Komunikaty duszpasterskie – 6.12.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli 8 grudnia z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych „20. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Przypominam, że zbiórka do puszek tego dnia jest obligatoryjna. Zebrane kwoty należy wpłacić do kasy kurialnej. 

2. W przyszłym tygodniu będą do odebrania przez Księży Dziekanów zamówione obrazki kolędowe. O szczegółowej dacie poinformuję w osobnej wiadomości.

3. Tego dnia (8 grudnia) podczas Mszy św. o godz. 13.00 pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze legnickiej, jeden alumn III roku seminarium duchownego otrzyma strój duchowny. Polecamy pamięci modlitewnej kleryka Aleksandra Sobóla z parafii pw. Św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

4. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego zwraca się z prośbą do Przewielebnych Księży Proboszczów o zorganizowanie zbiórki darów natury (ziemniaki, marchew, pietruszka, buraki i inne) na potrzeby naszego WSD. Księży, którzy będą chcieli przekazać dary prosimy o kontakt z ks. Dyrektorem Tomaszem Kołodziejem, kom. +48-666-698-864.

5. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości, które pojawiają się co roku w związku ze sprawowaniem Mszy świętej roratniej dr Marek Kluwak przygotował wskazania w których na podstawie dokumentów kościelnych wyjaśnia kwestie związane ze śpiewem hymnu „Chwała na wysokości”, zapalaniem świateł podczas Rorat itp. Z tekstem można się zapoznać >>tutaj<<

6. Formacja Stała Prezbiterów:

– 11 grudnia – Dzień Skupienia Księży Neoprezbiterów w Legnicy,

– 14 grudnia – kolejne spotkanie prezbiterów wyświęconych w latach 2005-2010 na tzw. Kursie Proboszczowskim w Legnicy.

7. W ostatnich dniach Biskup Legnicki podjął następujące decyzje:

– powołał „Zespół ds. wdrożenia diakonatu stałego w diecezji legnickiej”, w następującym składzie osobowym: ks. Tomasz Czernik (przewodniczący), ks. Marek Kluwak i ks. Tomasz Kwiecień. Do zadań Zespołu należy: przygotowanie od strony formalno-prawnej wprowadzenia diakonatu stałego w diecezji legnickiej, opracowanie regulaminu formacji i posługi diakonów stałych w diecezji legnickiej oraz udzielanie koniecznych informacji kandydatom do diakonatu stałego

– ks. Tomasz Baran został ustanowiony kapelanem gminnym strażaków oddziału gminnego ZOSP RP w Starej Kamienicy

– ks. Łukasz Świerniak został mianowany Diecezjalnym Kapelanem Związku Strzeleckiego na terenie Diecezji Legnickiej,

– ks. Andrzej Tarnowski został odwołany ze stanowiska wikariusza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni i ustanowiony rezydentem w parafii pw. Św. Maternusa B. M. w Lubomierzu.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

***
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy
zaprasza 7 grudnia br. o godz. 19.00 
na spotkanie z Janem Pospieszalskim pt. „Tolerancja… czy despotyzm – atak na rodzinę”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

***
Przy Katedrze Legnickiej
powstał Chrześcijański Klub Filmowy, który we współpracy z kinem „Piast” w Legnicy, będzie sprowadzał ciekawe filmy o tematyce chrześcijańskiej lubi poruszające ważne tematy moralne. Inauguracja działalności Klubu odbędzie się w kinie „Piast” w najbliższą sobotę, 7 grudnia, o 14.00, projekcją filmu pt. „Chleb z nieba”. Jest to pełna ciepła opowieść
o darze jaki otrzymała para bezdomnych ludzi, którzy na śmietniku znaleźli niemowlę – małego radosnego chłopca. Okaże się, że dziecko jest widoczne tylko dla niektórych ludzi. Kim jest chłopiec i dlaczego widzą tylko niektórzy…? Wyjaśni to fabuła filmu, który warto zobaczyć, zwłaszcza w czasie rozpoczętego Adwentu.

