Komunikaty duszpasterskie – 7 maja 2021

SPRAWY BIEŻĄCE

1. W związku z opublikowaniem kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jego treść – tutaj.. Jeśli chodzi o działalność kościołów i innych związków wyznaniowych, to zasadniczo zmianie ulega tylko zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa podczas sprawowania kultu religijnego na zewnątrz (dotyczy to także pogrzebów), od 15 maja br. Wynika to z faktu, iż od 15 maja na otwartym powietrzu nie będzie obowiązku noszenia maseczki. Limit wiernych w kościołach pozostaje bez zmian – przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Do szczegółowego zapoznania się polecam przede wszystkim § 25 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 ww. rozporządzenia, a także ust. 4 pkt 8 tegoż paragrafu; ponadto § 26 ustępy od 9 do 11.

2. Zachęcam wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów do organizacji nabożeństw w pierwszy piątek maja (7 maja), które mają duchowo przygotować Polskę oraz nasze parafie do jubileuszu rocznicy poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Na każdą parafię został dostarczony specjalny zeszyt z zawartymi refleksjami na każdy miesiąc, rozważaniami na Kazania Pasyjne, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, rekolekcji wielkopostnych. Otwierając zeszyt na stronie 55 znajdziemy schemat nabożeństwa pierwszopiątkowego, następnie na s. 58 fragment encykliki Leona XIII „Annum sacrum – o poświęceniu Najświętszemu Sercu Jezusowemu”, a na s. 51 pełną refleksję o. Mirosława Bożka SJ, przeznaczoną na miesiąc marzec, do wykorzystania podczas homilii.

3. Peregrynacja obrazu św. Józefa:

– w dniach 8-15 maja br. obraz będzie nawiedzał dekanat Kamienna Góra Wschód, którego kościołem stacyjnym został kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

4. Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza 15 maja br. na DRP (Dobre Rozeznanie Powołania) „na Śnieżkę” – 15 MAJA 2021. Plan wygląda następująco: 8.30 – zbiórka pod kościołem parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Karpaczu. Przejazd do kościoła WANG. Wędrówka na Śnieżkę. Zabieramy ze sobą Różaniec oraz telefony komórkowe ze słuchawkami (po drodze będziemy słuchali konferencji w formacie mp3; plik zostanie udostępniony uczestnikom do pobrania dzień wcześniej). Na szczycie: Eucharystia w kaplicy św. Wawrzyńca, ciepła herbata, czas na odpoczynek. ok. 17.00 – zakończenie w Karpaczu. Zapisy: telefonicznie: 880 644 402. Mailowo: powolanie@diecezja.legnica.pl Przez parafię: zgłoś się do swojego księdza Proboszcza i powiedz mu o DRP! Ważne: Jeśli masz problem z transportem albo nie wiesz jak się dostać na miejsce, koniecznie zadzwoń albo napisz! Na pewno coś wymyślimy! Będzie możliwość wyjazdu z Legnicy (wyjazd godz. 7.00, powrót ok. 19.00; decyduje kolejność zgłoszeń)!

5. Papież Franciszek ustanowił czas od 19 marca 2021 r. do 25 marca 2022 r. Rokiem Rodziny. W odpowiedzi na to specjalistyczne i parafialne poradnie rodzinne z terenu diecezji, współpracując w Wydziałem Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej, zapraszają, by w tym czasie przeżyć razem z nimi czas ponownego odkrywania radości z powodu powołania do życia w rodzinie. Stąd nazwa wspólnych inicjatyw brzmi „Radość miłości”. Aż do marca 2022 r. każdego miesiąca w innym miejscu w diecezji legnickiej będą odbywały się spotkania modlitewne w konkretnej intencji (m.in. za rodziców i teściów, za rodziny spodziewające się dzieci, za teściów, babcie i dziadków, za rodziny pragnące potomstwa) połączone np. ze świadectwami rodzin i małżonków. 15 maja o godz. 9.00 zapraszamy do Lubina na DIECEZJALNE ŚWIĘTO RODZINY. Szczegóły na specjalnej stronie: diecezja.legnica.pl/rokrodziny

6. Fundacja Orszak Trzech Króli przygotowała śpiewniki do wykorzystania podczas procesji Bożego Ciała. W związku z tym przesyłamy do parafii i rektoratów kopertę zawierającą list Fundacji oraz śpiewnik. Zamówienia na śpiewniki prosimy przesyłać bezpośrednio do Fundacji Orszak Trzech Króli, zgodnie z informacją podaną w przesłanym liście.

7. 23 maja obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W związku z tym zachęcam wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów do rozpoczęcia 14 maja (piątek) nowenny przed uroczystością. Propozycje rozważań znajdują się w agendach liturgicznych.

WYDARZENIA OGÓLNOPOLSKIE I DIECEZJALNE

28-30 MAJA (PIĄTEK-NIEDZIELA):

„Ja jestem z wami” – rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka odbędą się w zespole poklasztornym Ojców Karmelitów Garnierówka przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach k. Żmigrodu.

Rekolekcje te adresowane są do rodziców, którzy stracili dziecko lub kilkoro dzieci w różnych okolicznościach: w wyniku poronienia, martwego urodzenia, wypadku, choroby, samobójstwa, czy morderstwa. Rekolekcje organizowane są przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Wrocławskiej. Głównym rekolekcjonistą jest o. Piotr Włodyga, benedyktyn, a w ekipie rekolekcyjnej są także inni księża, psycholog i rodzice po stracie dziecka.

Zapisy już ruszyły. Można się zgłaszać pod numerem telefonu 508 098 589 lub mailowo na adres: rekolekcje.postracie@gmail.com