Komunikaty duszpasterskie – 7 lutego 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Informuję, że list prymasa Polski przeznaczony na najbliższą niedzielę 9 lutego jest do użytku duszpasterskiego poprzez: użycie fragmentów listu podczas homilii; wydrukowanie listu dla wiernych; wywieszenie listu w gablotach parafialnych; umieszczenie treści listu na parafialnych stronach internetowych. W najbliższych tygodniach zostanie umieszczony list Konferencji Episkopatu Polski przed beatyfikacją Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który będzie obligatoryjnie do odczytania we wszystkich parafiach. 

2. We wtorek obchodzimy wspomnienie dowolne NMP z Lourdes, które jest jednocześnie Światowym Dniem Chorego. Zachęcam do zmobilizowania wiernych podczas niedzielnych Eucharystii, by we wtorek pomogli chorym z własnych rodzin, sąsiedztwa, wiosek przybyć do naszych kościołów parafialnych. Pamiętajmy tego dnia w modlitwach o wszystkich chorych, a tym którzy tego potrzebują udzielmy sakramentu chorych wedle wszelkich norm przepisów liturgicznych.

3. Wyższe Seminarium Duchowe wraz z Wydziałem Duszpasterskim serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w „Diecezjalnym przygotowaniu do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”.Duchowe przygotowanie będzie cyklem czterech, comiesięcznych spotkań, które będą składały się z prelekcji zaproszonych gości oraz projekcji filmu ukazującego sylwetkę kard. Wyszyńskiego. Na duchowe przygotowania zapraszamy do auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy (wejście od pl. Orląt Lwowskich). Spotkania będą odbywać się w poniedziałki od godz. 17.00. Wstęp na prelekcje i projekcje jest bezpłatny. Harmonogram spotkań znajduje się >>tutaj<<.

4. Przypominam, że Wydział Duszpasterski zajmuję się koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy w dniu 7 czerwca br. z terenu diecezji legnickiej. Zwracam się z prośbą do Księży Proboszczów oraz wszystkich osób, biur organizujących wyjazd na tę uroczystość o zgłaszanie do wydziału duszpasterskiego (telefonicznie lub e-mailowo) następujących kwestii związanych z (termin ostateczny: 20 marca):

– Liczbą kart wstępu dla księży do koncelebry

– Liczbą kart wstępu na plac dla wiernych

– Liczbą kart wstępu do sektora dla osób niepełnosprawnych

– Liczbą kart parkingowych dla autokarów

– Liczbą kart parkingowych dla samochodów osobowych (liczba miejsc ograniczona)

5. Wydział Duszpasterski składa diecezjalne zamówienie na nowy „Obrzęd bierzmowania” w księgarni św. Jacka. Wspomnianym obrzędem będą posługiwać się Księża Biskupi podczas udzielania sakramentu bierzmowania. Zwracam się z prośbą do Księży Dziekanów o zebranie zapotrzebowania we własnych dekanatachoraz zgłoszenie ilości obrzędu w wydziale duszpasterskim do 10 lutego br. telefonicznie: 76-724-41-11 lub e-mailowo: duszpasterski@icloud.com. Tego dnia zostanie złożone zamówienia. Po tym terminie obrzęd będzie można zakupić tylko indywidualnie. Koszt jednego egzemplarza to 75 zł. Obrzędy będą do odebrania przez Księży Dziekanów w księgarni Caritas, w Legnickiej Kurii Biskupiej po uprzednim zawiadomieniu. 

6. Chciałbym poinformować, że Wydział Duszpasterski LKB organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka w dniach 15-21 maja 2020 Koszt pielgrzymki to 780 zł+150 euro. Szczegółowy program znajduje się >>tutaj<<. Zapisy w wydziale.

7. Na prośbę ks. Zygmunta Kosowskiego, dyrektora wydawnictwa św. Stanisława BM w Krakowie zachęcam do włączenia się w akcję rozprzestrzeniania iskry Bożego Miłosierdzia w parafiach poprzez dystrybucję BEZPŁATNYCH egzemplarzy książeczek Jezu ufam Tobie. Prosimy o zgłaszanie zamówień książeczek w formie pisemnej na adres: Wydawnictwo św. Stanisława BM, ul. Totus Tuus 32, 30-610 Kraków, lub mailowo: dyrektor@stanislawbm.pl. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z p. Zbigniewem Łatakiem dzwoniąc pod numer tel.  12-25-75-338. Ze względu na konieczność określenia wielkości nakładu, będziemy wdzięczni za informację zwrotną do dn. 1.03.2020 r. Parafia ponosi jedynie koszty przesyłki zamówionych egzemplarzy. Pismo Księdza Dyrektora wszyscy Księża Proboszczowie powinni otrzymać w formie listownej poprzez kolporterów w minionym tygodniu.

8. Zachęcam również do bardzo ciekawej katolickiej akcji jaką jest Zdrapka Wielkopostna 2020 – jest to papierowy wielkopostny kalendarz ze zdrapką. Począwszy od Środy Popielcowej aż do Wielkanocy pod zdrapkami czekają zadania, które zaleca się w Wielkim Poście, czyli jałmużna, post i modlitwa. Akcja ruszyła 5 lutego w środę o godz. 14.00.Więcej informacji można znaleźć na stronie zdrapkawielkopostna.pl.

9. Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski, z myślą o teologach, duszpasterzach i wiernych – przygotowała „Maryjne Vademecum Duszpasterza”, by według myśli Soboru Watykańskiego II: „w rozważaniach o szczególnej godności Bożej Rodzicielki i form Jej kultu, wystrzegać się na równi i wszelkiej fałszywej przesady i nadmiernej ciasnoty umysłu”(KK 67). Komisja Maryjna uznała za konieczne opracowanie wskazań będących pomocą dla pielęgnacji i rozwoju kultu maryjnego w Kościele Katolickim w Polsce. Zachęcam wszystkich kustoszy Sanktuariów Maryjnych, współbraci kapłanów, osoby życia konsekrowanego, osoby świeckie do lektury powyższego Vademecum, które można nabyć przez internet lub telefonicznie: maryjny@jasnagora.pl; tel. 34-377-74-39. Cena Vademecum do 5 sztuk wynosi 10 zł, a powyżej 5 sztuk 8 zł.

10. W ramach Formacji Stałej Prezbiterów Leopold Rzodkiewicz zaprasza wszystkich księży wyświęconych w latach 2005-2010 na kolejne spotkanie w ramach tzw. „kursu proboszczowskiego”, który odbędzie się 8 lutego br. w Legnicy.

11. Rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Pamiętajmy organizując półkolonie oraz różnego rodzaju wyjazdy o przestrzeganiu wszelkich norma prawa państwowego, kuratorium oświaty oraz „Wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej”.

12. Z dniem 6 lutego br. Biskup Legnicki ustanowił ks. Tomasz Kołodzieja oraz ks. Przemysława Neweckiego duszpasterzami osób pokrzywdzonych i ich rodzin. Wszelkie zadania podejmowane przez w/w kapłanów będą realizowane we współpracy z ks. Piotrem Kotem, delegatem Biskupa Legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Wspólnota charyzmatyczna Chwała zaprasza 15.02.2020 na konferencję MOC UWIELBIENIA: „Oto idę -w zwoju księgi napisano o Mnie -abym spełniał wolę Twoją, Boże.” Hbr 10,7. Miejsce: Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Rozpoczęcie: godz 10.00. Konferencje wygłoszą: o. Remigiusz Recław SJ z Łodzi, Tomasz Piechnik lider Wspólnoty HalleluJah z Wrocławia. Uwielbienie poprowadzi Wspólnota Agalliasis z Wrocławia. Msza św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski godz. 18.00. Zakończenie godz. 20.00. Planowana jest przerwa obiadowa, kawowa.

***

Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” działająca przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach zaprasza na kolejne rekolekcje – KURS DANIEL. Jest to kurs o modlitwie osobistej, mający na celu rozbudzenie, odnowienie modlitwy osobistej, przełamanie kryzysu w modlitwie, pogłębienie relacji z Jezusem na modlitwie. Jeśli potrzebujesz nowego doświadczenia modlitwy i rozpalenia do niej – ten kurs jest dla Ciebie. Rekolekcje poprowadzi ekipa Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Marka ze Stryszawy. Kurs odbędzie się w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach w dniach od 27 lutego do 1 marca. Zapraszamy szczególnie osoby, które mają doświadczenie zawierzenia swojego życia Jezusowi Chrystusowi w formacjach wspólnotowych, takich jak Seminarium Odnowy Wiary, kurs Nowe Życie, formacja Niewolników Maryi, Oaza itp. Zapisy: tel. 667-900-207, E-mail: jelenia@galilea.pl. Koszt: 110 zł

***

Rekolekcje, dni skupienia:

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej tradycyjnie organizuje w okresie ferii zimowych rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. W tym roku rekolekcje odbędą się  pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” w dwóch terminach:

14-16 lutego 2020 r., dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej i kl. I szkoły ponadpodstawowej

21-23 lutego 2020 r., dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Serdecznie zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w tych spotkaniach formacyjnych. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 18.00, a kończą w niedzielę ok. godz. 13.00.Dni w seminarium mają charakter modlitewno-refleksyjny i dają możliwość doświadczenia modlitwy, słuchania słowa Bożego, udziału w liturgii i nabożeństwach, spotkania i rozmowy z klerykami i wychowawcami WSD.Bliższe informacje dot. rekolekcji przekazane zostały Księżom Proboszczom, którzy zgłaszają chętnych do udziału w Rekolekcjach. Dane kontaktowe:

ks. Tomasz Kołodziej, kom. 666-698-864, e-mail: x.tkolodziej@interia.pl.

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

9 lutego | g. 16.00 | Legnica | Katedra Legnicka Św. Apostołów Piotra i Pawła
Msza święta w nadzwyczajnie formie rytu rzymskiego tzw. „trydencka”.

***

10 lutego | Krzeszów | Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP
Przedsezonowe spotkanie przewodników