***
Zapraszamy 8 grudnia (niedziela) do parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie na spotkanie
ze świadectwem nawrócenia Pawła Cwynara – byłego gangstera i wielokrotnego recydywistę. 15 lat swojego życia spędził za kratami. Przez rok miał nawet status „N”, czyli niebezpiecznego przestępcy. Jego życie zmieniło się w więzieniu, gdy znalazł w celi strzępek Pisma Świętego. Podczas organizowanych spotkań w kościołach, szkołach czy nawet w zakładach karnych opowiada o swoim życiu i nawróceniu. „To była długa i kręta droga do Boga” – mówi Paweł Cwynar. Spotkania i możliwość rozmowy będą się odbywały po każdej z Mszy świętych, natomiast świadectwo życia Pawła Cwynara będzie można usłyszeć w kościele o godz. 16.00.

***
Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet
zaprasza na comiesięczne spotkanie, które odbędzie się
13 grudnia (piątek) w parafii pw. Św. Michała Archanioła w Koskowicach. Spotkanie adwentowe rozpocznie się tradycyjnie o 17:00 w kościele adoracją Najświętszego Sakramentu, następnie Msza święta. A potem niespodzianka! W parafii gospodarza spotkania będą odbywały się rekolekcje adwentowe. ks. Mariusz Habiniak zaprasza na szykowanie serc na przyjście Jezusa razem z nim
i jego parafianami!

***
W dniach 13-15 grudnia 2019 roku w parafii pw. Św. Józefa, Opiekuna Zbawiciela w Legnicy odbędzie się peregrynacja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Ks. Proboszcz Daniel Gołębiowski serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy w tych dniach. Szczegółowy program peregrynacji jest dostępny na stronie diecezjalnej.

***
Parafia św. Jana Bosko w Lubinie
oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II zaprasza 15 grudnia (niedziela) o godz. 16.00 na kolejny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Film „Jak Bóg da” to włoska komedia, która bawi do łez, poruszając ważne
i głębokie tematy. Pokaz jest niebiletowany, po seansie będzie można wesprzeć działania Centrum oraz Oratorium młodzieżowe.

***
Zapraszamy do przeżycia Triduum Paschalnego 2020 w formie rekolekcyjnej w WSD
w Legnicy z katechezami biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Termin: Wielkie Święte Triduum Paschalne (9-12 kwietnia 2020 roku). Początek w Wielki Czwartek o godz. 15.30; zakończenie w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 17.00 (po Nieszporach). Zakwaterowanie: WSD w Legnicy (ul. Jana Pawła II 1), pokoje 2-3 osobowe – wspólne łazienki. Koszt: 140 zł/os (dzieci 0-3 – za darmo; 3,5-12 – 70 zł). Informacje i zapisy do 15 marca 2020 roku przyjmuje Agnieszka Chrzanowska, tel. (+48) 509 388 567, email: triduum.legnica@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rekolekcje dla rodzin z dziećmi (będzie diakonia wychowawcza oraz program rekolekcyjny dla dzieci).

***
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej
wraz z biurem „Avocado Podróże” zaprasza do udziału w pielgrzymce do Fatimy w dniach 16-23 kwietnia 2020 roku. Podczas wyjazdu nawiedzimy Sanktuarium Fatimskie, gdzie m.in. będziemy mieli okazję kilkukrotnie wziąć udział w nabożeństwie różańcowym i procesji ze świecami. Podczas wyjazdu zwiedzimy także najpiękniejsze miejsca w Portugalii takie jak Porto, Nazare i Lizbonę. Wyjazd będzie również okazją do nawiedzenia średniowiecznego miejsca kultu i pielgrzymek jakim jest Santiago de Compostela
i katedra z grobem św. Jakuba. Koszt: 3 490 zł + 75 euro. Szczegółowy program pielgrzymki >>tutaj<<

 

Warsztaty:

***
7 grudnia, godz. 10.00-13.00 (Legnica) – Warsztaty „Czas na zmiany?”
. Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi mgr Katarzyna Filip – psychodietetyk i psychoterapeuta. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms), e-mail: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

***
10 grudnia, godz. 16.30 (Legnica) – Warsztaty: „Chory w rodzinie. Jak pomóc osobie po udarze mózgu?” Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi mgr Grażyna Filipowicz – neurologopeda, logopeda, doradca rodzinny. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms) e-mail: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

