Koncert w Noc Świętych w Krzeszowie

Za nami wyjątkowy koncert organowy w wykonaniu Marka Fronca. Wydarzenie odbyło się w sobotę 26 października w ramach Nocy Wszystkich Świętych. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem prac konserwatorskich przy niezwykłym instrumencie Michała Englera.

Nocny koncert organowy zgromadził sporą rzeszę melomanów, a odbył się dzięki współpracy z fundacją Erika-Simon-Stiftung oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym dniu została otwarta została również wystawa relikwii, które znajdują się w murach krzeszowskiego opactwa. Są min. fragmenty doczesnych szczątków Apostołów, świętych męczenników, nawet tych z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nie brakuje też relikwii współczesnych świętych. Wszystkie one zostały zgromadzone w Mauzoleum Piastów Śląskich.

Otwarcie tej wyjątkowej wystawy odbyło się o godz. 20,00, zaraz po koncercie organowym. Wcześniej, po wieczornej Mszy św., relikwie w uroczystej procesji zostały przeniesione z bazyliki do Mauzoleum. Uczestnicy tego wydarzenia mogli posłuchać tematycznego wykładu ks. Marcina Kaluty – wikariusza  naszej parafii, oraz Rafała Bijaka – przewodnika po opactwie.

Ten zbiór relikwii gromadzonych od wieków na terenie krzeszowskiego opactwa będzie wyeksponowany do 17 listopad, jako element czasowej wystawy zatytułowanej „Świętych Obcowanie”. Miejsce to jest dostępne dla zwiedzających w ramach trasy podstawowej.