Komunikaty duszpasterskie – 6 maja 2022

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Sercańskie Centrum Duchowości pragnie poprzez swoją działalność ożywić kultu Serca Jezusowego w duchu ewangelizacyjnym. Owocem działalności Centrum są materiały dla duszpasterzy na I piątki miesiąca oraz pierwszo-piątkowe pomoce na Mszę św. z udziałem dorosłych i z udziałem dzieci. Materiały duszpasterskie znajdują się w załączniku.

2. Kleryk Kamil Dąbal z parafii pw. Narodzenia NMP w Ocicach oraz pan Ryszard Swoboda z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie 7 maja br. otrzymają święcenia diakonatu z rąk Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego w katedrze legnickiej o godz. 12.00. Pamiętajmy w naszych modlitwach osobistych i wspólnotowych o kleryku Kamilu i panu Ryszardzie.

3. 7 maja w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie zostanie zainaugurowana nowenna w dwudziestą rocznicę ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. W tym roku, za wstawiennictwem świętego polecać będziemy Bogu sprawę pokoju na Ukrainie oraz pomyślności dla naszej Ojczyzny. Modlitwa nowennowa potrwa do 16 maja br. Zachęcamy wszystkich Duszpasterzy do włączenia wspólnot parafialnych w tę modlitwę. W załączeniu teksty modlitw za wstawiennictwem św. Andrzeja, przekazane przez ojców jezuitów.

4. W sobotę 14 maja br. Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski wręczy jubileuszowe „Medale 30-lecia Diecezji Legnickiej” osobom zaangażowanym w życie naszego Kościoła lokalnego oraz wskazanym do odznaczenia przez Księży Proboszczów parafii z rejonu legnickiego. Uroczystość będzie miała miejsce w Bazylice Mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi w Legnickim Polu. Przebieg spotkania będzie następujący: godz. 12.00 – Wprowadzenia, odczytanie imion i nazwisk wszystkich uhonorowanych „Medalem 30-lecia Diecezji Legnickiej” oraz wręczenie odznaczenia i pamiątkowego dyplomu przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego; godz. 12.20 – Podsumowanie i słowo Księdza Biskupa; godz. 12.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego.

5. Z racji wielu pytań odnośnie „Medali 30-lecia Diecezji Legnickiej” pragnę poinformować, że istnieje możliwość wyznaczenia dodatkowych osób z jednej parafii do odznaczenia. Bardzo proszę o przesłanie wtedy uzupełnionego formularze w formie elektronicznej lub dostarczenie bezpośrednio do wydziału, a opłatę proszę uiścić w kasie kurialnej. Jeżeli Księża z rejonu legnickiego będą pragnęli zgłosić dodatkowe osoby proszę o zrobienie tego do dnia 11 maja, ponieważ do każdego medalu jest drukowany imienny dyplom, który trzeba graficznie przygotować. 

6. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zachęca młodych mężczyzn, których Jezus Chrystus zaprasza do oddania życia dla Ewangelii i do posługi w Jego Kościele, aby podjęli formację ku kapłaństwu. Kandydaci są proszeni o osobiste zgłoszenie się do Rektoratu WSD w celu przeprowadzenia rozmowy wstępnej. Dane do kontaktu: Legnica, ul. Jana Pawła II 1 tel. (76) 724 41 25, (76) 724 41 39, mail: wsdlegnickie@gmail.comEgzaminy wstępne odbędą się w dwóch terminach: termin podstawowy: 18 lipca 2022 roku (godz. 00); termin dodatkowy: 19 września 2022 roku (godz. 10.00).

 7. FundacjaOrszak Trzech Króli przygotowała śpiewniki do wykorzystania podczas procesji Bożego Ciała. W związku z tym przesyłamy do parafii i rektoratów kopertę zawierającą list Fundacji oraz śpiewnik. Zamówienia na śpiewniki prosimy przesyłać bezpośrednio do Fundacji Orszak Trzech Króli, zgodnie z informacją podaną w przesłanym liście.

 

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE 

8 MAJA (niedziela)

W niedzielę 8 maja odbędzie się IX Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa. Zjadą się motocykliści dla których to wydarzenie jest corocznym rozpoczęciem sezonu motocyklowego. Zapraszamy do zapoznania się z programem pielgrzymki: 10.00 – Przyjazd do Krzeszowa, możliwość zwiedzania Sanktuarium; 12.00 – Msza Święta za Ojczyznę oraz w intencji motocyklistów; 13.30 – Wielki Piknik Patriotyczny: koncert Macieja Wróblewskiego, motocykle, liczne stoiska i atrakcje.

22 MAJA (niedziela)

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet serdecznie zaprasza kobiety na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 22 maja br. Trwająca na Ukrainie wojna i będący jej skutkiem kryzys humanitarny, przejawiający się już ponad 2 milionową migracją kobiet i dzieci do Polski i innych krajów europejskich, motywują nas nie tylko do materialnego wsparcia naszych sióstr i braci, ale przede wszystkim do wsparcia duchowego. Wierzymy, że u tronu Królowej Polski, naszej Matki, uprosimy u Boga miłosierdzie dla świata i pokój serc dotkniętych nienawiścią. Naszemu modlitewnemu spotkaniu towarzyszyć będą relikwie św. Rity, której liturgicznie wspomnienie przypada właśnie w dniu spotkania. Ufamy, że ta dzielna święta kobieta wesprze naszą modlitwę przed obliczem Boga. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 konferencją z udziałem s. Anny Marii Pudełko AP i Magdaleny Kleczyńskiej. Na godz.14.00 zaplanowano Mszę świętą z aktem zawierzenia kobiet Maryi, koncelebrowaną przez diecezjalnych duszpasterzy kobiet pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki, a na godz. 16.00 – modlitwę różańcową kobiet na błoniach jasnogórskich. Serdecznie zapraszamy kobiety do udziału w naszym modlitewnym spotkaniu.

27-29 MAJA (piątek-niedziela)

Kurs „Ewangelizacja w odnowionej parafii” skierowany jest do tych, którzy kochają albo pragną pokochać Słowo Boże i kierować się Nim w swoim życiu. Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych lekturą Pisma Świętego. Rekolekcje przeznaczone są zarówno dla osób świeckich jak i duchownych. Rekolekcje te będą pomocne do zawiązywania Domowych Kręgów Biblijnych w naszych rodzinach, sąsiedztwie, w parafiach i w naszej diecezji. To z kolei wpisuje się w całościową wizję odnowienia parafii zgodnie z zamysłem Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego- założyciela Ruchu Światło-Życie i myśli świętego Jana Pawła II. Ks. Jan Kruczyński, jako bliski współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego oraz wieloletni odpowiedzialny za diakonię ewangelizacji w Krościenku wprowadzi nas w tą posoborową wizję parafii inicjując Domowe Kręgi Biblijne. Zapisy u pani Agnieszki Brożyny: tel. 666-608-693 lub e-mail: agabroz75@gmail.com

X