***
11 grudnia, godz. 17.30-20.30 (Lubin) – Wykład
: „Generacja Smartfon’ów” – jaki ma wpływ na nasze dzieci?” Czy dziecko, które ma kontakt z nowymi technologiami ma prawo do jego dostępności w nieograniczonym czasie? Jak rozwija się dziecko, które korzysta nadmiernie z telefonu? Jak to na nie wpływa, co powoduje? Wykład poprowadzi p. Bogna Białecka – mama 4 dzieci, psycholog, publicysta, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej
i Psychoterapii, której misją jest edukacja zdrowotna, zwłaszcza ukierunkowana na młodzież. Miejsce: CK MUZA. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: SMS: 511 833 628, mailowo: zapisy.cfr@lubin.pl. Koszt: 15zl/ osoba dorosła.

***
13 grudnia, godz. 17.00 (Legnica) – Warsztaty: „ABC wychowania. Błędy rodzicielskie” Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi dr Beata Bochnia – terapeuta rodzinny, pedagog, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms) email: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

***
14 grudnia, godz. 12.00-14.00 (Legnica) – Warsztaty: „Matki i córki. Relacje między matkami i córkami”
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Jana Pawła II w Legnicy zaprasza na warsztaty, które poprowadzi dr Beata Bochnia – terapeuta rodzinny, pedagog, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin. Zapisy: tel. 728-721-350 (również sms)

e-mail: poradniajp2@gmail.com. Szczegóły: www.pr.diecezja.legnica.pl. Spotkanie jest bezpłatne!

***
14 grudnia godz. 10:00 – 15:00 (Lubin) – Warsztaty: „Jak poradzić sobie po stracie? (śmierć, zdrada, rozwód). Jak wpierać dzieci?”.
 Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie zaprasza na warsztaty, które poprowadzi Anna Migalska – psychoterapeuta, teolog. Podczas spotkania zapewniamy opiekę nad Państwa dziećmi, które ukończyły 6. rok życia. W przerwie zapraszamy na kawę i poczęstunek. Koszt 15 zł, obowiązują zapisy: tel. 511 833 628, e-mail: zapisy.cfr@gmail.com.

 

Rekolekcje, dni skupienia:

***
13-15 grudnia, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 14+ pod hasłem: „Level up. Opcja: Niebo”.
Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek,
a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 30 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

***
29 grudnia 2019 – 2 stycznia 2020 (Kowary) – Rekolekcje pod hasłem „Eucharystia daje życie”
 oparte o adhortację apostolską papieża Franciszka „Christus vivit” skierowane są do młodzieży od 7 klasy szkół podstawowych.  Przez codzienne konferencje i spotkania w grupach chcemy przybliżyć poznanie Eucharystii i pomóc w jej przeżywaniu. Pogodne wieczory, zabawa sylwestrowa i planszówki mają pomóc nam stworzyć wspólnotę. Koszt to 230 zł i obejmuje pobyt w ośrodku, dojazd (Jelenia Góra – Kowary – Jelenia Góra) oraz ubezpieczenie. Prowadzić je będą ks. Krzysztof Czerwiński i ks. Przemysław Milewski. 
Zapisy i informacje: www.oazadl.pl

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

***
7 grudnia | g. 9.30-15.30 | Legnica | kościół św. Jana Chrzciciela

Międzyrejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło Życie. Spotkanie z Biskupem Pomocniczym Markiem Mendykiem.

***
8 grudnia | g. 16.00 | Legnica | Katedra Legnicka Św. Apostołów Piotra i Pawła

Msza święta w nadzwyczajnie formie rytu rzymskiego tzw. „trydencka”.

***
8 grudnia | g. 20.00 | Legnica | Katedra Legnicka Św. Apostołów Piotra i Pawła

Akademicka Msza święta (DWUDZIESTKA) w intencji o dobrą żonę i dobrego męża za wstawiennictwem św. Józefa.

***
14 grudnia | g. 15.00 | Polkowice
4. Bieg im. Ks. Jerzego Gniatczyka. Bieg odbywający się w przededniu 38. Rocznicy pacyfikacji ZG Rudna (17 grudnia 1981).

***
14 grudnia | g. 9.00 | Legnica | budynek Wyższego Seminarium Duchownego
Zjazd Diecezjalnego Szkoły Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka.