Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych… i nie tylko

Czy wiecie, że w Krzeszowie znajdują się szczątki ciał Apostołów? A także relikwie Świętych i Męczenników nawet z pierwszych wieków naszej ery?
Krzeszowskie opactwo broniąc kultu świętych przez wieki swojej działalności zgromadziło dziesiątki relikwii.  W najbliższych dniach po raz pierwszy zostaną one wyeksponowane dla zwiedzających. Wszystko to za sprawą nadchodzącej Nocy Wszystkich Świętych. To już VI edycja tego wydarzenia. Staramy się, aby każdorazowo zaskakiwało ono swoim programem, bo co warto dodać, wydarzenie od samego początku jest pewnego rodzaju odpowiedzią na Halloween.

Nasza tytułowa „noc” to oczywiście noc z 31 października na 1 listopada, choć w tegorocznej edycji obejmuje ona kilka wieczorów. Te razem z zaplanowaną na trzy tygodnie wystawą, stawiają nadchodzące wydarzenie w zupełnie nowym świetle. Przed nami wieczór z muzyką organową, Nocne Zwiedzania, liczne spotkania duchowe i oczywiście wspomniana już wystawa. To wszystko ma zachęcać do dobrego, duchowego przeżycia tego czasu.

Wydarzenie rozpocznie się 26 października Mszą Świętą o godz. 18:00 w Kościele Klasztornym, a jej zwieńczeniem będzie uroczyste przeniesienie świętych relikwii do Mauzoleum Piastów Śląskich, gdzie na czas wystawy spoczną w specjalnie przygotowanych gablotach. Kolejnym punktem programu tego dnia będzie Nocny Koncert Organowy zaplanowany na godz. 19:00. W muzyczną podróż po dźwiękach zabytkowych organów Michała Englera zabierze nas Marek Fronc – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy, oraz laureat międzynarodowych konkursów organowych. Na godz. 20:00 wszyscy zainteresowani wystawą relikwii są zaproszeni na jej oficjalne otwarcie połączone z tematycznym wykładem. Wszystkie punkty programu tego dnia (z wyjątkiem Nocnego Zwiedzania) są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Wystawa „Świętych Obcowanie” prezentująca zgromadzone na terenie Pocysterskiego Opactwa święte relikwie udostępniona będzie dla zwiedzających od dnia 27 października do 17 listopada. Praktycznie przez trzy tygodnie odwiedzający Europejską Perłę Baroku turyści codziennie będą mogli zobaczyć doczesne szczątki i przedmioty związane ze świętymi w ramach Trasy Podstawowej. Jest również propozycja dla tych, którzy zainteresowani są bardziej szczegółowym zwiedzaniem krzeszowskich zabytków.

W dwie soboty – 26 października oraz 2 listopada, odbędą się Nocne Zwiedzania, czyli podróże, podczas których zwiedzimy nie tylko wnętrza zabytkowych świątyń, ale także strychy, podziemia i inne niedostępne na co dzień miejsca. Warto zaznaczyć, że nocne przejścia odbywające się w Krzeszowie to coś więcej niż zwiedzanie. Dzięki towarzystwie historycznych postaci oraz interaktywnym elementom trasy turyści wprowadzani są w istną podróż w czasie. Bilety na Nocne Zwiedzanie dostępne są online na www.sklep.opactwo.eu oraz stacjonarnie w Biurze Obsługi (Plac Jana Pawła II 3, 58-400 Krzeszów).

Zapraszamy także wszystkich, którzy pragną wyjątkowych przeżyć duchowych na jedyną i niepowtarzalną Mszę Świętą, która odbędzie 31 października o godz. 24:00 w Mauzoleum Piastów Śląskich przed ołtarzem Wszystkich Świętych.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram wydarzeń dostępne są www.opactwo.eu