Krzeszowska pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

W poniedziałek 19 czerwca członkowie Rodziny Radia Maryja z diecezji legnickiej, a także z Kanady, Czech i Niemiec oraz z archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej licznie przybyli na swoje doroczne spotkanie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Centralnym punktem programu ich pielgrzymowania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem kustosza tego miejsca ks. prał. Mariana Kopko. W Eucharystii transmitowanej bezpośrednio przez radio Maryja i Telewizję Trwam uczestniczyli m.in. członkowie Kapituły Krzeszowskiej, przedstawiciele „Solidarności” Zagłębia Miedziowego. Licznie było także reprezentowane środowisko dolnośląskich rzemieślników, na czele z prezesem Dolnośląskiej Izby rzemieślniczej Zbigniewem Ładzińskim, a szczególnie cechów działających na terenie naszej diecezji. Ks. pral. Marian Kopko został bowiem mianowany przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego kapelanem rzemiosła diecezji legnickiej. Liturgię uświetniły liczne poczty sztandarowe cechów rzemieślniczych, Solidarności i górników miedzi, i węgla kamiennego.

W homilii  kustosz krzeszowskiego sanktuarium podkreślił m.in. że ta uroczystość wpisuje się w obchody 100 Objawień Fatimskich oraz 20 tej rocznicy ozdobienia koronami papieskimi Ikony Matki Bożej Łaskawej. Wskazał, że cudów w Krzeszowie doświadcza się na różne sposoby, min. zatapiając się w modlitwie przed najstarszą w Polsce ikoną Matki Bożej. „Wiekiem w naszym kraju nie ma sobie równych. Ikona Matki Bożej Łaskawej jest starsza nawet od tej częstochowskiej o całe 200 lat. W Europie równie leciwe są tylko cztery. Przedstawia typ hodegetria, czyli tę, która prowadzi. Swoją dłonią wskazuje na serce i na Jezusa, jako źródło łaski” – przypomniał ks. Kopko.

Wspomniał także o niemal dwóch wiekach nieobecności obrazu, który zaginął podczas wojen husyckich. „Kiedy w 1426 r. husyci napadają na klasztor w Krzeszowie i mordują zakonników, ludność chroniąca się w pobliskich lasach była przekonana, że ikonę, już wtedy słynącą z łask, utracili na zawsze. Nic bardziej mylnego. 18 grudnia 1622 r. cystersi widzą smugę światła padającą na pękniętą posadzkę w zakrystii i dobrze odczytują ten znak, bo wydobywają spod ziemi nienaruszoną ikonę. Niewiarygodne, ale przeleżała tak 196 lat!” –stwierdził kaznodzieja.

Na swoje obecne korony Matka Boża Łaska musiała poczekać jeszcze trzy i pół wieku. 2 czerwca 1997 roku na prośbę pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, święty Jan Paweł II w obecności 350 tys. pielgrzymów koronował w Legnicy tę, której wizerunek na te korony wyjątkowo zasłużył. „Świadczą o tym wytarte od kolan i stóp pokutników posadzki wokół obrazu i ramy ze złotymi wotami – dowodami wdzięczności za liczne uzdrowienia.

Łaskawa Matko Krzeszowska, módl się za nami grzesznymi i wypraszaj dla nas, dla naszej diecezji legnickiej i całej Ojczyzny potrzebne łaski Boże” – apelował kończąc homilię ks. prał. Marian Kopko.

Zabierając głos na zakończenie Mszy św. prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i zarazem Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Jeleniej Górze Zbigniew Ładziński wyraził serdeczne podziękowanie ordynariuszowi naszej diecezji za ustanowienie ks. prał. Mariana Kopki kapelanem Rzemiosła Diecezji Legnickiej, a nowemu duszpasterzowi tego środowiska życzył wstawiennictwa i opieki Matki Bożej Łaskawej.

Na zakończenie Eucharystii odnowiony został Akt Zwierzenia Matce Najświętszej. A rodzina państwa Kiełbasów z Krzeszowa przyjęła, jako ostatnia, do swojego domu pobłogosławioną przez Ojca Świętego Franciszka kopię ikony Matki Bożej Łaskawej. Jej peregrynacja po parafialnych rodzinach trwała 1,5 roku.

Warto też dodać, że przed rozpoczęciem Mszy św. dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z Chojnowa przedstawiły inscenizację przypominającą historię trojga pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka, którym 100 lat temu w Fatimie objawiał się Matka Boża.

 

tekst i foto: Marek Zygmunt

 

[flickrstream id=”28″]