i modlitwy w dekanatach wraz ze swoimi parafianami. Niech św. Józef oręduje z nami, byśmy tak jak On potrafili kroczyć Bożymi drogami w swoim życiu.

2. 14 listopada obchodzimy niedzielę jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W bieżącym roku dzień ten poświęcony będzie sytuacji chrześcijan w Libanie. Materiały duszpasterskie dostępne jako pliki do pobrania na stronie internetowej www.pkwp.org.. Chciałbym przypomnieć, że zbiórka do puszek po Mszach świętych jest dobrowolna. Jeżeli Księża Proboszczowie zdecydują się na zbiórkę proszę o wpłatę pieniędzy bezpośrednio na konto Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” lub do kasy kurialnej.

3. Przypominam Księżom Dziekanom o złożeniu zamówień do wydziału duszpasterskiego na diecezjalny obrazek kolędowy do 15 listopada. Tego dnia zostanie złożone zamówienie w drukarni. Jednocześnie prosiłbym Księży Proboszczów, o ile tego już nie zrobili, o odesłanie formularza z liczenia wiernych, które musimy przygotować i odesłać do ISKK w Warszawie.

4. Biskup Legnicki zwraca się z prośbą do wszystkich Księży Proboszczów, aby w Święto Odzyskania Niepodległości, 11 listopada br., we wszystkich kościołach i kaplicach w łączności z całą Polską, odśpiewać hymn narodowy, przed lub po liturgii Mszy świętej.

5. W tym tygodniu został wysłany do druku kalendarz liturgiczny, który tak jak w poprzednich latach w swojej treści nie będzie zawierał danych teleadresowych do poszczególnych parafii. Składem oraz drukiem kalendarza liturgicznego zajmuje się Diecezjalne Centrum Edukacyjne.

6. Od 3 lat Niedziela zwykła (w tym roku: 14 listopada) jest ogłoszona przez Papieża Franciszka Światowym Dniem Ubogich. Ojciec Święty zaprasza nas do wyjścia wobec drugiego człowieka z pomocną dłonią. Zachęcam do organizacji tego dnia, a może nawet tygodnia, wydawania ciepłych posiłków lub kanapek robionych wspólnie przez rodzinę parafialną, rozdawania ciepłych ubrań, które zalegają w naszych domach, rozmowy z osobami bezdomnymi, wspólnej modlitwy na ulicach miast i wielu innych inicjatyw, które rodzą się w naszych sercach. Jak napisał Papież Franciszek w orędziu przeznaczonym na ten właśnie dzień: „Chciałbym, aby Światowy Dzień Ubogich, który celebrujemy już po raz piąty, mógł zakorzenić się jeszcze bardziej w naszych Kościoła lokalnych i otworzyć się na ruch ewangelizacyjny, który spotkałby w pierwszym rzędzie ubogich tam, gdzie oni się znajdują. Nie możemy czekać, aż zapukają do naszych drzwi. Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć… Ważne jest, by zrozumieć, jak się czują, czego doświadczają, jakie pragnienia mają w sercu. Przyjmijmy za własne przejmujące słowa księdza Primo Matzzolariego: «Chciałbym was prosić, żebyście nie pytali mnie, czy są biedni ludzie, kim są i ilu ich jest, bo obawiam się, że takie pytania stanowią rozproszenie lub pretekst do unikania dokładnego wskazania sumienia i serca. […] Nigdy nie liczyłem ubogich, ponieważ nie można ich zliczyć: ubogich się przytula, a nie liczy» („Adesso” nr 7, 15 kwietnia 1949 r.). Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia”.

7. Zapraszamy osoby dorosłe (powyżej 20 roku życia) do udziału w kolejnej edycji Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej. W planie wykłady, ćwiczenia i konwersatoria, pogłębiające wiedzę i duchowość liturgiczno-biblijną oraz umiejętność wykonywania funkcji liturgicznych, a przez to przygotowujące do pełniejszego udziału w liturgii. Najkorzystniej jest, gdy w formacji bierze udział po kilka (3-5) osób z parafii, co umożliwia kształtowanie zespołów liturgicznych. Inauguracja roku formacyjnego 2021/2022 odbędzie się 20 listopada 2021 roku (sobota) o godz. 9.30 i potrwa do trzech godzin. Miejsce: Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy. Zapisy i informacje: Irena Chłopkowska, tel. 519-816-470, mail: i.chlopko@wp.pl. Zobacz naszą stronę: www.diecezja.legnica.pl/dsl/

