Krzeszowskie Letnie Koncerty Organowe

Jak co roku w sezonie letnim, pielgrzymi i turyści będą mogli uczestniczyć w Letnich Koncertach Organowych. W tym roku zaplanowanych jest aż 141 takich muzycznych spotkań.

Od niedzieli (28 czerwca) do poniedziałku (31 sierpnia) codziennie o godz. 11:00 i 13:00 odbywać się będą koncerty w bazylice mniejszej na instrumencie Michała Englera. Zaś w każdy sobotni wieczór o godz. 19:00 będzie można za to delektować się muzyką organową w kościele brackim św. Józefa.

Co tydzień będą zmieniali się artyści oraz repertuar.

W tym roku organizatorzy przygotowali także dodatkową niespodziankę, oprócz wcześniej wspomnianych półgodzinnych koncertów, odbędą się jeszcze dwa dodatkowe. W piątek (17 lipca) odbędzie się „Koncert na cztery ręce – od Mozarta do Straussa”. Dwóch organowych wirtuozów – Sebastian Kresali i Tomasz Padoła zaprezentują utwory Mozarta, słynny walc Johanna Straussa, a także sporo muzyki filmowej i tej powszechnie popularnej. W dzień Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego (15 sierpnia) o godz. 19:00 odbędzie się koncert Julianny Petzuch pt. „Królewskie dźwięki u podnóży Sudetów” – tego dnia krzeszowskie organy zagrają w towarzystwie instrumentów dętych.

Warto dodać, że krzeszowskie koncerty organowe swoją popularność budują nie tylko na muzyce płynącej z piszczałek, ale także na prezentacjach organowych, które odbywają się po każdym koncercie. Pokoncertowe prezentacje prowadzone przez organmistrza Romualda Jałę dają możliwość słuchaczom zwiedzania wnętrza organów i poznania działania tego zabytku.

X