8. Serdecznie zapraszamy na diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, które odbędzie się 13 listopada 2021 roku (sobota) w godz. 9.00-14.00. Rozpoczniemy Eucharystią o godz. 9.00 pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, a następnie zostaną wygłoszone trzy prelekcje:  prof. dra hab. Waldemara Chrostowskiego pt. «Kardynał Stefan Wyszyński – droga do świętości»; red. Anety Liberackiej (Kraków, Stacja7.pl) pt. «Soli Deo. Testament bł. Stefana Wyszyńskiego»; Ks. dra Andrzeja Gałki (krajowy duszpasterz osób niewidomych) pt. «Matka Czacka i Prymas Tysiąclecia – w komunii wiary i miłości»

9. Zapraszamy do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez Wspólnotę z Taizé. W tym roku odbędzie się ono w Turynie we Włoszech, w dniach od 28 grudnia 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku. Podstawowe informacje: spotkanie jest wyłącznie dla osób pełnoletnich – między 18 a 35 rokiem życia(w tym roku, ze względu na szczególne warunki związane z pandemią, młodzież poniżej 18 roku życia nie może wziąć w nim udziału); wszyscy uczestnicy muszą posiadać Europejski Certyfikat Covidowy (UCC);uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć, specjalnie dla nich udostępniony, Całun Turyński; koszt udziału w spotkaniu (dla Polaków) to 65 euro; koszt biletów lotniczych (trasa Wrocław-Warszawa-Mediolan Malpensa i z powrotem) to 500-650 złotych (w zależności od liczby zgłoszeń); wylot z Wrocławia jest 28 grudnia o godz. 5.30, a powrót do Wrocławia 2 stycznia 2022 roku o godz. 0.10. zapisy trwają do 12 listopada – zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: petruskruczyk@gmail.com; organizatorem wyjazdu i opiekunem grupy jest ks. Piotr Kruczyk z parafii NSPJ w Legnicy.

10. Fundacja Lux Veritatis zrealizowała film biograficzny, poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu pt.: „Nędzarz i Madame”. Obraz ten wejdzie do kin w dniu 12 listopada br., w 32. rocznicę kanonizacji brata Alberta, której dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II. Recenzja filmu: „Film „Nędzarz i madame” ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty. Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia”.

11. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 15-18 listopada – rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów w Szklarskiej Porębie. Prowadzący: ks. prof. Mariusz Rosik z Wrocławia.

– 22-25 listopada – rekolekcje kapłańskie (2. tura) w Szklarskiej Porębie. Prowadzący: ks. dr Bernard Kozłowski z Częstochowy.
Wszystkie serie rekolekcji rozpoczynają się w poniedziałek o godz. 17.00, a kończą w czwartek o 13.00. Udział proszę zgłaszać do ks. Leopolda Rzodkiewicza:  602 104 670.

– Ogólnopolskie Rekolekcje Kapłańskie pod patronatem Przewodniczącego Komisji KEP ds. Duchowieństwa. II Edycja rekolekcji rozpoczyna się 5 listopada i potrwa do 8 grudnia (uroczystość Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny). Tytuł Rekolekcji to: „Rozpal na nowo charyzmat Boży – z Maryją ku pełni kapłaństwa”. Każdy dzień Rekolekcji składać się będzie z Wprowadzenia oraz tekstów do osobistej medytacji. Rekolekcje będą dostępne na stronie oddanie33.pl, w zakładce: „dla kapłanów” oraz na stronach i kanałach patronów. Przez pierwsze 10 dni wprowadzenia prowadzić będzie Ks. Bp Andrzej Przybylski. Motywem przewodnim tych dni jest WYBRANIE. Medytacje na te dni pochodzić będą z Listów Jana Pawła II do kapłanów na Wielki Czwartek oraz z Dziennika duchowego oblata benedyktyńskiego pt: „In sinu Iesu”. Przez drugie 10 dni wprowadzenia prowadzić będzie o. Wojciech Surówka. Motywem przewodnim tych dni jest ODDANIE. Medytacje pochodzić będą z rozważań o. Jacka Woronieckiego OP oraz z dziennika „In Sinu Iesu”. Przez trzecie 10 dni wprowadzenia prowadzić będzie Ks. Marcin Modrzyński. Motywem przewodni tych dni będzie POSŁANIE. Medytacje pochodzić będą z rozważań papieża Benedykta XVI oraz dziennika „In Sinu Iesu”. Ostatnie trzy dni zawierać będą podsumowanie. Każdy dzień zawiera także fragment Słowa Bożego. Medytacje dostępne będą zarówno w formie elektronicznej jako tekst oraz w formie audiowizualnej. Patronat honorowy nad rekolekcjami objął J.E. Ks. Abp Wojciech Polak – Przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa. 

12. W ostatnich dniach Biskup Legnicki podjął następujące zmiany personalne:

– ks. Czesław Włodarczyk – mianowany dyrektorem Radia PLUS Legnica z dniem 1 listopada 2021 roku.

 

X